Komitet Agrobusiness
Celem Komitetu Agrobusiness jest reprezentowanie interesów firm stowarzyszonych przed organami centralnymi i nawiązywanie kontaktów z interesariuszami oraz budowanie relacji poprzez m.in. promowanie dobrych praktyk. Komitet formułuje również postulaty wraz z proponowanymi rozwiązaniami i przedstawia je odpowiednim organom.
Przewodniczy Komitetowi:
Andrzej SZUMOWSKI
Wiceprezes Wyborowa Pernod Ricard
Przewodniczący Komitetu
Michał SIWEK
Dyrektor Dep. International Food&Agri Hub Grupy BNP Paribas
Wice-przewodniczący Komitetu
Uczestniczą w Komitecie:
Najbliższe zebrania Komitetu Agrobiznes:
Brak wydarzeń z wybranej kategorii
Poprzednie spotkania Komitetu Agrobusiness
Tym razem uczestnicy komitetu spotkali się, aby kontynuować dyskusję rozpoczętą w lutym i zadecydować, co do bieżących potrzeb firm i wynikających z nich działań Komitetu Agrobusiness w tym roku.
Program pierwszego w 2022 roku Komitetu Agrobusines dotyczył zaangażowania firm w wydarzenia zaplanowane na kolejne miesiące.
Program:
1. Plan działań Komitetu na 2022 rok, uwzględniający wykorzystanie Prezydencji Francji w UE
2. Zaangażowanie CCIFP i firm członkowskich w wydarzenia:
- Kongres Rolniczy pod patronatem Prezydenta RP (kwiecień br.)
- organizacja konferencji/debaty nt. sektora rolno-spożywczego w Polsce i doświadczeń Francji w zakresie promocji rodzimych produktów
- Welconomy Forum
- Forum Ekonomiczne w Karpaczu
3. Współpraca z nowym kierownictwem Ministerstwa Rolnictwa oraz jego agencjami.
Dyskusja dotyczyła projektu ustawy nt. rolnictwa ekologicznego, która właśnie jest w konsultacjach publicznych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12347351. Ponieważ temat ten jest dla firm ważny, chcieliśmy wziąć udział w konsultacjach publicznych (zostało wskazanych 21 dni na przesłanie uwag).
Komitet Agro Biznes Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej spotkał się z p. Anną Galicą z Głównego Inspektoriatu Weterynarii. Rozmawialiśmy o wejściu w życie Prawa o Zdrowiu Zwierząt (AHL) i zmianach w zakresie kontroli importu, planu ministerstwa odnośnie paszportyzacji/blockchain zwierząt i produktów odzwierzęcych, współpracy Inspektoratu Weterynarii z jego odpowiednikami w innych krajach UE, walka z ptasią grypą i pomorem świń – w jaki sposób hodowcy poradzą sobie z odbudową inwentarza przy tak znacznej stracie, czy szczepionka może rozwiązać ten problem, jak wpłynąć to może ograniczyć wymianę międzynarodową. W spotkaniu uczestniczyły również przedstawiciele firm z izb bilateralnych: amerykańskiej, brytyjskiej, skandynawskiej oraz szwajcarskiej.
Komitet nt. zrównoważonego rozwoju w rolnictwie poprowadził p. Andrzej Szumowski, Wiceprezes Wyborowa Pernod Ricard oraz Przewodniczący Komitetu AgroBusiness.
W związku z pojawiającymi się licznymi pytaniami na temat wprowadzonej opłaty cukrowej, podczas Komitetu Agrobusiness postanowiliśmy wspólnie zastanowić się nad poszczególnymi zagadnieniami dotykającymi firmy stowarzyszone w naszej Izbie.
Spotkaniu przewodzili doradcy podatkowi z Crido: Roman Namysłowski, Maciej Dybaś oraz Jakub Jaros.
Podczas pierwszego spotkania Komitetu Agrobusiness, który poprowadził Andrzej Szumowski, wiceprezes Wyborowa Pernod Ricard, zostały omówione poniższe kwestie:
- Przedstawienie celów i założeń Komitetu AgroBusiness
- Omówienie aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczej w Polsce w kontekście sektora rolno-spożywczego
- Określenie kluczowych problemów firm członkowskich CCIFP reprezentujących sektor rolno-spożywczy
- Ustalenie planu spotkań na 2021 rok
- Ukonstytuowanie Komitetu AgroBusiness