
Komitet • …
siedziba CCIFP • WarszawaKomitet Podatkowo-Finansowy: szkolenie z zakresu ustawy Sapin II
Zapraszamy na spotkanie Komitetu Podatkowo-Finansowego, które będzie poświęcone ustawie Sapin II
Celem Komitetu Podatkowo-Finansowego jest wspólne wypracowywanie stanowisk w odpowiedzi na zmiany projektów i nowelizacje ustaw, praca nad rozwiązaniami ułatwiającymi prowadzenie biznesu w Polsce w obszarze podatków, informowanie o planowanych zmianach w zakresie podatków, pomoc w zrozumieniu skomplikowanych regulacji prawnych i ich wpływu na rozwój firmy oraz omawianie problemów i rozwiązań kluczowych kategorii w dziedzinie podatków.
Monika LEWANDOWSKA
Senior Manager, CRIDO
Ekspertka Komitetu
Agnieszka WNUK
Partner, Doradca podatkowy, QUIDEA
Ekspertka Komitetu
Komitet • …
siedziba CCIFP • WarszawaZapraszamy na spotkanie Komitetu Podatkowo-Finansowego, które będzie poświęcone ustawie Sapin II
Komitet Podatkowo-Finansowy działający w ramach CCIFP przedstawił swoje stanowisko w zakresie konsultacji projektu z dnia 7 lutego 2023 r. ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Merytorycznego wsparcia udzielił zespół KPMG kierowany przez r. pr. Wojciecha Majkowskiego.
Dnia 1 marca 2023 r. upłynął termin na przekazanie uwag do ww. projektu ustawy, który ma stanowić implementację tzw. dyrektywy DAC7. Nowe regulacje mają przeciwdziałać ograniczonej dostępności danych dotyczących dochodów uzyskanych przez podatników za pośrednictwem platform cyfrowych. Efektem regulacji ma być możliwość stworzenia wspólnych, unijnych ram sprawozdawczości, które są konieczne do zgłaszania dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem tychże platform.
W związku z powyższym, Komitet Podatkowo-Finansowy wystosował uwagi do projektu przepisów dotyczące m.in. niejasności definicyjnych, zasad składania informacji i dokonywania ich korekt, technicznych aspektów raportowania czy nadmiernie wygórowanych sankcji administracyjnych oraz karnych skarbowych. Ponadto zwrócono uwagę na szereg występujących już na tym etapie wątpliwości dotyczących projektu ustawy w jej obecnym brzmieniu oraz przyszłych aktów wykonawczych.
Podsumowanie prac i link do dokumentu TUTAJ
6 lutego 2023 r. odbyło się spotkanie Komitetu Podatkowo-Finansowego CCIFP z Ministerstwem Finansów. Jego celem było poruszenie kwestii, które będą kluczowe dla przedsiębiorców w 2023 roku. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Ministerstwa Finansów: Anna Mytyk, zastępczyni dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług oraz Jarosław Szatański, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych. Spotkanie moderowały współprzewodniczące Komitetu Podatkowo-Finansowego – Monika Lewandowska (CRIDO) i Agnieszka Wnuk (QUIDEA).
Podczas spotkania poruszyliśmy poniższe tematy:
Przedstawiciele resortu finansów wskazali, że z uwagi na rok wyborczy i determinowany nim kalendarz prac legislacyjnych, przestrzeń na dodatkowe zmiany w podatkach jest niewielka – co wydaje się dobrą wiadomością dla biznesu.
Pełne podsumowanie jest dostępne TUTAJ
7 lipca br. odbyło się spotkanie Komitetu Finansowo-Podatkowego CCIFP z przedstawicielami Ministerstwa Finansów w związku z konsultacjami publicznymi projektu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
W zakresie podatku u źródła głównym obszarem dyskusji był temat oświadczeń płatnika zarówno co do kształtu regulacji, które mają obowiązywać od 2023 roku, jak również podejścia za 2022 rok z którymi płatnicy spotykają się na gruncie obecnie obowiązujących przepisów.
Ze strony MF w spotkaniu uczestniczyli: P. Maja Kowalewska (Zastępca Dyrektora), P. Katarzyna Kuder (Naczelnik Wydziału), P. Cezary Krysiak (Naczelnik Wydziału)]. Spotkanie poświęcone było dyskusji na temat nowego (projektowanego) brzmienia art. 11i pkt 2 oraz 11o ustawy o CIT.
Ministerstwo podkreśliło, że ich celem jest uproszczenie obecnych regulacji rajowych i jest otwarte na uwagi w ramach konsultacji publicznych (termin na ich złożenie upływa 12 lipca br.).
Najwięcej czasu odnośnie innych kwestii w zakresie CIT poświęcono tematowi podatku minimalnego. Ministerstwo Finansów jest otwarte na zorganizowanie dodatkowego spotkania, które będzie poświęcone tylko temu zagadnieniu.
W poniedziałek 04/07 odbyło się spotkanie robocze Komitetu Finansowo-Podatkowego, przygotowujące stanowisko IGCC w zakresie:
Stanowisko powstaje w ramach konsultacji publicznych projektu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, których rozpoczęcie ogłosiło Ministerstwo Finansów.
20 czerwca 2022 roku miało miejsce spotkanie z przedstawicielami firm członkowskich Międzynarodowej Grupy Izb Handlowych – IGCC z Ministerstwem Finansów, w temacie podatku u źródła. Spotkanie dotyczyło zagadnienia, jakim dla firm jest możliwość stosowania preferencji w podatku u źródła w oparciu o tzw. oświadczenie zarządu płatnika. W ślad za spotkaniem Monika Lewandowska z CRIDO, wieceprzewodnicząca Komitetu Finansowo-Podatkowego przy CCIFP, przygotowała, w oparciu o przekazywane przez biznes uwagi, stanowisko IGCC.
CCIFP prowadzi w imieniu IGCC dialog z Ministerstwem Finansów odnośnie przepisów o WHT od października 2018 roku.
Pełna treść stanowiska poniżej:
"Szanowny Panie,
W pierwszej kolejności chcielibyśmy podziękować za spotkanie z przedstawicielami firm członkowskich Międzynarodowej Grupy Izb Handlowych - IGCC (dalej: IGCC), które miało miejsce 20 czerwca 2022 roku i za chęć kontynuowania dialogu w temacie podatku u źródła.
Niniejszym pismem chcielibyśmy również zaadresować i podkreślić wagę i priorytetowość tematu, jakim dla firm jest możliwość stosowania preferencji w podatku u źródła w oparciu o tzw. oświadczenie zarządu płatnika.
Jako Izba otrzymaliśmy sygnały od Firm (również spoza Izby), iż w rozmowach z Lubelskim Urzędem Skarbowym spotykają się ze stanowiskiem, że w trakcie roku możliwe jest tylko jednorazowe złożenie oświadczenia podstawowego w zakresie danego podatnika/płatności (a tym samym po upływie ważności tego oświadczenia należy pobierać podatek i występować o jego zwrot). Jak rozumiemy, stanowisko to opiera się na wąskiej interpretacji przepisów art. 26. 7c i 7f ustawy o CIT - złożenie oświadczenia za miesiąc przekroczenia kwoty 2 mln złotych i możliwość stosowania go przez kolejne dwa miesiące (po oświadczeniu potwierdzającym ważność).
Jednocześnie jest to stanowisko zupełnie odmienne od podejścia przyjętego w tym zakresie przez przedstawicieli firm. W naszej ocenie przeczy ono idei i sensowi tego instrumentu zabezpieczającego, a także nie wynika z przepisów:
Biorąc pod uwagę powyższe, z uwagi na rosnącą niepewność firm co do skutków złożonych oświadczeń w obszarze potencjalnej zaległości w podatku u źródła, Izba zwraca się z prośbą o:
Lub (gdyby wydanie objaśnień miało być procesem zbyt długotrwałym)
Powyższe ma na celu sprawne i szybkie zabezpieczenie pozycji firm jeszcze w 2022 roku. Planowane przez Ministerstwo Finansów słuszne zmiany w zakresie modyfikacji przepisu o oświadczeniach efektywnie wejdą w życie dopiero za pół roku, do tego czasu jednak firmy nie będą miały gwarancji i pewności co do skutków złożonych przez przedstawicieli zarządu oświadczeń.
Niezależnie sugerujemy również aby ww. objaśnienia zawierały jasne wskazanie iż oświadczenie może zostać podpisane (w przypadku zarządu wieloosobowego) przez jednego członka zarządu lub upoważnionego kierownika jednostki. W praktyce Izby spotykają się z podejściem w którym do oświadczenia WH-OSC wymagane jest złożenie dodatkowego oświadczenia podpisanego przez cały zarząd. Takie podejście nie wynika jednak z przepisów prawa.
Jednocześnie wyrażamy gotowość dalszych spotkań i dialogu w tym zakresie zarówno z przedstawicielami Ministerstwa Finansów jak i przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej.
Łączymy wyrazy szacunku,
członkowie IGCC
________________________
Międzynarodowa Grupa Izb Handlowych – International Group of Chambers of Commerce (IGCC) powstała w 2005 r. w celu stworzenia jednolitej platformy do komunikacji dla międzynarodowego środowiska przedsiębiorstw z władzami Rzeczpospolitej.
Obecnie IGCC skupia 17 Izb Handlowych, które reprezentuje obecnie 23 kraje i ponad 2700 przedsiębiorstw, przedstawicieli najbardziej znaczących inwestorów zagranicznych na polskim rynku, zatrudniającym bezpośrednio ponad 800 tysięcy osób.
W imieniu:
1. Advantage Austria
2. AHK Polska (Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa)
3. AmCham (Amerykańska Izba Handlowa w Polsce)
4. BBC (Belgijska Izba Gospodarcza)
5. BPCC (Brytyjsko-Polska Izba Handlowa)
6. CCIFP (Francusko-Polska Izba Gospodarcza)
7. CCII (Włosko-Polska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce)
8. ICC (Irlandzka Izba Handlowa)
9. NPCC (Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza)
10. PHIG Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza)
11. PICC (Polish-Israeli Chamber of Commerce)
12. Polish Canadian Chamber of Commerce (PCCC)
13. Polsko - Szwajcarska Izba Gospodarcza
14. Polsko-Rumuńska Bilateralna Izba Handlowo-Przemysłowa
15. PPCC (Polsko – Portugalska Izba Gospodarcza)
16. SPCC (Skandynawsko – Polska Izba Gospodarcza)
17. PLIG (Polsko-Luksemburska Izba Gospodarcza)
6 maja 2022 odbyło się kolejne robocze spotkanie Komitetu Finansowo-Podatkowego w temacie wsparcia dla Ukrainy. Tym razem rozmawialiśmy o VAT z dr Pawłem Selera, Dyrektorem Departament Podatku od Towarów i Usług.
W spotkaniu wzięło udział wąskie grono firm, przedstawicieli wskazanych przez największe izby IGCC. Pragniemy podziękować Pani Agnieszce Wnuk z MDDP, która w naszym imieniu przedstawiła postulaty.
W naszym stanowisku postulowaliśmy możliwie najszybszą zmianę Rozporządzenia VAT co najmniej poprzez objęcie stawką 0% również darowizn przekazywanych organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie, w związku z koniecznością zapobiegania negatywnym skutkom działań wojennych. Zakres podmiotowy powinien także zostać poszerzony o jednostki prowadzące działalność leczniczą na terytorium Ukrainy.
Temat jest znany, był już wewnętrznie dyskutowany, natomiast bardzo trudny dla Ministerstwa Finansów. Być może byłaby szansa na stworzenie listy „akredytowanych” przez ministerstwo OPP, które mogłyby być objęte stawką 0%. Zostaliśmy poproszeni o przygotowanie takiej listy, którą będzie składała się z nazwy OPP, wraz z 1. Informacją o dotychczasowej działalności OPP oraz 2. uzupełnionymi kryteriami weryfikacji (pozostaje jeszcze do przygotowania zakres).
Dlatego też bardzo prosimy o przekazanie informacji, którym OPP przekazujecie darowizny rzeczowe lub przekazywalibyście, gdyby stawka była 0% VAT. Dziękujemy za tę którą informację do wtorku, 10/05.
Zakres podmiotowy powinien także zostać poszerzony o jednostki prowadzące działalność leczniczą na terytorium Ukrainy - Ponieważ nie ma narzędzi, aby sprawdzać OPP na terytorium Ukrainy – uwzględnienie postulatu nie jest możliwe.
14 kwietnia 2022 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli IGCC (International Group of Chambers of Commerce) z Ministerstwem Finansów. Podczas spotkania rozmawialiśmy o opracowanych przez nas i przesłanych Ministerstwu postulatach zmian w prawie podatkowym.
Proponowane przez nas zmiany są niezbędne do zapewnienia pomocy humanitarnej uchodźcom przybywającym do Rzeczpospolitej Polskiej w związku z wojną toczącą się na terytorium Ukrainy, a także do zapewnienia pomocy i wszelkiego wsparcia mieszkańcom samej Ukrainy. Zawierające zestaw postulatów stanowisko zostało przygotowane w imieniu IGCC, które zrzesza 7 bilateralnych izb handlowych.
Przedstawicielom Ministerstwa Finansów zaprezentowaliśmy propozycje zmian w przepisach lub wydania wiążących interpretacji ogólnych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Nasze postulaty obejmują w szczególności:
Link do stanowiska: TUTAJ
W marcu br. odbyło się szereg spotkań grupy roboczej Komitetu Finansowo-Podatkowego z przedstawicielami Ministerstwa Finansów, podczas których szczegółowo omawiane były zagadnienia uregulowane w ramach tzw. „Polskiego Ładu” oraz WHT, co do których firmy zrzeszone wokół izb bilateralnych zgłaszały uwagi podczas konsultacji społecznych.
Dyskusje toczyły się w oparciu o stanowiska, które CCIFP przygotowało w imieniu IGCC. Warto przypomnieć, ze w 2021 r. przygotowaliśmy 27 stanowisk rozpisanych na 166 stronach dokumentów.
Firmy stowarzyszone przedstawiły praktyczne problemy i wątpliwości dotyczące stosowania rozwiązań wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Zwrócono uwagę zarówno na kwestie zasad opodatkowania, jak i konieczność gromadzenia obszernej dokumentacji oraz informacji. IGCC przedstawiło także swoje propozycje uproszczeń i rozwiązań.
Głównymi tematami dwóch spotkań były najpilniejsze potrzeby legislacyjne dotyczące m.in.:
Spotkanie było prowadzone przez Agnieszkę Wnuk, współprzewodniczącą Komitetu Podatkowo-Finansowego CCIFP, doradcę podatkowego, partner w MDDP.
Kolejne robocze spotkanie z Ministerstwem Finansów w tym miesiącu poświęcone było tematyce WHT. Izby oraz przedsiębiorcy dyskutowali kierunki, które z perspektywy podatku u źródła należałoby zaadresować w projekcie Objaśnień podatkowych.
Dyskusja w obszarze WHT dotyczyła najważniejszych kwestii, które w ocenie biznesu pozostają do zaadresowania na poziomie legislacyjnym, w szczególności:
Spotkanie było prowadzone przez Monikę Lewandowską z CRIDO, współprzewodniczącą Komitetu Podatkowo-Finansowego CCIFP.
Podczas spotkania przedstawiliśmy nasze kierunkowe uwagi w zakresie planowanych objaśnień do przepisów o podatku u źródła wypracowane pod kierownictwem Moniki Lewandowskiej z Crido w ramach działań grupy roboczej IGCC w zakresie WHT.
W marcu tego roku odbyło się kilka spotkań Komitetu Podatkowo - Finansowego z przedstawicielami Ministerstwa Finansów. Podczas spotkań omawiane były zagadnienia związane z "Nowym Ładem" (nowe ramy i porządek podatkowy wprowadzany w Polsce) stawiane przez firmy zrzeszone w izbach bilateralnych i zgłaszane w procesie konsultacji społecznych.
Podstawą do dyskusji były stanowiska, które CCIFP przygotowała w imieniu IGCC. Przypomnijmy, że w 2021 roku przygotowaliśmy 27 stanowisk rozłożonych na 166 stron dokumentów.
Firmy członkowskie przedstawiły praktyczne problemy i wątpliwości dotyczące zastosowania rozwiązań wprowadzonych w polskim zamówieniu. Zwracano uwagę zarówno na kwestie zasad opodatkowania, jak i na konieczność gromadzenia szczegółowej dokumentacji i informacji. IGCC przedstawiła również swoje propozycje uproszczeń i rozwiązań.
Głównymi tematami obu spotkań były najpilniejsze potrzeby legislacyjne dotyczące m.in.
1. podatek minimalny
2. podatkowe grupy kapitałowe
3) Holding
4. koszty finansowania dłużnego
5. ukryte dywidendy
6. dochód z działalności ubocznej
7. transakcje reorganizacyjne
8. ulga podatkowa
Agnieszka Wnuk, współprzewodnicząca Komisji Podatków i Finansów CCIFP, doradca podatkowy, partner w MDDP poprowadziła spotkanie.
Kolejne spotkanie robocze z Ministerstwem Finansów poświęcone było w tym miesiącu tematyce podatku od dochodów uzyskanych. Izby i przedsiębiorcy dyskutowali o wytycznych, które z punktu widzenia podatku u źródła powinny być uwzględnione w projekcie not podatkowych.
Dyskusja w obszarze WHT koncentrowała się na najważniejszych kwestiach, które zdaniem środowiska biznesowego wymagają jeszcze rozwiązania na poziomie legislacyjnym, m.in.
- definicja rzeczywistego właściciela płatności
- należytą staranność płatnika;
- klauzula antyabuzywna przewidziana w WHT od 1 stycznia 2022 r;
- usprawnienia procedury "płatności i zwrotu" oraz doradztwo w zakresie stosowania preferencji podatkowych;
Spotkanie prowadziła Monika Lewandowska z CRIDO, współprzewodnicząca Komisji Podatków i Finansów CCIFP.
W związku z sytuacją w Ukrainie, wiele firm postanowiło aktywnie i intensywnie włączyć się w pomoc na rzecz Ukrainy, potrzebujących, uchodźców przekazując różnego rodzaju darowizny, świadcząc nieodpłatnie usługi lub w pomagając inny sposób.
Powyższe działania nie są w żaden szczególny sposób uregulowane od strony konsekwencji podatkowych (możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, odliczenia od dochodu, konieczność rozliczenia podatku VAT).
Podczas spotknania odnieśliśmy się do projektu ustawy pomocowej.
Podczas spotkania wspólnie przedyskutowaliśmy kwestie problematyczne, przeanalizowalismy wątpliwości i dzieliliśmy się wiedzą, jak z poszczególnymi zagadnieniami radzą sobie inne firmy. Podczas tego spotkania zdecydowaliśmy o utworzeniu grupy roboczej monitorującej ewolucję ustawodastwa w Polsce w kwestii samofakturowania.
Agenda spotkania:
Prowadzący: Marek Gadacz, Partner, Tax Advisory Services, CRIDO
W maju br. odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej ds. WHT.
Przedmiotem spotkania była dyskusja nt. obowiązku publikacji informacji o strategii podatkowej.
Agenda:
1. Publikacja informacji o realizowanej strategii podatkowej. Podstawowe informacje dotyczące nowego obowiązku.
2. Kogo dotyczy nowy obowiązek?
3. Informacje, których upublicznienie jest wymagane w ramach realizacji obowiązku.
4. Czym jest strategia podatkowa? Obowiązek posiadania spisanej strategii podatkowej
5. Strategia podatkowa a procedury podatkowe. Które procedury są ważne z perspektywy bezpieczeństwa podatkowego?
6. Strategia podatkowa w praktyce. Doświadczenia z innych państw.
7. Realizacja obowiązku – bezpieczeństwo, zagrożenia i sankcje.
Zebraniu przewodniczyły ekspertki z firmy MDDP:
Agnieszka Wnuk - Doradca podatkowy, Partner w MDDP. Ekspert w zakresie podatkowej obsługi restrukturyzacji i transakcji, z szerokim doświadczeniem w krajowych i międzynarodowych projektach. Specjalizuje się w podatku dochodowym od osób prawnych i międzynarodowym prawie podatkowym, a także problematyce przeciwdziałania unikaniu opodatkowania oraz opodatkowania w gospodarce cyfrowej.
Danuta Iwan - Doradca podatkowy, Starszy konsultant w MDDP. Specjalizuje się tematyce z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatków międzynarodowych. Posiada bogate doświadczenie transakcyjne, brała udział w licznych projektach restrukturyzacyjnych.
Celem spotkania było przybliżenie nowych przepisów w zakresie dokumentowania transakcji rajowych, w tym należytej staranności oraz omówienia projektu objaśnień MF w tym zakresie. Obowiązujące od 2021 roku regulacje nakładają na firmy nowe obowiązki w zakresie weryfikacji kontrahentów (również tych niepowiązanych) na okoliczność dokonywania przez nich transakcji z podmiotami z rajów podatkowych.
Spotkanie prowadziła Ewelina Stamblewska-Urbaniak z firmy Crido, która również zajęła się przygotowaniem odpowiedniego stanowiska reprezentującego uwagi firm stowarzyszonych w CCIFP.
Podczas spotkania poruszyliśmy takie tematy, jak:
a. podatek minimalny
b. WHT (m.in. objaśnienia)
c. podatek od przerzuconych dochodów i ukryta dywidenda
d. ograniczenia zaliczania do KUP kosztów finansowania dłużnego
e. spółka holdingowa.
Spotkanie poprowadziły ekspertki Agnieszka Wnuk z MDDP oraz Monika Lewandowska z CRIDO.