BIAŁA KSIĘGA FRANCUSKO-POLSKIEJ IZBY GOSPODARCZEJ (CCIFP)

Autor :

Język : POLSKI
Number of pages : 44

OTWÓRZ

Streszczenie

Celem niniejszej Białej Księgi CCIFP jest zaprezentowanie najważniejszych wyzwań oraz kierunków rozwiązań legislacyjnych i regulacyjnych, które mogą przyspieszyć transformację gospodarki w trzech obszarach: klimat, budownictwo oraz ochrona zdrowia. Zakres procesów transformacyjnych jest szeroki i zróżnicowany. Firmy francuskie posiadają już wiedzę operacyjną dotyczącą części z powyższych wyzwań. Są również aktywne w Polsce i zdolne do partnerskiej współpracy z polskimi firmami. Biała Księga stanowi otwarty i na bieżąco aktualizowany pod nadzorem ekspertów zbiór zakresu rozwiązań dla każdej dziedziny, do rozwoju której może przyczynić się francuska społeczność biznesowa. Dokument pokazuje również, że owe procesy stwarzają wiele możliwości rozwoju i współpracy pomiędzy naszymi dwoma krajami: Polską i Francją.

Podsumowanie

SPIS TREŚCI

RODZIAŁ I TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA ……….…………………………………..……………………………………. 2

ROZDZIAŁ II ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO ………………………………………………………………………………. 18

ROZDZIAŁ III OCHRONA ZDROWIA …………………….……………………………….…………………………………………….. 22

ROZDZIAŁ IV PODATKI ……………………..…………………………………………………………………………………………….... 36

 

Wyzwania, którym należy sprostać, aby dokonać tej transformacji są liczne i złożone oraz wykraczają daleko poza zwykłą likwidację elektrowni węglowych. Wyzwania te dotyczą czterech aspektów:

• Zdrowia publicznego: stosowanie indywidualnych systemów grzewczych wykorzystujących węgiel złej jakości jest nadal powszechne i jest przyczyną smogu, chorób układu oddechowego, które są kosztowne dla systemu opieki zdrowotnej oraz powodują przedwczesne zgony.

• Konwersji przemysłowej i gospodarczej regionów górniczych. • Stopniowego zastępowania obecnego systemu produkcji systemem niskoemisyjnym lub bez emisyjnym, który musi opierać się na bezpieczeństwie dostaw, niezależności energetycznej i koszcie akceptowalnym dla gospodarki.

• Wzmocnienia suwerenności energetycznej, kluczowej kwestii w obecnym kontekście geopolitycznym. W 2021 roku Polska przyjęła Politykę Energetyczną do 2040 roku (PEP 2040), w której każdemu z tych wyzwań określa cele strategiczne i ścieżkę dojścia do założonej transformacji. Zmiana ta wpływa na wiele dziedzin życia gospodarczego. Pierwszą z nich jest produkcja energii elektrycznej, której celem jest rozwój niskoemisyjnych lub bezemisyjnych źródeł energii (elektrownie wiatrowe, fotowoltaika, energia jądrowa, biomasa, biogaz i zielony wodór). Kolejną jest sektor przemysłowy, który staje przed koniecznością poprawy swojej efektywności energetycznej. Transformacja ma wpływ również na sektor budowlany i sieci ciepłownicze, gdzie kluczowym celem jest ekologizacja systemów grzewczych i efektywność energetyczna. Zakres procesów transformacyjnych jest więc szeroki i zróżnicowany.

Więcej publikacji CCIFP

Barometr CSR 2023

CCIFP

84% firm prowadzi działania mające na celu walkę ze zmianami klimatu

Barometr CSR 2022

CCIFP

Ochrona klimatu, czysta i dostępna energia oraz równość płci to kluczowe wyzwania dla Polski na najbliższe lata

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!