Komitety  •  Komitet  •  Wydarzenie wyjątkowe Energia i Środowisko

Obliczanie śladu węglowego jako obowiązek legislacyjny i biznesowy

Spotkanie online (zoom),

Język :
polski

Dla firm stowarzyszonych

Cena : W celu rejestracji prosimy o zalogowanie się. Wydarzenie wyłącznie dla członków CCIFP.

Liczba miejsc dla firm doradczych ograniczona.

Passé

L'événement est terminé.

Liczenie śladu węglowego przeszło długą, ale bardzo dynamiczną drogę – nie jest już dłużej trendem ekologicznym, staje się obowiązkiem legislacyjnym.

Liczenie śladu węglowego przeszło długą, ale bardzo dynamiczną drogę – nie jest już dłużej trendem ekologicznym, staje się obowiązkiem legislacyjnym. Regionalne i krajowe zobowiązania klimatyczne w połączeniu z wymogami sektora finansowego, a także rosnącą presją ze strony klientów i konsumentów, zaowocowały projektem CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), który jest ważną częścią Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal). Nowe rozporządzenie UE, mimo że nadal pozostaje w procesie legislacyjnym, ma zostać wprowadzone do codzienności raportowej już w 2023, tak, żeby przynieść wymierne efekty w roku 2026.

Co oznacza to dla przedsiębiorców? Poza obowiązkiem raportowym, obejmującym większość działalności biznesowych, oznacza także zmierzenie się z koniecznością dodatkowych opłat. Klimatyczne cło nałożone ma zostać na spółki działające lub prowadzące regularny handel z państwami, które nie prowadzą polityki proklimatycznej. CBAM skupia się także na towarach – w tym przypadku CF musi być liczony w całym łańcuchu dostaw.

Dla odpowiedzialnie budowanego sektora biznesowego znajomość wielkości emisji gazów cieplarnianych (Greenhouse Gas - GHG) nie będzie dłużej jedynie elementem świadczącym o prowadzeniu działalności w sposób transparentny. Wiele firm zderzy się nie tylko z nowym rodzajem raportowania, ale także będzie musiało stawić czoło procesom zbierania dużej ilości danych istotnych z punktu widzenia CF. Jak sobie z tym poradzić? Co można zrobić już dziś?

 

Agenda spotkania:

  • Ewolucja liczenia śladu węglowego
  • Europejski Zielony Ład vs. ślad węglowy → mechanim CBAM
  • Obowiązek (i koszt) przedsiębiorcy: legislacyjny i biznesowy
  • Big Data w procesie liczenia śladu węglowego

 

Prowadzenie:

Paulina Szulc, Konsultant ds. Zrównoważonego Rozwoju w Bureau Veritas Polska

Wojciech Głownia, CEO Diaphane Software

 

Spotkanie w formule online, odbędzie się na platformie zoom.

 

Komitet skierowany jest do firm, które płacą składkę na poziomie standard lub wyższą. Ponadto, firmy członkowskie pragnące należeć do jednego z Komitetów muszą prowadzić działalność zawodową związaną z tematami prac Komitetu.

Liczba miejsc dla firm doradczych jest ograniczona. 

Regulamin komitetów dostępny jest: TUTAJ

 

Partner merytoryczny:

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!