Coraz częściej regulacje będą wymagały od przedsiębiorców prowadzenia postępowań wyjaśniających, a od sposobu rozwiązania wykrytych nieprawidłowości będą uzależniać decyzje procesowe albo wysokość sankcji.
Wewnętrzne postępowania wyjaśniające (ang. internal investigations) to działania podejmowane w strukturze przedsiębiorstwa, których bezpośrednim celem jest wyjaśnienie dostrzeżonych, nieprawidłowości, dokonanie ich oceny prawnej oraz wyciągnięcie z nich konsekwencji. Postępowania takie pozwalają także zapobiec dalszym nadużyciom oraz minimalizować ryzyko odpowiedzialności menedżerów i przedsiębiorcy.
Polskie prawo nie wprowadziło jeszcze kompleksowych regulacji postępowań wyjaśniających oraz korzyści, na jakie przedsiębiorcy wyjaśniający i reagujący na nieprawidłowości mogą uzyskać. Nie mamy jednak wątpliwości, że w najbliższym czasie czekają nas w tym obszarze istotne zmiany. Coraz częściej regulacje będą wymagały od przedsiębiorców prowadzenia postępowań wyjaśniających, a od sposobu rozwiązania wykrytych nieprawidłowości będą uzależniać decyzje procesowe albo wysokość sankcji.
Agenda seminarium:
I. Zgłaszanie nieprawidłowości i postępowania wyjaśniające – czy warto na to się zdecydować?;
II. System zgłaszania nieprawidłowości – jak powinien wygląda i jak zabrać się za jego stworzenie?;
III. Prowadzenie postępowania wyjaśniającego – jak je prowadzić, kogo do tego zatrudnić, jakich błędów nie popełnić i ile to kosztuje?;
IV. Postępowanie wyjaśniającego i co dalej? – jakie kroki podjąć w przypadku potwierdzenia nieprawidłowości.
Grupa docelowa: przedsiębiorcy, członkowie zarządu, prawnicy przedsiębiorstw