Networking  •  Spotkanie i wymiana

RDV Biznesu | Dekarbonizacja przemysłu: wyzwania i szanse dla przyszłości europejskiej gospodarki

Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Aleje Jerozolimskie 93, 02-001, Warszawa, Polska
See on map

Zapisy zbierane są do : poniedziałek 2 czerwca 2025 - 12h00 (UTC+2)

Cena : Spotkanie bezpłatne i skierowane do firm członkowskich CCIFP.

Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy po jednej osobie z firmy.

ZALOGUJ SIĘ

Zapraszamy na RDV Biznesu, podczas którego poruszymy temat dekarbonizacji przemysłu.

Dekarbonizacja przemysłu: wyzwania i szanse dla przyszłości europejskiej gospodarki.

Kontekst: Dekarbonizacja przemysłu, czyli redukcja emisji dwutlenku węgla w procesach produkcyjnych, jest kluczowym elementem globalnych działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Sektory energochłonne, takie jak przemysł chemiczny, stalowy, cementowy czy papierniczy, odgrywają istotną rolę w gospodarce, ale jednocześnie są odpowiedzialne za znaczną część emisji gazów cieplarnianych. Transformacja tych sektorów w kierunku niskoemisyjności stanowi zarówno wyzwanie, jak i szansę na rozwój innowacyjnych technologii oraz wzmocnienie konkurencyjności na rynku międzynarodowym. 


W obliczu rosnących kosztów energii, globalnej konkurencji oraz konieczności przeciwdziałania zmianom klimatycznym, Komisja Europejska opublikowała tzw. Clean Industrial Deal. Jego celem jest wsparcie europejskiego przemysłu w procesie dekarbonizacji przy jednoczesnym zachowaniu i wzmocnieniu jego konkurencyjności na rynku międzynarodowym. 
 
Cel debaty: prezentacja Białej Księgi przygotowanej przez Ministerstwo Przemysłu oraz dialog odnośnie do zaproponowanych przez Ministerstwo rozwiązań. Pogłębienie zrozumienia wyzwań i możliwości związanych z dekarbonizacją przemysłu, identyfikacja skutecznych narzędzi i strategii wspierających ten proces. 
 
Poruszymy poniższe zagadnienia: 
Jakie konkretne korzyści przyniesie Clean Industrial Deal dla europejskiego przemysłu, szczególnie w kontekście konkurencyjności na rynku globalnym? 


Jakie wyzwania stoją przed przedsiębiorstwami przy wdrażaniu założeń Clean Industrial Deal, a jakie strategie mogą okazać się najskuteczniejsze? 


Jakie instrumenty finansowe i mechanizmy wsparcia są dostępne dla firm planujących dekarbonizację w ramach Clean Industrial Deal? 


Jakie będą długoterminowe skutki ekonomiczne i społeczne wdrożenia Clean Industrial Deal, zwłaszcza w kontekście zatrudnienia, innowacji i zmiany struktur przemysłowych? 


Jakie technologie i strategie redukcji emisji w przemyśle są obecnie najskuteczniejsze i najbardziej obiecujące w kontekście transformacji na gospodarkę niskoemisyjną? 


W jaki sposób obecna polityka energetyczna UE wspiera dekarbonizację przemysłu, a gdzie występują luki lub sprzeczności między politykami energetycznymi a celami klimatycznymi? 


Jakie konkretne ekonomiczne i społeczne korzyści lub wyzwania wiążą się z transformacją przemysłu w kierunku niskoemisyjności, z uwzględnieniem innowacji i redukcji kosztów operacyjnych? 


Jakie dodatkowe mechanizmy wsparcia są niezbędne w kontekście Clean Industrial Deal, aby zapewnić skuteczną dekarbonizację przemysłu w Europie? 
 
Udział w debacie wezmą m.in.:

  • Marzena Czarnecka, Ministra Przemysłu (TBC)
  • Bernard Muselet, Senior Country Officer of Credit Agricole in Poland
  • Joanna Czynsz-Piechowiak, Saint-Gobain w PolscePrezes Zarządu
  • Tomasz Surma, VeoliaRegulatory & Public Affairs Director

 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny i zarezerwowany dla firm stowarzyszonych w CCIFP.  Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.


Kontakt: Małgorzata Oleszkiewicz, malgorzata.oleszkiewicz(@)ccifp.pl

Przed zapisem na dane wydarzenie, prosimy zapoznać się z Regulaminem wydarzeń CCIFP: REGULAMIN 

 

Mapa dojazdu

Ostatnie aktualności CCIFP

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!