Wydarzenie VIP  •  Komitet Zarządzanie

Komitet Retail Dark patterns – jak nie wpaść w sidła własnego interfejsu?

siedziba CCIFP, Al. Jerozolimskie 93, 02-001, Warszawa, Polska
See on map

Język :
polski

Dla firm stowarzyszonych

Cena : Wydarzenie bezpłatne i przeznaczone dla wszystkich firm członkowskich.

Wydarzenie stacjonarne - udział online możliwy dla firm spoza Warszawy.

Passé

L'événement est terminé.

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego wyjaśnimy, w jaki sposób ustrzec się zwodniczych interfejsów internetowych, tzw. dark patterns.

Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój nowych technologii i handlu elektronicznego niesie ze sobą nowe wyzwania i wyznacza trendy w ochronie praw konsumentów. Źle zaprojektowana aplikacja lub strona internetowa może nie tylko zniszczyć relacje z klientami, ale także narazić przedsiębiorcę na dotkliwe kary. Manipulujące użytkownikami interfejsy internetowe, znane jako dark patterns, znalazły się ostatnio pod lupą organów ochrony konsumentów oraz ochrony danych osobowych. UOKiK nie tylko edukuje, jak nie dać się zwieść zwodniczym interfejsom, ale również wydaje pierwsze decyzje i stawia kolejne zarzuty.

Celem spotkania Komitetu Retail CCIFP jest zwiększenie świadomości, w jaki sposób ustrzec się ciemnych wzorców w swoich interfejsach – zwłaszcza, że to nie tylko tak jaskrawe przykłady, jak automatyczne zwiększanie wartości zamówienia, lecz również bardziej „subtelne” praktyki, polegające np. na utrudnianiu wypisania się z newslettera.

Agenda spotkania:

  • User Experience vs Dark Patterns.
  • Jak rozpoznać Dark Patterns? Sztuka diagnozy.
  • Tylko nieetyczne, czy aż nielegalne? Dark Patterns okiem prawnika.
  • Co zrobić, by móc spać spokojnie? (Audyt, i jeszcze raz audyt!).
  • Q&A

Spotkanie poprowadzi mec. Michał Starczewski, radca prawny, associate w kancelarii BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy sp.k.

Michał Starczewski specjalizuje się w prawie nowych technologii, w tym w prawie autorskim oraz ochronie danych osobowych. Pomaga we wdrażaniu projektów IT i sporządzaniu umów. Reprezentuje klientów w sporach sądowych. Uczestniczy w przeprowadzaniu audytów prawnych i badań due diligence. Doświadczenie zawodowe zdobywał w obszarze kultury i nauki, uczestnicząc w realizacji projektów wspierających digitalizację i nowoczesną komunikację naukową, w tym europejskich projektów OpenAIRE+ i FOSTER. Był członkiem zespołu Platformy Otwartej Nauki w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem publikacji naukowych, popularnonaukowych i eksperckich. W zespole BWHS od 2017 r. Jest doktorem nauk humanistycznych (dysertację przygotowaną na Wydziale Historii UW poświęcił historii cyfrowej, czyli historiografii w dobie transformacji cyfrowej).


Przed zapisem na dane wydarzenie, prosimy zapoznać się z Regulaminem komitetów CCIFP: 

REGULAMIN

 

 

Mapa dojazdu

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!