COVID-19  •  Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Tax Newsletter wydanie specjalne nr1

W obliczu globalnej pandemii wirusa COVID-19 pragniemy przekazać wszystkim naszym klientom oraz ich rodzinom wyrazy wsparcia i solidarności. Obecna sytuacja wymaga podjęcia działań, których celem jest przede wszystkim ochrona zdrowia naszych klientów i kolegów. Biuro warszawskie kancelarii Hogan Lovells wdrożyło procedury zalecane przez WHO, organizacje unijne, polskie władze, które ten cel realizują m.in. wprowadzając zalecenia dotyczące zasad higieny, umożliwiając wszystkim współpracownikom pracę zdalną, zakazując podróży służbowych, odwołując bezpośrednie spotkania z klientami.

Nie zawiesiliśmy jednak naszej działalności. W tym trudnym okresie jesteśmy zobowiązani udzielić jak najszerszego wsparcia naszym klientom.

Nowa sytuacja zarówno w Polsce, jak i w skali globalnej od przedsiębiorców i firm wymaga szybkiej adaptacji do dynamicznie zmieniających się warunków. Chcemy służyć Wam naszą wiedzą i doświadczeniem. Dlatego też, niezwłocznie wprowadzamy w życie projekt, w ramach którego będziemy na bieżąco wyjaśniać wszelkie kwestie podatkowe, które mają związek z zaistniałą sytuacją. Będziemy Was informować o przysługujących uprawnieniach wynikających z już obowiązujących przepisów, planach oraz inicjatywach ustawodawczych, a także ich wdrażaniu. Mamy nadzieję, że ułatwi to funkcjonowanie Waszych firm w tych nadzwyczajnych warunkach.

Komunikować będziemy się za pośrednictwem Tax Newsletter przesyłanego na Wasze skrzynki pocztowe. Oczywiście zachęcamy również do kontaktu z nami, czy to poprzez email, czy też drogą telefoniczną. Poniżej znajdziecie Państwo dane kontaktowe wszystkich członków zespołu podatkowego.

Wierzymy, że wspólnie uda nam się przetrwać ten trudny czas.

Poniżej przedstawiamy nasz pierwszy Tax Newsletter, w którym znajdą Państwo informacje na temat zagadnień podatkowych, mających istotne znaczenie dla funkcjonowania firm w dobie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Informacje z Komisji Europejskiej 

Przedstawione stanowisko jest istotną wskazówką i rekomendacją dla wszystkich rządów państw unijnych odnośnie do szerokiego zakresu zmian podatkowych, które mogą wprowadzać, aby chronić firmy przed negatywnymi skutkami obecnego kryzysu. Dodatkowo, ponieważ Komisja deklaruje, że nie będzie wprowadzała barier administracyjnych, wszystkie zmiany będą mogły zostać implementowane w bardzo krótkim czasie i w zasadniczej mierze zależeć będzie to od operatywności poszczególnych rządów.
 
Powyższe stanowisko wsparła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która zapewniła, że Komisja wykaże maksimum elastyczności w sytuacji, gdy państwa UE będą potrzebowały wsparcia w zakresie pomocy publicznej i zmiany przepisów podatkowych.
 
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskie Margrethe Vestager poinformowała 13 marca, że państwa unijne nie muszą uzyskiwać uprzedniej zgody Komisji na wprowadzanie ulg w zakresie podatku VAT, jaki również podatków dochodowych. Wyjaśniła jednocześnie, że „jest wiele możliwości w jaki sposób rządy mogą pomóc bez konieczności uzyskiwana zgody na pomoc publiczną”. W jej opinii państwa są upoważnione do wsparcia firm m.in. poprzez wprowadzenie możliwości uzyskiwania przez firmy subwencji, zawieszenie obowiązku zapłaty podatków dochodowych oraz podatku VAT.

Propozycje polskiego rządu 

Polski rząd zadeklarował wprowadzenie pakietu osłonowego dla firm. W jego zakresie znaleźć miałyby się m.in.:

  • odroczenie terminów zapłaty podatków,
  • rozłożenie zapłaty podatków na raty,
  • w szczególnych sytuacjach, umorzenie podatków,
  • w zakresie podatków dochodowych - umożliwienie rozliczenia straty z datą wsteczną, tj. straty za rok 2020 w rozliczeniu za rok 2019,
  • szybsze zwroty VAT,
  • ułatwienia w stosowaniu split-payment.

W przypadku odroczenia lub rozłożenia podatków na raty, zgodnie z zapowiedzią Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz, nie będzie pobierana opłata prolongacyjna. Nie wiadomo jednak, co z odsetkami za zwłokę.
 
Są to pierwsze sygnały ze strony rządu i najprawdopodobniej w najbliższych dniach będziemy znali szczegóły.
 
Propozycje zmian w podatkach zaprezentowane przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych 

Eksperci KIDP opracowali projekt 46 zmian w zakresie przepisów podatkowych, które mają być częścią specustawy osłonowej dla firm przygotowywanej przez rząd.
Oprócz propozycji rządu, wśród zmian rekomendowanych przez doradców znalazły się m.in.:

  • zawieszenie stosowania ulgi na złe długi w zakresie VAT i podatków dochodowych,
  • uwolnienie na czas kryzysu środków zgromadzonych na rachunkach VAT,
  • warunkowe zwolnienie z obowiązku przygotowywania dokumentacji w zakresie cen transferowych
  • prowadzenie kontroli podatkowych tylko na podstawie dokumentów przekazywanych elektronicznie,
  • uznanie obecnej sytuacji związanej z występowaniem koronawirusa jako przesłanki uzasadniającej brak winy w przypadku uchybienia terminów w postępowaniach podatkowych.

Raport nie jest upubliczniony.
 
Rząd deklaruje, że poważnie rozważy uwzględnienie rekomendacji KIDP w treści specustawy.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!