Podsumowanie wydarzeń  •  Komunikaty prasowe  •  Wydarzenia  •  Izba

Rozmowy o francusko-polskiej współpracy gospodarczej przy okazji wizyty Prezydenta Macrona w Polsce

W dniach 3-4 lutego 2020 roku odbyła się oficjalna wizyta w Polsce Prezydenta Francji Emmanuela Macrona oraz delegacji ministerialnej. W trakcie tych dwóch dni odbył się szereg spotkań o charakterze dyplomatycznym oraz spotkania skoncentrowane na tematyce gospodarczo-ekonomicznej.

Francuski Minister Gospodarki i Finansów, Bruno Le Maire spotkał się w poniedziałek rano w siedzibie Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej z delegacją firm francuskich operujących na polskim rynku oraz przedsiębiorcami stowarzyszonych w CCIFP. Spotkanie było okazją do omówienia najważniejszych bieżących zagadnień z obszaru francusko-polskiej współpracy ekonomicznej i dyskusji na temat kierunku rozwoju biznesowej działalności francuskich przedsiębiorstw na terenie Polski, w kontekście strategii gospodarczej obu krajów oraz planowanych inwestycji.

Minister podkreślił, że Polska jest strategicznym Partnerem politycznym i gospodarczym nie tylko dla Francji, ale i dla całej Unii Europejskiej. Podkreślił, że Francja potrzebuje tak dynamicznych partnerów, jakim jest Polska. Przedstawiciele firm z kapitałem francuskich przedstawili Ministrowi sytuację gospodarczą Polski oraz wskazali na wyzwania dostrzegane w poszczególnych sektorach. Jednym z poruszanych tematów była transformacja energetyczna, w kontekście której Minister podkreślił, że każda transformacja jest trudna, a każdy kraj ma swoją, unikalną historię i to ona pomaga zdefiniować działania na przyszłość.

 

Rozmowy kontynuowane były przy wspólnym obiedzie, w którym wzięli udział przedstawiciele francuskiej delegacji: Bruno Le Maire – Minister Gospodarki i Finansów, Elisabeth Borne – Minister ds. transformacji ekologicznej i solidarnej, oraz przedstawiciele polskiego Rządu i polskiego biznesu. Obecni byli m.in. Jadwiga Emilewicz – Minister Rozwoju, Michał Kurtyka - Minister Klimatu, Tadeusz Kościński - Minister Finansów, przedstawiciele firm m.in. KGHM, PZG, Grupa Azoty, LOT, Naval Group. Obecni byli również reprezentanci francuskich firm i Partnerzy Strategiczni CCIFP: Orange Polska, BNP Paribas Bank Polska, Carrefour Polska, Wyborowa Pernod Ricard, czy Auchan Polska.

W drugiej części dnia w Ministerstwie Rozwoju odbyło się Pierwsze Polsko-Francuskie Forum Przemysłu Przyszłości, które zgromadziło setki uczestników, w tym polskie i francuskie firmy, przedstawicieli samorządów, mediów, reprezentantów szczebla ministerialnego i administracji rządowej.  

Formuła Forum stworzyła doskonałą platformę do rzeczowej dyskusji, łącząc w programie część z rozmowami B2B między zainteresowanymi firmami i przedsiębiorcami z otwartą konferencją, w której zaproponowano szereg wystąpień i debat z udziałem polskich i francuskich Ministrów Ekonomii, Klimatu i Rozwoju i przedstawicielami świata nauki i biznesu. Organizatorzy Forum stworzyli również we współpracy z zainteresowanymi firmami strefę polsko-francuskich spotkań gospodarczych, w której każda instytucja przygotowała stand oferując przy nim możliwość przybliżenia swojej działalności na gruncie polsko-francuskim.

 

Udział w Forum wzięli: 

  • Elisabeth Borne, Minister Transformacji Ekologicznej i Solidarnej Republiki Francuskiej,
  • prof. Grzegorz Benysek, członek Rady Nadzorczej i doradca Zarządu, Ekoenergetyka,
  • Jadwiga Emilewicz, Minister Rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Mariusz Golec, Prezes Zarządu Wielton,
  • Sylvie Jehanno, Prezes, Dalkia,
  • Michał Kurtyka, Minister Klimatu Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Bruno Le Maire, Minister Gospodarki i Finansów Republiki Francuskiej,
  • Emilie Mouren-Renouard, Wiceprezes ds. Innowacji, Cyfryzacji & IT, Własności Intelektualnej i Rynków Globalnych oraz Technologii Air Liquide.

W roli moderatorów dyskusji wystąpili: Jean-François Fallacher, Prezes Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej oraz Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan.

Moderatorem Forum była Monika Constant, Dyrektor Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Przydatne linki

Pierwsze Polsko-Francuskie Forum Przemysłu Przyszłości otwiera nowy rozdział w polsko-francuskiej współpracy gospodarczej
Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!