Aktualności firm stowarzyszonych

Rozmowy francusko-polskie: Spotkanie Premiera Morawieckiego z Prezydentem Macronem w Paryżu

W środę 17 marca 2021 roku odbyła się oficjalna wizyta polskiego Premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu, podczas której spotkał się z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Dyskusje dotyczyły m.in. rozwoju relacji gospodarczych między Francją i Polską, potencjału współpracy w obszarach związanych z energetyką i polityką klimatyczną, a także kwestie związane z planem wspólnych działań na arenie europejskiej w ramach walki z pandemią.

Premier Morawiecki i Prezydent Macron wydali wspólnie krótkie oświadczenie na początku wizyty, poprzez które wyrazili zadowolenie ze spotkania i nadzieję na dalsze wzmacnianie relacji polsko-francuskich podkreślając jednocześnie istotę solidarności europejskiej we wspólnej realizacji strategii unijnych, w tym Europejskiego Planu Odbudowy.

Jak podkreślił Premier Morawiecki, kwestie związane z pandemią są obecnie najważniejsze dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, stąd spora część wizyty poświęcona została właśnie tym zagadnieniom. Polski Premier wyraził nadzieję na szybsze wewnątrzunijne możliwości produkcyjne szczepionek, wskazując na gotowość logistyczną i organizacyjną Polski do przyjęcia nowych partii dawek.
Prezydent Macron wskazał na konieczność solidarnych działań partnerów europejskich mających na celu szybsze zwalczenie pandemii. Zapowiedział także omówienie tematów związanych ze współpracą gospodarczą, w tym w dziedzinie energetyki atomowej i wodorowej, oraz kooperacji wewnątrz NATO m.in. w kontekście planowanego na przyszły tydzień spotkania Rady Europejskiej. 

Poruszone kwestie gospodarcze objęły przede wszystkim tematy współpracy wokół Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz inwestycji infrastrukturalnych – Centralnego Portu Komunikacyjnego i kolei dużych prędkości. Ważnym punktem w dyskusji były również tematy związane z przemysłem obronnym i kosmiczno-lotniczym oraz bieżące wyzwania geopolityczne. 

Premier Morawiecki spotkał się również z przedsiębiorcami i reprezentantami francuskiego biznesu zrzeszonymi w organizacji pracodawców MEDEF. W jego trakcie rozmawiano na temat potencjału polskiego rynku i możliwości rozwoju francuskich inwestycji – szczególnie w sektorach energetyki czy informatyki.

Przedstawiciele MEDEF-u przebywali z wizytą w Polsce już wcześniej 5 marca, podczas której spotkali się m.in. z Wicepremierem Jarosławem Gowinem. Rozmowy dotyczyły gotowości francuskich firm do inwestowania w obszary związane z cyfryzacją, energetyką jądrową i wodorową czy odnawialnymi źródłami energii.

Spotkanie polskiego Premiera i francuskiego Prezydenta poprzedzone było szeregiem wizyt i spotkań na szczeblu dyplomatycznym i biznesowym, które odbyły się w ciągu ostatnich kilku tygodni, w tym wizyta Wicepremiera Jarosława Gowina w Paryżu 11 marca br., czy wizyta ministra Francka Riestera w Warszawie na początku lutego br.
Podjęte tematy podczas wizyty w Pałacu Elizejskim wpisują się zatem w ramy rozpoczętych już dyskusji o współpracy francusko-polskiej, niejako uwypuklając ważny etap w prowadzonym dialogu między Polską i Francją. 

 

Przydatne linki

Premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Paryża MRPIT: Premier Jarosław Gowin spotkał się z delegacją Zrzeszenia Przedsiębiorców Francuskich MEDEF Franck Riester, minister ds. handlu zagranicznego Francji rozmawiał z członkami CCIFP
Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!