Aktualności firm stowarzyszonych

[RELACJA] The Game of People Development - warsztaty Pracowni Gier Szkoleniowych i The Heart o przyszłości rozwoju pracowników

Jeszcze emocje nie opadły po totalnie gamechangerskim, zaskakującym i pełnym inspiracji wydarzeniu, jakim były warsztaty zorganizowane wspólnie przez Pracownię Gier Szkoleniowych oraz The Heart.

Firmy ponownie połączyły siły i stworzyły kolejną, trzecią już edycję konferencji dedykowanej managerom, liderom, zarządzającym i tym, którzy opowiadają za rozwój pracowników i organizacji.

22 sierpnia br. ponad 100 osób zgromadziło się w sercu Warszawy na 38 piętrze Warsaw Spire (siedzibie The Heart) by wziąć udział w warsztatach poświęconych takim tematom jak:

  • Rozwój talentów, liderów, zespołów – najnowsze trendy
  • Walka nowego ze starym – jak oduczyć organizację starych nawyków?
  • Rozwijać czy kupować na zewnątrz? – skuteczne strategie budowania kluczowych kompetencji  

 

RELACJA ZDJĘCIOWA >>>Spotkanie rozpoczął ekscytujący networking w kuluarach, szczególnie interesujący dzięki różnorodności uczestników – obecni byli zarówno przedstawiciele partnerów, uczestnicy poprzednich edycji, absolwenci oraz eksperci Game Changers Academy i oczywiście zaproszeni Goście.

 

PANEL DYSKUSYJNY: Przyszłość rozwoju pracowników

Merytorycznym startem był panel dyskusyjny poprowadzony i moderowany przez szefową programową całego wydarzenia, CEO Pracowni Gier Szkoleniowych - Joannę Średnicką. W gronie panelistów znaleźli się eksperci zarządzania, HR i rozwoju:

Prof. dr hab. Piotr Płoszajski, Szkoła Główna Handlowa

Aleksandra Paszkiewicz, Chief HR Officer, Nationale-Nederlanden

Tomasz Kosiorek, Training Manager, CD PROJEKT SA

Cezary Mączka, Członek Zarządu, dyrektor Pionu Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Budimex SA

Jednak najpierw głos oddaliśmy publiczności, zadając pytania poprzez interaktywną aplikację, które brzmiało W jakim stopniu odpowiadają za rozwój pracownika… , odpowiedzi były trzy:
 a. Sam pracownik, b. Jego Manager, c. Dział HR .  

Odpowiedzi były dość zaskakujące, okazało się, że większość publiczności w skali od 1-10, odpowiedzialność pracownika oceniła na 8,8 ; managera 6,1 ; dział HR 4,7.

Jako pierwsza ten wynik skomentowała Aleksandra Paszkiewicz (Chief HR Officer, NN), która żartobliwie zadała pytanie: A ilu na sali mamy HRowców? Na co zgłosiła się spora część Sali, ponad połowa. Po czym rozległ się śmiech :) . Czy rzeczywiście miało to znamiona zrzucania odpowiedzialności? Niekoniecznie. Aleksandra Paszkiewicz odnosząc się do swoich doświadczeń oraz perspektywy szefa HR w międzynarodowej korporacji, stwierdziła, że w przypadku ich firmy podobnie jak odpowiedziała widownia, też duża odpowiedzialność spoczywa na pracowniku - „To ty musisz mieć pomysł na siebie, ale manager i dział HR mają w tym rozwoju swoją rolę”.

Zróżnicowanie branż , z których byli nasi eksperci, pozwoliło na spojrzenie z zupełnie innych stron na ten temat.
Tomasz Kosiorek (branża gamingowa) stwierdził: „U nas Pracownicy, to tak naprawdę nasi artyści, pragną rozwijać się sami. Inicjatywa jest po stronie pracownika, ale HR powinien go wesprzeć w tych staraniach”.
Cezary Mączka, któremu, jak sam przyznaje, bliska jest szkoła amerykańska, ujął to w krótkich, żołnierskich słowach: „Control your destiny or someone else will do”.Na tle pozostałych uczestników wyróżniała się barwna wypowiedź profesora Płoszajskiego, zalecającego zmianę HR’owego języka. W swojej krytyce „strategii bonsai”, polegającej na przycinaniu pracownika do ustalonego schematu, tak jak wprawny ogrodnik nagina i przycina zbędne gałązki drzewa, odwołał się do… sztuki uwodzenia. Pracownika należy uwieść, a nie zmieniać bądź dostosowywać. Metaforycznie oczywiście.

 

Innym ciekawym wątkiem dyskusji były odpowiedzi na pytanie Joanny Średnickiej Jak tworzyć miejsca, w których ludzie chcą się rozwijać, które dają purpose (powód, cel - przyp. red)?  Dla przykładu CD Projekt stara się przyciągać i utrzymywać pracowników będąc miejscem wyjątkowo innowacyjnym na mapie potencjalnych firm nowych technologii, gdzie o twórcach wydawanych przez siebie gier woli mówić artyści. Nierzadkie są sytuacje, gdzie scenarzyści gier video pragnący jak najwierniej oddać realia życia w amerykańskim miasteczku w grze, mają dostęp do ściąganych z zachodniego wybrzeża USA antropologów kulturowych, którzy pomagają maksymalnie odwzorować realne zachowania Amerykanów.

Inne ciekawe pytania jakie padły to m.in.

– jak rozwijać liderów i pracowników w firmie w zmieniającym się otoczeniu?
– jakie są Wasze sposoby na rozwój własny i zespołu?
– jak zmienia się podejście do rozwoju pracowników?

Employee power – Jak utrzymać autentyczne zaangażowanie, umożliwić rozwój indywidualny, budować wygrywające zespoły?

Po panelu dyskusyjnym uczestnicy wzięli udział w demo gry The Tree of Life, którą poprowadził Paweł Krzywicki (trener, Pracownia Gier Szkoleniowych). Ta część była poświęcona tematowi zaangażowania -Employee power – Jak utrzymać autentyczne zaangażowanie, umożliwić rozwój indywidualny, budować wygrywające zespoły?Uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniami w zespołach 10-11osobowych, w których celem była realizacja zdań wymagających współpracy nie tylko w zespole, ale i pozyskiwania zasobów spoza swojego ekosystemu. By to było możliwe każdy musiał oswoić się z zmianą i regularnie ewoluować z najprostszych organizmów w coraz bardziej złożone. W grupach z początku nieznajomych sobie ludzi, bardzo szybko wyłonili się liderzy, pojawiły się strategie zespołowe, relacje drużynowe błyskawicznie się zacieśniły, a uczestnicy szybko zaczęli ze sobą współpracować. Wszystko wymagało sporych pokładów zaufania i zaangażowania. Po grze ponownie w interaktywnej aplikacji zapytaliśmy jakim słowem określiliby to doświadczenie, najczęściej pojawiającymi się były: zaangażowanie, współpraca, energia, zabawa, chaos.

Next Generation Tools

Kolejnym punktem agendy były warsztaty Next Generation Tools, poprowadzone przez Tomasza Rudolfa (CEO The Heart). Uczestnicy rozpoczęli od odpowiedzenia sobie na pytanie, jakie doświadczenie miało największy wpływ na ich rozwój. Następnie w grupach projektowych zajęli się opracowaniem potencjalnych rozwiązań dla aplikacji Mobilny asystent kariery. Były dwa typy grup roboczych, pierwsza uwzględniająca perspektywę HR-u (na rozwój pracowników, ścieżki kariery oraz zaangażowanie), a druga to ujęcie oczami pracownika (w temacie rozwoju kompetencji oraz ścieżek kariery). Wszystkie zespoły wskazywały w danym obszarze wyzwania, dobrymi praktyki i wizję rozwiązania.  Było to niezwykle ciekawe, dało możliwość podzielenia się własnym doświadczeniem oraz zainspirowania spojrzeniem kilkudziesięciu innych osób.

Od pasji sztuką do pasji pomagania. Moja droga do odkrywania ludzkiej twarzy biznesu

Zwieńczeniem wydarzenia był koncert skrzypcowy wybitnej solistki, a zarazem prezeski Fundacji K.I.D.S. dr hab. Patrycji Piekutowskiej. Patrycja podzieliła się z nami swoją inspirującą historią Od pasji sztuką do pasji pomagania. Moja droga do odkrywania ludzkiej twarzy biznesu. Wzruszające wyznania jak wdzięczność wobec kardiochirurga z Centrum Zdrowia Dziecka – prof. Bogdana Maruszewskiego, który uratował życie jej dziecka - zmotywowała ją w kierunku działalności charytatywnej z ludźmi biznesu. Na tle zachodzącego słońca wykonała utwory z jej niecodziennej płyty „My Journey” przelatane opowieściami z życia i transformacji zawodowej jaką przeszła. Przesłanie jakie płynęło z jej opowieści i twórczości zawarła w słowach „Jeśli najpierw nie jesteś sobą, nie możesz robić tego, czego chcesz, wykonywać dobrze jakiejkolwiek profesji”.

Dziś Patrycja Piekutowska organizuje rozmaite inicjatywy na rzecz rewitalizacji IP Centrum Zdrowia Dziecka – od remontów holu, czy oddziału okulistyki po prestiżowe koncerty charytatywne ze światowej sławy muzykami, które to są finansowane przez partnerów biznesowych oraz sponsorów, których samodzielnie pozyskuje. Każdy kto chciałby wesprzeć, dołączyć do tej inicjatywy – może to zrobić, zachęcamy do kontaktu (marketing(@)pracowniagier.com ).

Dziękujemy wszystkim za przybycie - gościom, ekspertom, ambasadorom, partnerom - każdy dołożył swoją cegiełkę do tego wyjątkowego wieczoru!

Zespół Pracowni Gier

Przydatne linki

„The Game of People Development” – warsztaty o przyszłości rozwoju pracowników
Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!