Juridique & Fiscalité

Podsumowanie spotkania Komitetu Podatkowo-Finansowego z Ministerstwem Finansów na temat głównych wyzwań dla przedsiębiorców w 2023 roku

Nowy miesiąc rozpoczęliśmy pierwszym w tym roku spotkaniem Komitetu Podatkowo-Finansowego CCIFP. Jego celem było poruszenie kwestii, które będą kluczowe dla przedsiębiorców w 2023 roku. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Ministerstwa Finansów: Anna Mytyk, zastępczyni dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług oraz Jarosław Szatański, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych. Spotkanie moderowały współprzewodniczące Komitetu Podatkowo-Finansowego – Monika Lewandowska (CRIDO) i Agnieszka Wnuk (QUIDEA).

Podczas spotkania poruszyliśmy poniższe tematy:

  • KSEF i dalszy harmonogram prac w tym zakresie, po zmianach komunikowanych przez MF w ubiegłym tygodniu: w pierwszym kwartale 2023 powinien pojawić się zarówno ostateczny projekt ustawy jak. Prawdopodobnie odbędzie się również dodatkowe spotkanie z przedstawicielami biznesu, na którym będą  dyskutowane m.in. ewentualne dalsze wątpliwości w zakresie schemy (nowej struktury logicznej sprawozdań finansowych). Przyjęcie ustawy zaplanowane jest przed wakacjami. Aktualizowana ma być również „baza wiedzy” związana z KSeF, również z uwzględnieniem specyfik branżowych / sektorowych. Przedstawiciele MF pozytywnie przychylili się do propozycji zorganizowania spotkania poświęconego aspektom technologicznym wdrożenia KSeF z udziałem firm, które od strony technologicznej wdrażają KSeF. Będziemy Państwa informować co do możliwej daty spotkania. Jeśli jednak istnieją obszary, które w Państwa ocenie należałoby na takim spotkaniu zaadresować uprzejma prośba o ich przesłanie.
  • Podatek u źródła – również w pierwszym kwartale 2023 (koniec lutego / początek marca) ma pojawić się projekt objaśnień w zakresie WHT. Prace w tym zakresie są już zaawansowane, przy czym projekt będzie ograniczony do zagadnień związanych z rzeczywistym właścicielem płatności. Przedstawiciele MF wskazali, że kierunek objaśnień będzie uwzględniał najnowsze orzecznictwo NSA / TSUE w zakresie BO. Jak tylko pojawi się projekt, będziemy wracać do Państwa z propozycją zorganizowania spotkania i omówienia kierunków naszych uwag.
  • Odroczenie raportowania / płatności podatku w zakresie CIT – MF potwierdza, że trwają analizy w tym zakresie, niewykluczone że odroczenie będzie szersze i będzie dotyczyć również raportowania TP. Komunikat w tej sprawie, w zakresie podatku CIT i deklaracji CIT-8  pojawił się również wczoraj na stronie Ministerstwa Finansów:  https://www.gov.pl/web/finanse/mf-terminy-sprawozdawcze-za-2022-r
  • Implementacja globalnego podatku minimalnego (Filar 2) i podatku „cyfrowego” (Filar 1) – w tej chwili jeden z priorytetów departamentu podatków dochodowych – wyzwaniem jest bardzo krótki czas na implementację bardzo skomplikowanych przepisów. Możliwe że przed wakacjami pojawi się wstępny projekt w tym zakresie. Przy tej okazji przedstawiciele MF potwierdzili że nie planują dalszego odraczania „polskiego” minimalnego podatku.
  • Zmiany w CIT po Polskim Ładzie: podatek od przerzuconych dochodów / ulgi podatkowe – przedstawiciele MF zadeklarowali otwartość, aby poprzez objaśnienia / ewentualne zmiany legislacyjne objaśniać niejasności wynikające z tych przepisów, w szczególności wskazali, iż planowane jest wydanie objaśnień w zakresie opodatkowania przerzuconych dochodów.
  • Ministerstwo Finansów poprosiło o listę zagadnień dotyczących reorganizacji kapitałowych problematycznych w praktyce. Być może również w tym zakresie pojawią się objaśnienia lub interpretacja ogólna. Planujemy przesłać listę wątpliwości związanych z opodatkowaniem podziałów, połączeń i aportów od 2022 r. Jeśli mają Państwo tematy, które wymagają wyjaśnienia i zajęcia stanowiska przez MF, uprzejmie prosimy o informację do 28 lutego.

Przedstawiciele resortu finansów wskazali, że z uwagi na rok wyborczy i determinowany nim kalendarz prac legislacyjnych, przestrzeń na dodatkowe zmiany w podatkach jest niewielka – co wydaje się dobrą wiadomością dla biznesu.

WIĘCEJ INFORMACJI DOTYCZĄCYCH DZIAŁALNOŚCI KOMITETU PODATKOWO-FINANSOWEGO

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!