Komitet Zdrowie
Celem Komitetu Zdrowie jest organizacja spotkań z przedstawicielami organów centralnych i wypracowywanie wspólnych stanowisk w stosunku do konsultowanych ustaw.
Przewodniczą Komitetowi:
Head of Corporate Communication and Public Affairs Department, Servier Polska
Ekspertka Komitetu ds. Zdrowia
Natalia Stasiakowska-Jabłońska
External Communication Junior Manager Servier Polska
Ekspertka Komitetu ds. Zdrowia
Director, Pharma & Healthcare, CEC Government Relations
Wiceprzewodnicząca
Komitetu ds. Zdrowia
Public Affairs Lead, Sanofi
Ekspertka Komitetu ds. Zdrowia
Uczestniczą w Komitecie:
Najbliższe zebrania komitetów:
Brak wydarzeń z wybranej kategorii
Poprzednie spotkania Komitetu Zdrowie
Podczas comiesięcznego spotkania Komitetu Zdrowie, które miało miejsce 15 lutego 2024 r. w siedzibie CCIFP, omówiliśmy wyzwania dla sektora ochrony zdrowia w kontekście obecnych i planowanych zmian regulacyjnych.
W roli ekspertów gościliśmy prawników z kancelarii Rymarz Zdort Maruta: mec. Michała Czarnucha, adwokata, partnera w departamencie korporacyjnym i szefa praktyki Life Sciences oraz mec. Julię Nowosielską-Łaskawiec, associate w departamencie korporacyjnym, członka praktyki Life Sciences. Wśród analizowanych tematów znalazły się m.in.: DNUR (Duża Nowelizacja Ustawy Refundacyjnej), reforma prawa farmaceutycznego UE, obszar e-zdrowia, przepisy w zakresie regulacji aptecznych - tzw. AdA 2.0, ustawa o niektórych zawodach medycznych oraz wyzwania z dziedziny ESG i compliance.
Spotkanie było także okazją do analizy postulatów zgłoszonych przez firmy w ramach propozycji treści Białej Księgi Zdrowia CCIFP. Ten zbiór priorytetowych wyzwań sektora, jak również przykładów dobrych praktyk z innych rynków, stanie się punktem wyjścia do dyskusji z decydentami i KOLs w debacie na temat wyzwań stających przed rządem i parlamentarzystami nowej kadencji. Prace nad ostatecznym kształtem Białej Księgi koordynują prawnicy z kancelarii Rymarz Zdort Maruta.
Aktualna sytuacja systemu opieki zdrowotnej po wyborach parlamentarnych oraz perspektywy i wyzwania firm z sektora były tematem ostatniego spotkania członków Komitetu Zdrowie, które odbyło się 9 stycznia w siedzibie CCIFP. W roli prelegentów gościliśmy reprezentujących CEC Group: Annę Raczyńską vel Wasiluk-Paciorek, Deputy Director, Pharma&Healthcare oraz Stanisława Pietrzaka, Director, Public Affairs. Eksperci dokonali analizy podziału kompetencji w nowym kierownictwie Ministerstwa Zdrowia. Przyjrzeliśmy się także składom nowo utworzonych komisji zdrowia w obrębie Sejmu i Senatu.
Spotkanie było również okazją do tego, by omówić priorytetowe cele członków oraz zagadnienia strategiczne z perspektywy poszczególnych firm. Konsekwencją będzie opracowanie listy kluczowych zagadnień i postulatów, które przybiorą formę Białej Księgi Komitetu Zdrowie, stając się punktem wyjścia do spotkań i rozmów z interesariuszami.
Ostatnie spotkanie Komitetu Zdrowie CCIFP było poświęcone dużej nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych i niektórych innych ustaw (tzw. DNUR). Prawnicy z kancelarii Osborne Clarke Olkiewicz Świerzewski i Wspólnicy S.K.A – adw. dr Agnieszka Sztoldman oraz mec. Piotr Płachecki dokonali analizy nowych przepisów oraz przedstawili główne wyzwania, które stoją przed branżą, ilustrując je wybranymi case-studies.
W agendzie spotkania znalazły się m.in. poniższe kwestie:
- Funkcjonowanie mechanizmów wsparcia lokalnego wytwarzania leków i substancji czynnych, w szczególności problematyka składania oświadczeń o wytwarzaniu leku / substancji czynnej na terytorium Polski lub nowych wniosków o objęcie refundacją leku.
- Nowe regulacje zobowiązań w zakresie ciągłości i wielkości dostaw, zwłaszcza potencjalne sankcje za ich niedochowanie oraz problematyka dowodów i danych dotyczących rzeczywistego zaspokojenia potrzeb świadczeniobiorców.
- Ochrona tajemnicy refundacyjnej i tajemnicy przedsiębiorstwa w znowelizowanej ustawie o refundacji.
Dziękujemy firmom za aktywny udział, a ekspertom za monitoring bieżącej sytuacji prawnej, jak również zapowiedź zmian, które czekają branżę w nadchodzącym roku.
W dniu 6 listopada odbyło się pierwsze po wyborach parlamentarnych spotkanie Komitetu Zdrowie CCIFP. Było ono okazją do analizy sytuacji powyborczej, ze szczególnym uwzględnieniem implikacji dotyczących systemu ochrony zdrowia. W gronie członków Komitetu podsumowaliśmy również dotychczasowe działania prowadzone w ramach komitetu oraz status prac nad raportem badawczym dotyczącym opieki domowej opracowywanym przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, którego partnerem głównym jest Francusko-Polska Izba Gospodarcza.
Spotkanie poprowadziła Joanna Rakowska, Senior Director, Pharma & Healthcare w CEC Government Relations, współprzewodnicząca Komitetu Zdrowie CCIFP. Dziękujemy za kompleksowe podsumowanie powyborczych wyzwań związanych z sektorem ochrony zdrowia, jak również analizę potencjalnych szans i ryzyk pod rządami koalicji.
Kolejne spotkania Komitetu Zdrowie odbędą się:
- 8 grudnia – Wyzwania po wejściu w życie DNUR --> WIĘCEJ INFORMACJI I ZAPISY
- 9 stycznia – spotkanie w języku angielskim dotyczące strategii działań Komitetu w 2024 r. --> WIĘCEJ INFORMACJI I ZAPISY
Francusko-Polska Izba Gospodarcza, działając w imieniu jedenastu bilateralnych izb skupionych z IGCC (International Group of Chambers of Commerce in Poland), skierowała do Marszałka Senatu stanowisko dotyczące nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Dokument skierowany 19 lipca 2023 r. do prof. Tomasza Grodzkiego jest wspólnym głosem kilkudziesięciu podmiotów działających w sektorze farmaceutycznym reprezentowanych przez:
- Advantage Austria
- AHK Polska (Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa)
- BBC (Belgijska Izba-Gospodarcza)
- BPCC (Brytyjsko-Polska Izba Handlowa)
- CCIFP (Francusko-Polska Izba Gospodarcza)
- IPCC (Irlandzko-Polska Izba Handlowa)
- NPCC (Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza)
- Polsko - Szwajcarska Izba Gospodarcza
- PPCC (Polsko – Portugalska Izba Gospodarcza)
- SPCC (Skandynawsko – Polska Izba Gospodarcza)
- PLIG (Polsko-Luksemburska Izba Gospodarcza)
Mamy nadzieję, że podjęcie wspólnych działań pozwoli na wypracowanie, wraz ze stroną publiczną rozwiązań, które pozwolą na zapewnienie pacjentom dostępu do innowacyjnych terapii przy jednoczesnym stworzeniu otoczenia prawnego przyjaznego dla przedsiębiorców i zachęcającego do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Osoby zainteresowane dokumentem prosimy o kontakt z Justyną Rogalińską-Smolak, e-mail: justyna.smolak(@)ccifp.pl.
21.06.2022 w siedzibie CCIFP odbyło się spotkanie Komitetu Zdrowie z wice-przewodniczącą Rady Organizacji Pacjentów, panią Magdaleną Kołodziej odnośnie podjęcia współpracy w zakresie poprawy sytuacji pacjentów chorych przewlekle i rozszerzenia pakietu świadczeń medycznych dostępnych w ramach opieki domowej.
Podstawę dla takiej współpracy będzie stanowić interes pacjentów, jasno wskazany w Stanowisku Komitetu Zdrowie CCIFP na temat opieki długoterminowej.
Niezwykle cieszy nas nawiązanie dialogu i współpracy na tym polu z Radą Organizacji Pacjentów - wierzymy, że wspólne działania przełożą się na polepszenie dostępu do domowej opieki długoterminowej, co usprawni terapię i podniesie jej skuteczność jednocześnie poprawiając jakość życia osób, które są tej terapii poddane.
Podczas tego spotkania Komitetu Zdrowia CCIFP dyskusja toczyła się wg poniższego porządku:
- najbardziej palące wyzwania stojące przed sektorem zdrowia oraz branżą farmaceutyczną
- toczące się w tym temacie dyskusje na szczeblu krajowym i europejskim, wstępnie prognozując ich skutki dla podmiotów działających w Polsce.
- kluczowe problemy oraz priorytety firm członkowskich w obszarze szeroko rozumianego „zdrowia”
- definicja zadań i roli Komitetu, aby stał się jednym z aktywnych uczestników debaty publicznej.
Spotkanie poprowadziły: Elżbieta Janaszkiewicz, Sanofi, Przewodnicząca Komitetu Zdrowie oraz Joanna Rakowska, CEC Government Relations, Wiceprzewodnicząca Komitetu
Podczas spotkania poddaliśmy pod dyskusję konkretne propozycje działań w obszarach wskazanych przez Państwa na poprzednim spotkaniu Komitetu: dialog oraz profilaktyka oraz rozważenie obecności Komitetu Zdrowia podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu (dawniej Krynica).
Spotkanie poprowadziły: Elżbieta Janaszkiewicz oraz Sandra Szerszeń oraz Joanna Rakowska z CEC Government Relations.