Aktualności firm stowarzyszonych  •  Partnerzy

Warsztat degustacji belgijskiej czekolady i piwa

<p style="text-align: justify;">Belgia to kraj w którym znajduje się najwięcej browarów na jednym kilometrze kwadratowym na świecie. Jest to również kraj słynący z najlepszej czekolady. Postanowiliśmy połączyć te dwa klasyczne smaki i stworzyć nowe zaskakujące połączenia. Jeśli intryguje Cię jak może smakować maślane ciasteczko z karmelem połączone z jednym z najlepszych piw, koniecznie dołącz do nas na degustacji.</p>

>

22.10.2014 (środa) o godzinie 19:00 w Le Bistro Rozbrat na ulicy Rozbrat 44 w Warszawie odbędzie się spotkanie degustacyjne z parowaniem piwa i deserów przygotowanych z najlepszej belgijskiej czekolady do specjalnie wyselekcjonowanych trunków.

Podczas wieczoru goście będ? mieli okazję spróbować poł?czenia belgijskich piw z deserami z belgijskiej czekolady. W programie znajduje się degustacja 6-7 piw belgijskich specjalnie dobranych do okazji oraz 4 deserów:

• Maślane ciasto z kremem czekoladowo-karmelowym i wanili?

• Czekoladowe brownie z orzechami pekan I lodami kawowymi z solonym karmelem

• Kremowa panna cotta z białej czekolady z karmelizowanym bananem, kolendr? i wanili?

• Szpadki z nadzieniem czekoladowo-migdałowym z coulis ze słodkich migdałów i tart? z owoców leśnych

W kameralnej grupie będziesz miał okazję spróbować różnych poł?czeń smakowych oraz dowiedzieć się ciekawych informacji na temat foodpairing. Przewidywany czas spotkania to 90 minut. Koszt degustacji wynosi 100 PLN od osoby.

Rezerwacje miejsc w Le Bistro Rozbrat pod numerem telefonu (22) 88 17 808, 692 887 234 lub adresem email rezerwacja@lebistrorozbrat.pl

Spotkaj się z nami w ten wyj?tkowy wieczór.

Zapraszam

Alain Budzyk

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin

Close

Zmiana trybu pracy CCIFP