Smak Prowansji w Krakowie - 21.03.2018

<p style="text-align: justify;">Julien Hallier, Członek Rady oraz Przedstawiciel Regionalny Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, na zaproszenie Konsula Generalnego Francji w Krakowie, Pana Frédérica de Touchet, spotkał się kilkukrotnie z członkami delegacji technicznej Departamentu Delty Rodanu (Bouches-du-Rhône), której pobyt w Krakowie miał na celu przygotowanie wizyty delegacji kierowanej przez przewodniczącą Rady Departamentu oraz vice-przewodniczącą metropolii Aix-Marseille-Provence, Panią Martine Vassal.</p>

>

Celem marcowego pobytu delegacji w Krakowie w terminie od 20 do 24 marca 2018 roku, jest promowanie Departamentu Delty Rodanu oraz zainicjowanie współpracy między regionami, w szczególności w zakresie kultury, edukacji, turystyki i gospodarki.

Najważniejsze wydarzenie będzie miało miejsce 21 marca 2018 w restauracji Szara Gęś, z okazji projektu Good France / Goût de France, którego celem jest celebrowanie francuskiej gastronomii za granic?. Wydarzenie jest skierowane do przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, prasy ogólnej i specjalistycznej, touroperatorów, przedstawicieli francuskopolskiej społeczności biznesowej w Krakowie oraz osobowości ze świata gastronomii. Za koordynację tego znacz?cego wydarzenia odpowiedzialna jest Agencja MyProvence, która współpracować będzie z Regionalnym przedstawicielem CCIFP - Julienem Hallier. Francusko-Polska Izba Gospodarcza została jednym z partnerów wydarzenia.

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin

Close

Platforma COVID19