Aktualności firm stowarzyszonych

Zoe we Wrocławiu - zielony departament Urzedu Miasta testuje samochód elektryczny

<p style="text-align: justify;">Samochód elektryczny Renault ZOE został przekazany na miesiąc do Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia. Jest to nagroda dla Wrocławia – laureata konkursu ECO-MIASTO w kategorii mobilność zrównoważona. Popularyzacja w miastach pojazdów elektrycznych daje realne szanse na ograniczenie ilości spalin w powietrzu oraz ograniczenie hałasu na drogach. Na jednym ładowaniu Renault ZOE można przejechać nawet 400 km* – to największy zasięg wśród samochodów wielkoseryjnych.  W imieniu Renault Polska samochód przekazała firma Nawrot, Autoryzowany Partner Renault i Ekspert Samochodów Elektrycznych.  Organizatorem projektu ECO-MIASTO jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii.</p>

>

Jury konkursu ECO-MIASTO doceniło Wrocław za budowę spójnej i kompleksowej polityki transportowej, szczególnie ujednolicenia taryfy dla poszczególnych środków transportu w ramach URBANCARD Wrocławskiej Karty Miejskiej oraz funkcjonowanie w mieście 11 stacji ładowania do samochodów elektrycznych. Renault ZOE trafi do testów do niedawno utworzonego departamentu do spraw zrównoważonego rozwoju w mieście. Auto będzie także prezentowane podczas tegorocznych Dni Ziemi we Wrocławiu 22 kwietnia.

Mobilność elektryczna jest istotnym elementem budowania planów zrównoważonego transportu w miastach. Zarówno w kontekście transportu publicznego, jak i indywidualnego.  W Rzymie przeprowadzono badanie wpływu pojazdów elektrycznych na poprawę jakości powietrza w mieście. Okazało się, że wprowadzenie 20% pojazdów elektrycznych w śródmieściu i 10% w obszarze podmiejskim ma ogromny wpływ na stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Obliczono, że np. stężenie dwutlenku azotu spadłoby od 9 do 45% w różnych częściach miasta, w zależności od natężenia ruchu w danym rejonie**.

Jednym z problemów dużych miast jest hałas pochodz?cy w dużej części z ruchu samochodowego. Renault ZOE do prędkości 40 km/h jest prawie bezgłośne. Przy wyższych prędkościach źródłami hałasu s? odgłosy toczenia i szum powietrza przepływaj?cego wzdłuż nadwozia. Natężenie hałasu mierzone w kabinie przy prędkościach od 40 do 75 km/h kształtuje się w przedziale od 60 do 65 dB, czyli dwa do trzech razy niższym niż w samochodzie z napędem spalinowym o podobnej mocy.

ECO-MIASTO to projekt maj?cy na celu promowanie zrównoważonego rozwoju miast oraz wspieranie ich polityki środowiskowej. ECO-MIASTO to cykl seminariów oraz konkurs nagradzaj?cy najbardziej zaangażowane środowiskowo miasta w Polsce.

* Wg normy NEDC.
** Badanie przeprowadzono we współpracy Renault i władz miejskich Rzymu oraz firm Aria Technologies i Arianet, wyspecjalizowanych w modelowaniu zanieczyszczenia atmosferycznego.


WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!