Aktualności firm stowarzyszonych

Zmarł założyciel i Chairman Emeritus firmy Sodexo – Pierre Bellon

Z wielkim smutkiem informujemy, że w wieku 92 lat zmarł Pierre Bellon, założyciel i Chairman Emeritus Sodexo. Odszedł 31 stycznia 2022 roku w Paryżu. Pierre Bellon był przedsiębiorcą-wizjonerem, którego pasją było zarządzanie, rozwój ludzi i biznesu. Pierre Bellon szybko dostrzegł potencjał sektora usług i w 1966 roku założył firmę Sodexo, która dziś jest światowym liderem w zakresie usług podnoszących jakość życia. Obecna
w 56 krajach firma zatrudnia 412 000 pracowników, którzy każdego dnia troszczą się o 100 milionów ludzi.

Pierre Bellon był liderem wyprzedzającym swoją epokę. Był kapitanem z długoterminową wizją strategiczną, a jednocześnie pozostawał bardzo blisko swoich zespołów. Był szczególnie oddany misji tworzenia miejsc pracy.

Sodexo łączy się w żalu z jego żoną Nani, ich dziećmi Sophie, Nathalie, François-Xavier i Astrid oraz wnukami.

Sophie Bellon, Przewodnicząca Rady Dyrektorów Sodexo i tymczasowa CEO, mówi :

« Nasz ojciec był budowniczym, pionierem, wolnym duchem, który nigdy nie bał się podejmować ryzyka. Wychował nas, moje siostry Nathalie i Astrid, mojego brata François-Xavier i mnie, abyśmy wierzyli, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nauczył nas pokory, ciekawości, szacunku i odwagi. Skupiał się na przyszłości, ale był też bardzo praktyczny. Nic nie sprawiało mu większej radości niż spędzanie czasu z naszymi zespołami w jednostkach. Misja i wartości takie jak Duch Usłgui, Duch Zespołu i Duch Rozwoju, które przekazał Sodexo, są częścią naszych fundamentalnych zasad i będą nadal przyświecać Grupie ».

Krótka biografia Pierre’a Bellon

Pierre Bellon urodził się w 1930 roku. Ukończył francuską szkołę biznesu HEC i rozpoczął swoją karierę w firmie ojca zajmującej się transportem morskim w Marsylii, jego rodzinnym mieście. Przewidział upadek sektora i postanowił zająć się przekształceniem rodzinnej firmy zgodnie z własną wizją: "stworzyć przy kuchennym stole wspólne doświadczenie, które podnosi jakość życia". W 1962 r. wykreował nowy model biznesowy we Francji, catering korporacyjny, i stworzył "Repas Service", małą firmę zajmującą się dostarczaniem posiłków w rejonie Marsylii. Jego wytrwałość, odwaga i apetyt na ryzyko pozwoliły mu pokonać wiele przeszkód, by w 1966 roku założyć Sodexo.

« Szybko zdałem sobie sprawę, że jedynym sposobem na zaspokojenie sprzecznych oczekiwań naszych klientów, pracowników i akcjonariuszy jest rozwój. Dlatego jeszcze przed założeniem firmy zdecydowałem, że będzie to firma rozwijająca się ».

Pierre Bellon szybko podjął wyzwanie międzynarodowego rozwoju, aby urzeczywistnić swoją wizję. Wcześnie zdecydował się również na dywersyfikację usług w kierunku możliwości o wysokim potencjale, na przykład poprzez zakup francuskich firm oferujących kupony żywieniowe Ticket Repas i Chèque Restaurant na początku lat 80. Długoterminowa wizja Sodexo i niezależność finansowa, kontrolowana przez rodzinny holding Sodexo, są nadal jednymi z głównych filarów firmy. Sodexo odnotowuje szybki i mocny wzrost: w 1983 roku firma weszła na Paryską Giełdę Papierów Wartościowych, a w 1998 roku dołącza do indeksu CAC40. Pierre Bellon stał się kluczową postacią w sektorze usług, przewidując, że przyszłość zatrudnienia i rozwoju gospodarczego Francji leżą przede wszystkim w zawodach związanych z usługami.

Poza wizją strategiczną, do sukcesu firmy przyczyniła się również osobowość Pierre'a Bellon. To właśnie ludzie byli od początku kluczem do rozwoju Sodexo. Chęć wywierania pozytywnego wpływu na świat i bycia odpowiedzialnym współpracownikiem, zaangażowanym w lokalne społeczności, od samego początku były częścią misji firmy. W 1966 roku była to prawdziwie innowacyjna koncepcja biznesowa. Głęboki, awangardowy cel Sodexo, jakim jest służenie ludzkości, wyszedł od Pierre'a Bellon, który rozszerzył ten cel daleko poza granice swojej firmy. Był prezesem krajowym Centre des Jeunes Dirigeants (Centrum Młodych Liderów Biznesu) w latach 1968-1970 oraz wiceprezesem MEDEF (Ruch Przedsiębiorstw Francji) w latach 1980-2005. W 1987 założył Stowarzyszenie Progrès du Management (APM), które promuje postęp w biznesie poprzez wspieranie rozwoju liderów biznesu. Jak powiedział Pierre Bellon, « APM stał się ruchem, w którym „przedsiębiorczość jest stanem umysłu” samym w sobie ». W 2011 roku utworzył Fundację Rozwoju Człowieka im. Pierre'a Bellon.

W 2005 roku Pierre Bellon przeszedł na emeryturę jako CEO Sodexo. Kontynuował swoją rolę jako Przewodniczący Rady Dyrektorów do stycznia 2016 r., kiedy to zastąpiła go córka Sophie. Następnie został Chairman Emeritus Sodexo.

Pierre Bellon był kawalerem Orderu Narodowego Legii Honorowej, Narodowego Orderu Zasługi i Orderu Rio Branco oraz Kawalerem Orderu Zasługi Rolniczej.

Pozostawił żonę, czworo dzieci oraz trzynaścioro wnucząt.

Uczcij pamięć Pierre’a Bellon

Stworzyliśmy wirtualną księgę kondolencyjną, w której można napisać wiadomość lub zamieścić zdjęcie, aby uczcić pamięć Pierre'a Bellon.

Wpisz się do księgi

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!