Aktualności firm stowarzyszonych

Złoty pod presją podwyższonej awersji do ryzyka

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,4633 (osłabienie złotego o 0,1%). Od poniedziałku do piątku złoty znajdował się w trendzie bocznym – kurs EURPLN kształtował się w przedziale 4,44-4,47. Krajowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej nie miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Czynnikiem oddziałującym w kierunku osłabienia złotego w drugiej połowie tygodnia była podwyższona awersja do ryzyka (patrz poniżej).

We wtorek doszło do umocnienia euro względem dolara ze względu na publikacje lepszych od oczekiwań wyników badań koniunktury W środę nastąpiła korekta i do końca tygodnia obserwowaliśmy spadek kursu EURUSD. Takiej tendencji sprzyjała podwyższona awersja do ryzyka związana z komunikatem administracji USA, zgodnie z którym rozważa ona wprowadzenie ceł na import towarów z niektórych krajów Unii Europejskiej.

Wyniki I tury wyborów prezydenckich są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego. Oczekujemy, że w tym tygodniu, podobnie jak w poprzednich tygodniach kurs złotego pozostanie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych związanych z pandemią koronawirusa. Szczególnie istotne będą informacje napływające z USA, gdzie w ostatnich dniach w wielu stanach odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków oraz ponownie wprowadzono obostrzenia mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się epidemii. Oczekujemy, że niekorzystne wiadomości z USA będą oddziaływały w kierunku pogorszenia nastrojów rynkowych w tym tygodniu. Materializacja naszej wyższej od konsensusu rynkowego prognozy indeksu PMI w Polsce będzie lekko pozytywna dla kursu złotego. Dane z USA (zatrudnienie poza rolnictwem w USA, indeks ISM dla przetwórstwa, indeks Conference Board) nie będą miały istotnego wpływu na kursu polskiej waluty. Wstępne dane o inflacji w Polsce i w strefie euro, jak również publikacja Minutes FOMC oraz wyniki badań koniunktury w Chinach będą neutralne dla kursu EURPLN.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain RVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!