Aktualności firm stowarzyszonych

Zielona optymalizacja w Auchan – sieć z pierwszą w Polsce gwiazdką Lean&Green

Sieć Auchan Retail Polska uzyskała pierwszą gwiazdkę Lean&Green – certyfikat przyznawany w  międzynarodowym programie redukcji emisji CO2 dla sektora logistyki – w uznaniu efektów usprawnień wprowadzonych przez firmę w latach 2017-2020 w ramach reorganizacji sieci dystrybucji i wykorzystania magazynów w Wolborzu i Mszczonowie. Przeprowadzone procesy optymalizacyjne przełożyły się na zmniejszenie emisji CO2 o 20,48%. Tym samym sieć w wymierny sposób potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz realizacji celów z obszaru zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza redukcji śladu węglowego.

Lean & Green to uznany w Europie, obecny w 14 krajach program, w którym blisko 600 firm dzieli się swoim doświadczeniem, wyznaczający drogę do zrównoważonej logistyki. W Auchan prace w ramach projektu rozpoczęto w listopadzie 2020 r. – sieć przedstawiła proces usprawnień wprowadzonych w magazynach Wolbórz i Mszczonów. Przeprowadzone w nich optymalizacje przyniosły wymierne efekty: skrócenie przejechanego dystansu o 1,6 mln km (-14,5%) przy jednoczesnym wzroście wolumenu (+6,5%) i spadku zużycia energii elektrycznej w magazynie Wolbórz o 848 tysięcy kWh (-37%) oraz spadku zużycia oleju opałowego o 41 m3 (-27,5%). Całkowita emisja CO2 2020 vs. 2017 zmniejszyła się o 15,32%, co w przeliczeniu na przewieziony wolumen oznacza redukcję śladu węglowego o 20,48%. Wyniki osiągnięte w 2020 r. porównane zostały z bazowym rokiem 2017.

Prace optymalizacyjne objęły proces kompletacji towaru na paletach, redukcję transferów między magazynami, ograniczenie odbiorów pustych opakowań ze sklepów oraz szerokie prace optymalizacyjne w procesie planowania tras oraz wypełnienia przestrzeni ładunkowej. W planie uwzględniono także wymianę oświetlenia na LED w magazynie Wolbórz. Audyt kontrolny w magazynie Wolbórz zakończony przyznaniem Auchan pierwszej gwiazdki Lean&Green przeprowadzony został 8 grudnia 2021 r.

Jesteśmy bardzo dumni z otrzymania pierwszej gwiazdki Lean&Green. To najlepsze  potwierdzenie naszych wysiłków na rzecz środowiska. Auchan nieustannie rozwija strukturę Transportu i Logistyki, wprowadzając nowoczesne rozwiązania, które przekładają się na wymierne korzyści ekonomiczne oraz środowiskowe. Nasze działania doskonale wpisują się w filozofię programu Lean&Green – usprawniając firmę równocześnie redukujemy koszty i podnosimy jej wydajność, a przy tym zmniejszamy nasz ślad węglowy. To sytuacja win-win, dlatego Auchan już dziś z przekonaniem walczy o drugą gwiazdkę – mówi Piotr Dopierała, Dyrektor Supply Chain & Logistics w Auchan Retail Polska.

W ramach usprawnień planowanych do drugiej gwiazdki Lean&Green przewidziana jest relokacja magazynów z Żabiej Woli i Wolborza do nowego magazynu Auchan w GLP Park Lędziny, zbudowanego zgodnie z wymogami certyfikacji ekologicznej BREEAM na poziomie very good. Nowy magazyn poza wysoką efektywnością energetyczną będzie służyć dalszej optymalizacji sieci dystrybucji firmy, stawiając na bliskość rynku i współpracę z lokalnymi dostawcami. W efekcie pozwoli to na skrócenie dystansu o co najmniej 1,6 mln kilometrów oraz redukcję rocznej emisji w transporcie o około 10%, co oznacza  o 2 387 ton CO2 mniej każdego roku.

***

O Auchan

Auchan Retail Polska to wielkoformatowa sieć sprzedaży detalicznej o francuskich korzeniach, obecna w Polsce od 1996 r., zarządzająca na polskim rynku siecią hipermarketów pod marką Auchan, supermarketów pod marką Auchan Supermarket, sklepami typu convenience store pod marką Easy Auchan, sklepami osiedlowymi pod marką Moje Auchan, a także kanałem handlu e-commerce. Sieć posiada również sklepy franczyzowe w formacie supermarket i hipermarket.

Więcej informacji na temat firmy znaleźć można na stronie https://www.auchan.pl/pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!