Partnerzy  •  Portrety

Wystawa malarstwa Edwarda Barana

Fundacja Polskiej Sztuki Emigracyjnej 1939-1989, we współpracy z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, organizuje wystawę malarstwa Edwarda Barana, artysty o polskich korzeniach, który mieszka i tworzy we Francji, w Angers już od ponad 50 lat.

Artysta jest emerytowanym profesorem Akademii Sztuki w Angers, laureatem wielu nagród za działalność artystyczną i ma na swoim koncie ponad 100 wystaw we Francji i innych europejskich krajach, w tym 4 wystawy w Polsce. Ekspozycja w Dusznikach będzie prezentowała prace z lat 1970-2019, wykonane na podłożu z papieru, który jest podstawowym materiałem w pracach Edwarda Barana. 

Twórczość Edwarda Barana będzie przez najbliższe 2 lata będzie promowana przez Fundację Polskiej Sztuki Emigracyjnej 1939-1989. Zaplanowanych zostało 6 wystaw w muzeach i galeriach na terenie całego kraju. 

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 lipca o g. 16.00 w pięknym muzeum papieru w Dusznikach Zdroju. Wystawa będzie towarzyszyła tegorocznemu Festiwalowi Szopenowskiemu i będzie trwała do 9 września.

 

5 lipca wystawę otworzymy uroczyście w obecności 85 letniego artysty, gości z Ambasady i Konsulatu we Wrocławiu i wielu innych zaproszonych. 

 

 

Edward Baran urodził się w 1934 roku w Lesku, na Podkarpaciu. W latach  1955 - 1961 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: malarstwo u Artura Nachta - Samborskiego i tkaninę u Mieczysława Szymańskiego.

Artysta żyje i tworzy od wielu lat we Francji, do której wyemigrował w 1966 roku. Jest emerytowanym profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Angers, aktywnie działa w  środowisku artystycznym regionu Dolnej Loary, swoje prace prezentował na wystawach organizowanych w liczących się muzeach i galeriach na całym świecie m. in. udział w wystawie Accrochage II  w Centrum Pompidou, udział w ekspozycji Tapisserie vivante w prestiżowym Grand Palais w Paryżu, a także pokaz w Nowym Jorku.

W kraju rodzinnym, jego pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w1991 r. w galerii Kordegarda w Warszawie. Kilka lat później w 1996 r. jego dzieła zostały pokazane w galerii Dwór Karwacjanów w Gorlicach. W 2000 r. Muzeum Historyczne w Sanoku urządziło mu wystawę, na której pokazano ponad sto jego prac z lat 1982 - 2000. Ten istotny zarówno jakościowo, jak i ilościowo pokaz zaprezentowany został następnie w Galerii Studio w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i w Galerii BWA „Grodzka” w Lublinie.

Artysta  zajmował się  tkaniną unikatową, malarstwem, grafiką. Jednak to papier, którego destrukcja, niszczenie w procesie twórczym stało się jego własnym, osobistym środkiem wyrazu.

Edward Baran należy do grona tych artystów, dla których papier stanowi ideową podstawę własnej twórczości i jest głównym tworzywem obrazów. Używając określenia „działanie w papierze”, mamy na myśli jego wewnętrzną strukturę jak również łączone za pomocą kleju warstwy, pomiędzy którymi artysta umieszcza sieć nici – szkielet utrzymujący obraz w określonym kształcie. Na wystawie pokazane są prace z lat 1970 - 2018, prezentujące najbardziej charakterystyczne fazy w twórczości Edwarda Barana. Oprócz obrazów, pojawiają się prace graficzne, gipsoryty na papierze japońskim. Artysta od końca lat 70, kiedy to porzucił tradycyjny sposób  tworzenia obrazów, wzbogaca swoje działania, polegające na ingerencji w samo tworzywo (papier), na którym te obrazy powstają.

Abstrakcyjna treść tych dzieł ma w sobie ogromny ładunek poetyckiej ekspresji, delikatności i piękna. Niektóre z nich działają jak iluzje optyczne, odbijając cienie, mnożą głębię papierowych form.

 

 Henryka Milczanowska

 kurator wystawy

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!