Aktualności firm stowarzyszonych  •  Partnerzy

WYJĄTKOWA WYSTAWA EDGARA DEGASA PIERWSZY RAZ W POLSCE

Aukcja „Edgar Degas. Rzeźbiarskie Atelier”

10 listopada, godz. 19:00, wtorek

DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa 
Link: desa.pl/pl/aukcje/edgar-degas-rzezbiarskie-atelier/

Ponad 70 imponujących rzeźb z brązu jednego z najwybitniejszych światowych artystów w historii, Edgara Degasa, można oglądać na wystawie w DESA Unicum. Rzeźby tego twórcy prezentowane były w  najbardziej prestiżowych instytucjach na świecie jak nowojorska MoMA, National Gallery of Art w Waszyngtonie czy Musée d'Orsay w Paryżu. Teraz jedyna taka okazja nadarzy się w Polsce. 10 listopada obiekty pójdą pod młotek w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum. 

Edgar Degas uważany jest za jednego z najwybitniejszych światowych artystów. Malował liczne sceny rodzajowe oraz portrety. Znany jest jednak szczególnie z obrazów i rzeźb przedstawiających tancerki baletu. Rzeźbą zajął się około 1860 roku. Tworzył głównie w wosku, ale wykonywał też kompozycje terakotowe. Żadna figura z brązu nie została odlana za życia artysty. Publicznie pokazał tylko jedną rzeźbę. Było to w roku 1881 podczas VI wystawy impresjonistów w Paryżu. Jego najbardziej znana realizacja, przedstawiająca 14-letnią tancerkę, wywołała wówczas falę krytyki i skrajne opinie publiczności. Dziś zobaczyć można ją w National Gallery of Art w Waszyngtonie.

Po śmierci Degasa, wykonawcy jego testamentu odnaleźli w rezydencji na paryskim Montmartre około 150 prac artysty, w tym również woskową wersję 14-letniej tancerki. Zapadła decyzja o odlaniu brązów.  Najwcześniejsze wersje odlewów rzeźb Degasa wyszły z pracowni Hébrard. Po zakończeniu jej działalności odlewaniem rzeźb z brązu zajęła się odlewnia Valsuani. Początkowo wykorzystywała ona dawne formy. W latach 80 XX w., w atmosferze skandalu, światło dzienne ujrzał nieznany dotąd zestaw gipsowych odlewów rzeźb twórcy. To właśnie 74 figury wykonane według form z tego zestawu pojawią się na pierwszej i największej w Polsce wystawie poświęconej rzeźbiarskiej twórczości Edgara Degasa. Wśród nich zobaczyć można będzie najsłynniejszą kompozycję artysty, przedstawiającą postać młodej uczennicy baletu Opery Paryskiej, Marie van Goethem. W 2015 roku w londyńskim Sotheby's za rzeźbę 14-letniej tancerki z odlewni Hébrard zapłacono 25 milionów dolarów. Dziś to jedne z najbardziej poszukiwanych rzeźb na rynku sztuki.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!