Zobacz także  •  Partnerzy

Wydawnictwo Literackie przedstawia: Nowa książka Marie-Hélène Lafon pt. "Nasze życie"

Paryż, sklep Franprix przy ulicy Rendez-Vous – ulicy Spotkania, a tak naprawdę ulicy samotności i czasu bez przyszłości. Codzienność Gordany – skrytej i posągowo pięknej kasjerki – utkana jest z monotonii. Kobieta z nikim nie rozmawia, nikomu nie patrzy w oczy. Pewnego dnia przez nieuwagę z jej portfela wypada rodzinna fotografia. Widzi to Jeanne, klientka i bystra obserwatorka. Mając do dyspozycji strzępki informacji próbuje zrekonstruować możliwą historię Gordany. Ta opowieść staje się pretekstem, by dokonać rozrachunku również z własnym życiem.

Marie-Hélène Lafon Nasze życie przeł. Agata Kozak 25 września Wydawnictwo Literackie

Sami w wielkim mieście

Literackie arcydzieło

Nominacja do Nagrody Goncourtów 2017

 

Hymn do wyobraźni i do literatury. FRANCE INFO

 

Wspaniała i wzruszająca książka. Kolejne arcydzieło w imponującym dorobku literackim autorki. „L’HUMANITÉ”

 

Jak nikt inny potrafi opisywać coraz cieńsze więzy łączące dzisiejsze rodziny oraz zniszczenia, jakie powoduje samotność w życiu mieszkańców przeludnionych miast. „OUEST FRANCE”

 

To tkaczka słów, smakoszka języka, prządka zdań… Tak długo jak Marie-Hélène Lafon będzie obdarowywać nas swoimi książkami – ich styl jest perfekcyjnie wyszlifowany i szczodry, rytm zdań majestatyczny i napięty, a sposób przełamywania bólu samotności obywa się bez łez –  będziemy dostrzegać piękno, które leży u podstaw gatunku powieściowego. „LIRE”

 

Styl Marie-Hélène Lafon ma bardzo szczególną tonację. W tej książce autorka zapuszcza się w jeszcze bardziej emocjonalny rejestr, bardziej intymny niż do tej pory. „ELLE”

 

Marie-Hélène Lafon opuszcza wiejski świat, aby z ujmującą delikatnością przyjrzeć się samotności w mieście. Pod jej płynnym i pełnym wrażliwości piórem czas i słowa prześlizgują się niepostrzeżenie z jednego życia do drugiego, z niewinności do tragedii, z życia codziennego do nagłego zniknięcia, które nie wymaga żadnego wyjaśnienia. „LA CROIX”

 

Gordana nie ma jeszcze trzydziestu lat. Jej ciało wydziela zapach przeciwności losu i wiecznego zmęczenia. Świat stawia jej opór, niczego nie dostała za darmo, ani ona, ani te, które ją poprzedziły, zrodziły i wrzuciły tu, do czwartej kasy w sklepie Franprix przy ulicy Rendez- Vous numer 93 w dwunastej dzielnicy Paryża. Ciało Gordany, jej głos, akcent, imię i postawa pochodzą z daleka, znad pozamykanych granic, z przymusowych emigracji, ze zniszczeń historii, która miażdży ludzkie istnienia uderzeniami traktatów skleconych w mniejszym lub większym pośpiechu. Nie wiadomo, gdzie Gordana była dziewczynką. Zakładam koniec lat osiemdziesiątych, wschód Wschodu, ostatnie podrygi ledwie zipiących republik. Domyślam się smętnych przedmieść, braci i sióstr, zarówno młodszych, jak i starszych, ojca o pociągłej twarzy, długich nogach, jasnych oczach, zębach, które popsuły się w młodym wieku, matki, umęczonej, nie do zdarcia, i szkoły, która nie ma niczego do zaoferowania, chropawego języka, jednego z tych, które nazywa się mniejszościowymi, angielskich piosenek i, już od wczesnych lat, marzeń o gdzie indziej.

(FRAGMENT KSIĄŻKI)

Marie-Hélène Lafon (ur. 1962) – nauczycielka łaciny i greki w jednym z paryskich liceów. Autorka wielu cieszących się popularnością i uznaniem krytyków książek. Dotychczas nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej powieść Joseph (2015).

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!