Zobacz także  •  Partnerzy

Wydawnictwo Literackie przedstawia: Nowa książka Marie-Hélène Lafon pt. "Nasze życie"

Paryż, sklep Franprix przy ulicy Rendez-Vous – ulicy Spotkania, a tak naprawdę ulicy samotności i czasu bez przyszłości. Codzienność Gordany – skrytej i posągowo pięknej kasjerki – utkana jest z monotonii. Kobieta z nikim nie rozmawia, nikomu nie patrzy w oczy. Pewnego dnia przez nieuwagę z jej portfela wypada rodzinna fotografia. Widzi to Jeanne, klientka i bystra obserwatorka. Mając do dyspozycji strzępki informacji próbuje zrekonstruować możliwą historię Gordany. Ta opowieść staje się pretekstem, by dokonać rozrachunku również z własnym życiem.

Marie-Hélène Lafon Nasze życie przeł. Agata Kozak 25 września Wydawnictwo Literackie

Sami w wielkim mieście

Literackie arcydzieło

Nominacja do Nagrody Goncourtów 2017

 

Hymn do wyobraźni i do literatury. FRANCE INFO

 

Wspaniała i wzruszająca książka. Kolejne arcydzieło w imponującym dorobku literackim autorki. „L’HUMANITÉ”

 

Jak nikt inny potrafi opisywać coraz cieńsze więzy łączące dzisiejsze rodziny oraz zniszczenia, jakie powoduje samotność w życiu mieszkańców przeludnionych miast. „OUEST FRANCE”

 

To tkaczka słów, smakoszka języka, prządka zdań… Tak długo jak Marie-Hélène Lafon będzie obdarowywać nas swoimi książkami – ich styl jest perfekcyjnie wyszlifowany i szczodry, rytm zdań majestatyczny i napięty, a sposób przełamywania bólu samotności obywa się bez łez –  będziemy dostrzegać piękno, które leży u podstaw gatunku powieściowego. „LIRE”

 

Styl Marie-Hélène Lafon ma bardzo szczególną tonację. W tej książce autorka zapuszcza się w jeszcze bardziej emocjonalny rejestr, bardziej intymny niż do tej pory. „ELLE”

 

Marie-Hélène Lafon opuszcza wiejski świat, aby z ujmującą delikatnością przyjrzeć się samotności w mieście. Pod jej płynnym i pełnym wrażliwości piórem czas i słowa prześlizgują się niepostrzeżenie z jednego życia do drugiego, z niewinności do tragedii, z życia codziennego do nagłego zniknięcia, które nie wymaga żadnego wyjaśnienia. „LA CROIX”

 

Gordana nie ma jeszcze trzydziestu lat. Jej ciało wydziela zapach przeciwności losu i wiecznego zmęczenia. Świat stawia jej opór, niczego nie dostała za darmo, ani ona, ani te, które ją poprzedziły, zrodziły i wrzuciły tu, do czwartej kasy w sklepie Franprix przy ulicy Rendez- Vous numer 93 w dwunastej dzielnicy Paryża. Ciało Gordany, jej głos, akcent, imię i postawa pochodzą z daleka, znad pozamykanych granic, z przymusowych emigracji, ze zniszczeń historii, która miażdży ludzkie istnienia uderzeniami traktatów skleconych w mniejszym lub większym pośpiechu. Nie wiadomo, gdzie Gordana była dziewczynką. Zakładam koniec lat osiemdziesiątych, wschód Wschodu, ostatnie podrygi ledwie zipiących republik. Domyślam się smętnych przedmieść, braci i sióstr, zarówno młodszych, jak i starszych, ojca o pociągłej twarzy, długich nogach, jasnych oczach, zębach, które popsuły się w młodym wieku, matki, umęczonej, nie do zdarcia, i szkoły, która nie ma niczego do zaoferowania, chropawego języka, jednego z tych, które nazywa się mniejszościowymi, angielskich piosenek i, już od wczesnych lat, marzeń o gdzie indziej.

(FRAGMENT KSIĄŻKI)

Marie-Hélène Lafon (ur. 1962) – nauczycielka łaciny i greki w jednym z paryskich liceów. Autorka wielu cieszących się popularnością i uznaniem krytyków książek. Dotychczas nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej powieść Joseph (2015).

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!