Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Wybuch wojny w Ukrainie doprowadził do wyraźnego osłabienia złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,6377 (osłabienie złotego o 2,5%). W czwartek od rana złoty zaczął silnie tracić na wartości w reakcji na wybuch wojny w Ukrainie. W efekcie pod koniec dnia kurs EURPLN przekroczył poziom 4,71. W piątek doszło do lekkiej korekty, niemniej kurs EURPLN pozostał wyraźnie poniżej poziomu 4,60.

Ze względu na silny wzrost awersji do ryzyka ze względu na wybuch wojny w Ukrainie w zeszłym tygodniu obserwowaliśmy umocnienie dolara względem euro. W efekcie, w czwartek kurs EURUSD obniżył się przejściowo do poziomu 1,11.

W tym kurs EURPLN będzie pozostawał pod wpływem przebiegu wojny w Ukrainie. Uważamy, że zaplanowana na środę publikacja wstępnych danych o inflacji w strefie euro będzie negatywna dla złotego. Jednocześnie w środę i czwartek oczekujemy podwyższonej zmienności kursu polskiej waluty ze względu na wystąpienia szefa Fed, J. Powella przed Kongresem. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!