Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Wstępne indeksy PMI dla strefy euro negatywne dla złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,4645 (umocnienie złotego o 0,3%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN kształtował się w łagodnym trendzie spadkowym. Był on kontynuacją umocnienia złotego sprzed dwóch tygodni w reakcji na informacje o opracowaniu skutecznej szczepionki na koronawirusa (por. MAKROmapa z 20.11.2020). Publikacje krajowych danych o produkcji oraz zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, nie miały istotnego wpływu na rynek. Kontynuację trendu wzrostowego sprzed dwóch tygodni obserwowano natomiast w przypadku kursu EURUSD, a informacje o coraz szybszym wzroście liczby przypadków koronawirusa w USA nie zdołały doprowadzić do trwałego umocnienia dolara względem euro.

W tym tygodniu, podobnie jak w poprzednich tygodniach kurs złotego pozostanie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych związanych z pandemią koronawirusa, a także informacji nt. perspektyw uruchomienia nowego pakietu stymulacyjnego w USA. Uważamy, zaplanowana na dziś publikacja wstępnych indeksów PMI dla najważniejszych europejskich gospodarek będzie lekko negatywna dla złotego. W kierunku osłabienia kursu polskiej waluty mogą oddziaływać również dzisiejsze krajowe dane o sprzedaży detalicznej. Dane z USA (drugi szacunek PKB, indeks Conference Board, finalny indeks Uniwersytetu Michigan) i Niemiec (indeks Ifo), jak również publikacja Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC nie będą miały w naszej ocenie istotnego wpływu na kurs złotego.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain RVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!