Wniosek CCIFP do Ministra Finansów w sprawie programów akcjonariatów pracowniczych
Komitet ds. Akcjonariatu Pracowniczego CCIFP już od kilku lat stanowi ważną platformę, która ma na celu propagowanie idei akcjonariatu pracowniczego oraz monitorowanie wyzwań związanych z wdrażaniem tych rozwiązań w polskich realiach. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu członków Komitetu, nie tylko promujemy korzyści wynikające z uczestnictwa pracowników w kapitale firm, ale także identyfikujemy przeszkody prawne, ekonomiczne i organizacyjne, które wymagają rozwiązania, aby ten model mógł się rozwijać.
Choć popularność programów akcjonariatu pracowniczego wśród pracowników polskich podmiotów sukcesywnie rośnie, ich pełny potencjał pozostaje w dużym stopniu niewykorzystany. Jedną z głównych przeszkód na drodze do szerszego wdrożenia tych rozwiązań są zawiłe i niejasne przepisy dotyczące opodatkowania dochodów z akcji pracowniczych, wynikające z Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Ustawa o PIT).
Nieprecyzyjne regulacje dotyczące zasad opodatkowania dochodów związanych z uczestnictwem w programach akcjonariatu pracowniczego powodują wiele wątpliwości wśród pracodawców i pracowników. Problemy te wynikają głównie z trudności w interpretacji przepisów oraz braku jednolitego stanowiska organów podatkowych co do niektórych aspektów opodatkowania takich dochodów. W efekcie przedsiębiorstwa często obawiają się ryzyka prawnego i podatkowego związanego z wprowadzaniem tych programów, co hamuje ich rozwój.
Mając na uwadze powyższe wyzwania, CCIFP zwróciła się do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o rozważenie pilnej potrzeby wprowadzenia zmian w przepisach Ustawy o PIT lub, tam gdzie to możliwe, ujednolicenia stanowiska organów podatkowych w zakresie opodatkowania dochodów z programów akcjonariatu pracowniczego.
Kluczowym postulatem jest wydanie objaśnień podatkowych lub interpretacji ogólnej, które rozwiałyby wątpliwości dotyczące najczęściej pojawiających się i jednocześnie najbardziej problematycznych kwestii prawno-podatkowych związanych z akcjonariatem pracowniczym. Tego rodzaju wytyczne pomogłyby zminimalizować ryzyko związane z niejednoznacznymi interpretacjami podatkowymi.
Serdecznie dziękujemy członkom Komitetu ds. Akcjonariatu Pracowniczego za wartościową i konstruktywną debatę na temat wyzwań związanych z wdrażaniem i prowadzeniem programów akcjonariatu w firmach. Wasze zaangażowanie i wymiana doświadczeń mają kluczowe znaczenie dla kształtowania dalszych działań w tym obszarze.
Szczególne podziękowania kierujemy do mec. Sławomira Łuczaka z kancelarii SK&S Sołtysiński Kawecki Szlęzak za ogromne zaangażowanie, wsparcie merytoryczne oraz nadzór prawny nad przygotowaniem stanowiska CCIFP.
WNIOSEK CCIFP DO MF W SPRAWIE PROGRAMÓW AKCJONARIATÓW PRACOWNICZYCH