Zobacz także

WMO: globalne rekordy temperatur dopiero przed nami. Co czeka nas w najbliższych pięciu latach?

W najbliższym czasie na Pacyfiku rozwinie się El Niño. Wraz ze zmianą klimatu przyczyni się do nadzwyczaj wysokich temperatur na świecie i tymczasowego przekroczenia celów Porozumienia paryskiego.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) w raporcie(1) „Global Annual to Decadal Climate Update” wskazuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat globalne temperatury wzrosną do rekordowych poziomów. Zdaniem ekspertów prawdopodobieństwo pobicia dotychczasowych rekordów gorąca graniczy z pewnością. - Istnieje 98% szansa na to, że co najmniej jeden z następnych pięciu lat będzie najcieplejszy w historii i pobije rekord temperatury ustanowiony w 2016 r., kiedy to wystąpiło wyjątkowo silne El Niño. Szansa na to, że pięcioletnia średnia temperatur dla lat 2023-2027 będzie wyższa niż w ostatnich pięciu latach, również wynosi 98% – informuje WMO.

Koniec La Niña, nadchodzi El Niño

Naukowcy wskazują, że występujące w ostatnich latach zjawisko La Niña (z hiszp. dziewczynka), powstrzymało długoterminowy trend ocieplenia. La Niña odpowiadała za utrzymywanie się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni Pacyfiku w ciągu ostatnich trzech lat...

Dalsza część artykułu: WMO: globalne rekordy temperatur dopiero przed nami. Co czeka nas w najbliższych pięciu latach? (teraz-srodowisko.pl)

Artykuł pochodzi z serwisu: www.teraz-srodowisko.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!