Partnerzy
Weimarskie Forum Gospodarcze (Weimar Economic Forum)
Francusko-Polska Izba Gospodarcza objęła patronatem honorowym pierwszą edycję Weimarskiego Forum Gospodarczego - trzydniowe wydarzenie skupiające się na najbardziej aktualne wydarzenie dotyczące zapomnianej idei Trójkąta Weimarskiego.
Konferencja odbędzie się w dniach 10-12 maja w historycznych murach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Czy ktoś pamięta jeszcze o Trójkącie Weimarskim?
Jedno z najważniejszych porozumień multilateralnych w Europie, które swoje korzenie ma jeszcze w międzywojniu, zdaje się nie świecić swoim dawnym blaskiem. Historia tej więzi sięga aż do lat dwudziestych minionego wieku, gdzie w Weimarze spotykali się przedstawiciele Niemiec, Francji i odrodzonej Rzeczpospolitej.
Inicjatywa ta nie została jednak zapomniana przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie działających w Studenckim Kole Naukowym Spraw Zagranicznych. W dniach 10-12 maja tego roku w historycznych murach warszawskiej uczelni odbędzie się Weimarskie Forum Gospodarcze- trzydniowa konferencja, która poruszy tematy stanowiące wyzwanie dla dzisiejszego obszaru Trójkąta. Wraz z przedstawicielami biznesu, korpusu dyplomatycznego, organizacji pozarządowych i studentami z Niemiec, Francji i Polski niejednokrotnie wybrzmi temat energetyki, zrównoważonego rozwoju czy też wojny u naszego wschodniego sąsiada. Dla fanów motoryzacji też został specjalnie przygotowany panel!
Dlaczego Trójkąt Weimarski ma szansę na odżycie?
Trójkąt Weimarski skupia na swoim terenie niemal 200 milionów obywateli Unii Europejskiej, wytwarza prawie 8 000 miliardów w kontekście PKB - potencjał rozwoju ekonomicznego i wzrostu znaczenia na arenie międzynarodowej jest zdecydowanie znaczący. Jednak nasuwa się pytanie - dlaczego zatem nie jest to wykorzystywane? Pandemia COVID-19, zmiany na scenie politycznej niemieckiej, brak porozumienia rządu polskiego z Komisją Europejską czy też starania prezydenta Macrona licznymi podróżami zagranicznymi o podniesienie rangi Francji na świecie odwróciły skupienie od współpracy. Ostatnie spotkanie przywódców Trójkąta odbyła się dodatkowo jeszcze przed wybuchem wojny u naszego wschodniego sąsiada, zatem tematy, który były wówczas omawiane zdają się być aktualniemniej istotne. W obliczu konfliktu w Ukrainie widać jak ważne stała się jeszcze bardziej zacieśniona współpraca w obrębie organizacji międzynarodowych i potrzeba jeszcze głębszej integracji europejskiej w sferze ekonomicznej, bezpieczeństwa i dyplomacji. Wspólna linia Unii w stosunku do Ukrainy odnowiła perspektywy na zacieśnioną współpracę.
Czy Państwa Trójkąta Weimarskiego nadal mają moc sprawczą, aby przewodniczyć zmieniającej się Europie? Dlaczego nadal są problemy ze współpracą na linii Paryż-Warszawa-Berlin? Już 10 maja będą mieli Państwo okazję dostać odpowiedź na wszystkie pytania i wątpliwości z tym związane oraz posłuchać zdań ekspertów czy też dyplomatów o oficjalnych stanowiskach państw.
Na konferencji przedyskutowane zostaną zagadnienia zielonych inwestycji wraz ze specjalistami z Société Générale, partnera korporacyjnego konferencji, a ponadto sektorowi motoryzacyjnemu w krajach Trójkąta przyjrzą się eksperci z Renault i Politechniki Warszawskiej.
Konferencja Weimarskie Forum Gospodarcze to też niesamowita okazja do networkingu, poszerzenia wiedzy z obszaru stosunków międzynarodowych, a jego potencjał dostrzegli liczni patroni honorowi i medialni m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Rzeczpospolita czy też Komisja Europejska i wiele innych. Na konferencję może przyjść każdy, niezależnie od zainteresowań i wieku - szczegółowe informację można śledzić na stronie Studenckiego Koła Naukowego Spraw Zagranicznego na Facebooku i na fanpage'u Weimarskiego Forum Gospodarczego (https://www.facebook.com/sknsz i https://www.facebook.com/2023WFG)
Do zobaczenia w maju! Rendez-vous en mai!
Autorka wypowiedzi: Sandra Maj
W razie jakichkolwiek zapraszamy do kontaktu pod maila majjsandra(@)gmail.com lub sandramaj(@)sknsprawzagranicznych.com lub numer telefonu +48 796 221 214