Zobacz także  •  Członkowie

Wciąż można powstrzymać globalne ocieplenie, IPPC podsumowuje sytuację

Kolejny raport IPCC pozostawia nadzieję: powstrzymanie katastrofy klimatycznej pozostaje w zasięgu ręki. Odziera jednak ze złudzeń: kluczowe jest kolejnych 7 lat – do 2030 r. emisje muszą zostać ograniczone o prawie połowę.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC) opublikował wczoraj ostatnią część szóstego raportu oceniającego stan klimatu na Ziemi (ang. Sixth Assessment Report, AR6). Łączy on wyniki sześciu raportów publikowanych przez IPCC w ubiegłych latach i stanowić ma podstawę dla przyszłych decyzji w zakresie polityk klimatycznych. Poprzedni, piąty raport oceniający, ukończony w 2014 r., stał się naukowym fundamentem Porozumienia paryskiego.

Zatwierdzony na wczorajszej sesji IPCC raport skupia się na stratach i szkodach, których już doświadczamy i które – podkreślają naukowcy - będą występowały w przyszłości, szczególnie mocno uderzając w najbardziej wrażliwe społeczeństwa i ekosystemy.

Temperatura wzrosła już o 1,1°C

IPCC w raporcie po raz kolejny powtarza, że to właśnie działalność człowieka doprowadziła do wzrostu średniej temperatury na Ziemi o 1,1°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Jak podano w latach 2011-2020 temperatura powierzchni globu była o 1,9°C wyższa niż w latach 1850-1900, ...

Dalsza część artykułu: Wciąż można powstrzymać globalne ocieplenie, IPPC podsumowuje sytuację (teraz-srodowisko.pl)

Artykuł pochodzi z serwisu: www.teraz-srodowisko.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!