Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Veolia nagrodzona „Bursztynem Polskiej Energetyki”

Podczas jubileuszowej 10. edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, Grupa Veolia w Polsce została nagrodzona „Bursztynem Polskiej Energetyki”. Nagrodę za wkład w rozwój sektora energetycznego i ciepłowniczego, z rąk prezesa Europejskiego Centrum Biznesu Krzysztofa Karasia, odebrał Marcin Orłowski, członek zarządu oraz dyrektor operacyjny Veolia Energia Polska.

Ogólnopolski Szczyt Energetyczny to organizowana co roku konferencja, podczas której odbywają się merytoryczne dyskusje poświęcone zagadnieniom związanym z rozwojem sektora energetycznego i ciepłowniczego. Wydarzeniu towarzyszy uroczysta Gala “Bursztyny Polskiej Energetyki”, w trakcie której przyznawane są nagrody dla najciekawszych projektów z sektora energetycznego.

Inwestycją Veolii, która zyskała uznanie Rady Konkursowej tegorocznych „Bursztynów Polskiej Energetyki” , jest akumulator ciepła na terenie Elektrociepłowni Karolin w Poznaniu. Akumulator umożliwia magazynowanie nadwyżek ciepła wytwarzanego w kogeneracji przy równoczesnej poprawie bezpieczeństwa dostaw i efektywności systemu dystrybucji ciepła.

- Wśród tegorocznych laureatów konkursu “Bursztyn Polskiej Energetyki” znalazły się osoby wybitnie zasłużone dla rozwoju sektora, takie jak minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski. Doceniliśmy również działania spółek, wśród których nasze uznanie znalazła Veolia za realizację inwestycji w akumulator ciepła na terenie Elektrociepłowni Karolin, umożliwiający magazynowanie nadwyżek ciepła wytwarzanego w kogeneracji oraz poprawę efektywności energetycznej.

- powiedział Krzysztof Karaś, prezes Europejskiego Centrum Biznesu, organizator Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2022.

Dzięki nowoczesnemu magazynowi ciepła zmniejszone zostało zużycie węgla w procesie produkcji o 11,5 tys. ton rocznie (czyli ponad 190 wagonów węgla mniej), a oleju opałowego lekkiego o 310 ton rocznie (taka ilość wystarczyłaby do ogrzania ponad 200 energooszczędnych domów o powierzchni 150 m2). Nowa inwestycja pozwoliła także na redukcję emisję CO2 do atmosfery o 24 tys. ton rocznie.

- Jesteśmy obecnie w Polsce już 25 lat. Przez cały ten okres nieustannie inwestowaliśmy w rozbudowę i modernizację infrastruktury, wdrażając innowacyjne rozwiązania na rzecz środowiska i społeczeństwa. Nagroda „Bursztyn Polskiej Energetyki” stanowi kolejne potwierdzenie słuszności obranego przez nas kierunku, a także silną motywację do dalszych działań. W następnych latach planujemy kolejne inwestycje, które bezpośrednio przełożą się na przyspieszenie tempa transformacji sektora ciepłowniczego w Polsce, a w konsekwencji obniżenie jego emisyjności.

- podsumował Marcin Orłowski, członek zarządu, oraz dyrektor operacyjny Grupy Veolia w Polsce.

To kolejne wyróżnienia dla akumulatora ciepła Veolii. Inwestycja została doceniona także w „Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych”portalu wnp.pl oraz zestawieniu „Ekologiczna Firma 2022” przygotowanym przez Gazetę Finansową.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!