Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Trwa III edycja konkursu „Liderzy ESG”. Firmy rywalizują w kategoriach: Strategia, Innowacja i Program edukacyjny

Tylko w trakcie dwóch edycji konkursu wzięło w nim udział niemal 200 przedsiębiorstw.  Jednak firm, instytucji czy osób fizycznych, które również zasługują na tytuł Lidera ESG czy Wizjonera/Wizjonerki Zrównoważonego Rozwoju jest o wiele więcej.  Sukces dotychczasowych edycji jest dla organizatorów – PwC Polska oraz Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) uzasadnieniem do uruchomienia jego trzeciej odsłony. 

 

Warszawa, 12 września - Od 30 sierpnia br. firmy oraz instytucje mogą zgłaszać swoją kandydaturę do III edycji konkursu „Liderzy ESG”. Formularze zgłoszeniowe i regulamin konkursu znajdują się stronie www.liderzyesg.pl. Termin na wypełnienie zgłoszeń upływa 16 października 2023 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w grudniu 2023 r. 

 

Poszczególne podmioty będą mogły rywalizować o tytuł „Lidera ESG 2023” w trzech kategoriach: Strategia ESG, Program edukacyjny w obszarze ESG oraz Innowacja w obszarze ESG. W każdej dziedzinie Kapituła przyzna trzy nagrody – diamentową za pierwsze miejsce, złotą za drugie i srebrną za trzecie. Ponadto może przyznać specjalne wyróżnienie. Konkurs adresowany jest zarówno do dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw. Kapituła każde zgłoszenie będzie rozpatrywać indywidualnie. W kategoriach “Strategia” oraz “Innowacja” przewidujemy odrębne nagrody dla małych i średnich oraz dla dużych przedsiębiorstw. 

 

“ESG i zrównoważony rozwój to tematy coraz częściej omawiane w przestrzeni publicznej, co mnie wyjątkowo cieszy, tym bardziej, że równolegle wzrasta świadomość biznesu w tych obszarach. Jednak bez konkretnych działań wynikających ze stawianych sobie przez organizacje celów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz ich integracji ze strategią biznesową “strategia ESG”, zamiast spełniać oczekiwania interesariuszy, pozostanie tylko teorią. Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w kolejnej, III edycji konkursu “Liderzy ESG”. W tym wyjątkowym gronie każdy znajdzie dla siebie inspirację do dalszego działania” - mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC Polska, CEE Assurance Sustainability Leader. 

 

Osobną kategorią dla osób fizycznych jest Wizjoner/Wizjonerka Zrównoważonego Rozwoju. Ta specjalna nagroda zostanie przyznana dla osób, które wyróżniły się działalnością na rzecz środowiska i/lub społeczeństwa. Kandydatów w tej dziedzinie zgłaszać mogą nie tylko spółki, ale także członkowie Kapituły. Każda z firm czy instytucji, chcących zgłosić swoją kandydaturę, może wziąć udział w więcej niż jednej kategorii. Przystąpić mogą również kandydaci poprzednich edycji konkursu, z wyjątkiem laureatów w danej kategorii (np. laureat pierwszej edycji konkursu w kategorii „Strategia ESG", w drugiej edycji może przystąpić do konkursu w kategoriach „Innowacja w obszarze ESG oraz „Program edukacyjny w obszarze ESG"). 

 

„Grono Liderów ESG już po raz trzeci powiększy się o kolejnych pionierów zrównoważonego rozwoju. Nagrodzimy firmy i instytucje, które wyznaczają kierunki zielonej transformacji wdrażając innowacyjne produkty czy całe strategie biznesowe uwzględniając czynniki ESG. Zrównoważony rozwój spółek giełdowych to łatwiejszy dostęp do kapitału lokalnego i globalnego. Kwestie ESG stają się bowiem nieodłączną częścią procesu inwestycyjnego i są integralnym elementem analiz analizowane obok tradycyjnych wskaźników finansowych” – mówi Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). 

 

W Kapitule „Liderów ESG 2023” zasiądą: 

 • Robert Adamczyk, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i ESG, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), członek zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu; 

 • Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny, Konfederacja Lewiatan; 

 • dr Piotr Dardziński, prezes, Sieć Badawcza Łukasiewicz; 

 • Włodzimierz Kiciński, wiceprezes, Związek Banków Polskich (ZBP); 

 • Maria Krawczyńska-Kaczmarek, członkini zarządu i dyrektorka generalna, Forum Odpowiedzialnego Biznesu; 

 • Barbara Nowakowska, dyrektor zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK); 

 • Izabela Olszewska, członek zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW); 

 • Jacek Pochłopień, redaktor w Infor Pl, Dziennik Gazeta Prawna; 

 • dr Monika Sady, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie; 

 • Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC Polska, CEE Assurance Sustainability Leader; 

 • Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy, UN Global Compact Network Poland. 

  

Organizatorami konkursu są PwC Polska i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest UN Global Compact Network Poland, Partnerami Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK), Sieć Badawcza Łukasiewicz, Związek Banków Polskich (ZBP), Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB) oraz portal o raportowaniu niefinansowym ESGInfo.pl, a Partnerem medialnym „Dziennik Gazeta Prawna”. 

 

ESG (z ang. Environmental, Social, Governance) obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Akronim ten szczególnym zainteresowaniem cieszy się od 2015 r. po opublikowaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki mające powyżej 250 pracowników (bez względu na branżę), wejdzie w życie już od 2023 roku. 

 

 

 

 

Informacje o GPW 

Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Więcej informacji na www.gpw.pl 

 

Informacje o PwC Polska 

W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Jesteśmy siecią firm działającą w 152 państwach. Zatrudniamy ponad 327 tysięcy osób, które dostarczają naszym klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu. W Polsce PwC posiada biura w 7 miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku, Warszawie i Lublinie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu oraz oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają ponad 6000 osób, w tym niemal 2000 w zespołach technologicznych.  

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!