Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Szpital na torach – medyczny pociąg humanitarny Lekarzy bez Granic w Ukrainie 

Aby uchronić się przed gwałtownym ostrzałem, Oleksandr i jego rodzina schronili się w piwnicy. Po dwudziestu minutach wszystko się uspokoiło, więc Oleksandr wyszedł na zewnątrz, aby zaczerpnąć powietrza. 

 

–  Dwie lub trzy minuty później usłyszałem eksplozję nie taką jak poprzednie –  powiedział – Myślę, że to był dron. Nie miałem czasu na ucieczkę, a moja noga została zraniona. 

 

Oleksandr, który pochodzi z miejscowości Wuhłedar we wschodniej Ukrainie w obwodzie donieckim, był leczony na pokładzie specjalnego pociągu medycznego Lekarzy bez Granic (Médecins Sans Frontières/MSF). Jest on jednym z ponad 2700 pacjentów, którzy w ciągu ostatniego roku zostali przetransportowani naszym pociągiem ewakuacyjnym. 

 

Ewakuacja pacjentów pociągami medycznymi  

 

Wzdłuż całej linii frontu, która ma około 1000 km długości, ukraińskie szpitale są przeciążone, a działalność niektórych z nich zagrożona. Nasze zespoły nieustannie pracują, aby ewakuować rannych i ciężko chorych z ukraińskich szpitali położonych blisko linii frontu na wschodzie kraju do bezpieczniejszych placówek opieki zdrowotnej.  

 

Szpital na torach – medyczny pociąg ratunkowy Lekarzy bez Granic w Ukrainie | Lekarze bez Granic - YouTube 

 

Ewakuacje przeprowadzamy karetkami oraz drogą kolejową. Specjalny pociąg medyczny Lekarzy bez Granic wyposażony jest zarówno w sprzęt do udzielenia podstawowej opieki medycznej, jak i transportu osób rannych i wymagających opieki na intensywnej terapii. Trasy przejazdu różnią się ze względu na działania wojenne wzdłuż linii frontu. Po ataku na gęsto zamieszkane miejsce, w pociągu przewozimy osoby ranne i wymagające opieki na intensywnej terapii. Podczas innych podróży większość pacjentów stanowią osoby starsze z ośrodków opieki długoterminowej, które mogą otrzymać lepszą opiekę poza strefami bezpośrednich działań wojennych.  

 

Jak zbudowany jest pociąg? 

 

 

Lekarze bez Granic w Ukrainie 

Lekarze bez Granic rozpoczęli swoją działalność w Ukrainie w 1999 roku, inicjując projekty dotyczące leczenia HIV, gruźlicy oraz wirusowego zapalenia wątroby typu C. Po aneksji Krymu w 2014 roku zaczęliśmy dostarczać pomoc medyczną we wschodniej Ukrainie i szybko zwiększyliśmy skalę naszych działań, gdy nastąpiła eskalacja wojny w lutym 2022 roku. Od tamtej pory udzielamy pomocy humanitarnej, wspierając placówki medyczne, lecząc osoby przesiedlone w wyniku działań wojennych i współpracując ze społeczeństwem obywatelskim. W 2022 roku pomoc Lekarzy bez Granic w Ukrainie wyniosła 42 mln euro. 

 

ZDJĘCIE

 

Ciężko ranny pacjent jest przenoszony z noszy na łóżko na oddziale intensywnej terapii pociągu medycznego Lekarzy bez Granic, który przewozi rannych i ciężko chorych ze wschodniej Ukrainy do Lwowa w zachodniej części kraju. 

Zdjęcie: Andrii Ovod 

 

ZDJĘCIE

 

Pielęgniarka Lekarzy bez Granic, Anastazja Prudnikowa, monitoruje rannego w wyniku działań wojennych pacjenta w pociągu medycznym podczas podróży z Pokrowska, na wschodzie Ukrainy, do Lwowa na zachodzie Ukrainy. Podróż trwa około 20 godzin. 

Zdjęcie: Andrii Ovod 

 

ZDJĘCIE

 

Przenoszenie rannych dzieci do ambulansów we Lwowie. 12 kwietnia 2022.  

Zdjęcie: MSF/Maurizio Debanne 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!