Nasze spojrzenie na…  •  Zobacz także

Szósty pakiet sankcji na Rosje - Konkluzja szczytu w Brukseli

Kwestia rosyjskiego embarga na ropę zdominowała posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli 30 i 31 maja. Przywódcom udało się osiągnąć porozumienie, jednak z embarga wyłączono transport ropy rurociągiem.

Szósty pakiet sankcji obejmie rosyjską ropę i produkty naftowe, z wyjątkiem ropy transportowanej rurociągami. Ze zwolnienia skorzystają Węgry, Słowacja i Czechy. Z kolei Polska i Niemcy, połączone z Rosją północną odnogą gazociągu "Przyjaźń", zapowiedziały, że import zostanie wycofany do końca roku.

Gdy Rada Unii sfinalizuje prace i wejdzie w życie szósty pakiet sankcji największy rosyjski bank Sbierbank zostanie wyłączony z systemu SWIFT.

Oczekuje się, że embargo na paliwa wejdzie w życie jeszcze w tym roku, a embargo na ropę w ciągu sześciu miesięcy. Warto jednak zauważyć, iż w konkluzjach zapisano, że wyłączenie rurociągu jest tymczasowe.

Przywódcy zgadzili się udzielić Ukrainie 9 miliardów euro pomocy finansowej, która zostanie sfinansowana z instrumentu pożyczkowego gwarantowanego przez rządy UE.

Rada Europejska bierze również pod uwagę wysokie koszty energii w Europie. W odpowiedzi na prośby z krajów południowych i Polski przywódcy poprosili Komisję Europejską o zbadanie sposobów ograniczenia rosnących cen energii, w tym wprowadzenie tymczasowych pułapów cenowych.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!