Kiedy? -> 6 czerwca 2019 r. godzina 10:00 - 12:30
Gdzie? -> Izba Włoska Handlowo-Przemysłowa w Polsce z siedzibą w Sosnowcu przy ul. Żytniej 8
Dostrzegamy, że biznes jest coraz bardziej regulowany. Coraz częściej regulacje te nie tyle wskazują reguł postępowania, ile wytyczają cel, który przedsiębiorca ma osiągnąć. Daje to swobodę wyboru działań i narzędzi, ale zwiększa niepewność poprawności i skuteczności przyjętych rozwiązań. Nowe regulacje przenoszą też ciężar badania zgodności działania z prawem i etyką na samych przedsiębiorców. To oni mają prowadzić regularne audyty zgodności swojej organizacji z wymaganiami regulacyjnymi. Mają także wyjaśniać wszelkie dostrzeżone i zgłoszone nieprawidłowości.
Dlatego podczas seminarium chcemy przedstawić aktualne trendy związane z wykorzystywaniem instrumentów prawa karnego wobec przedsiębiorców. Omówimy ryzyka prawnokarne dla kadry menedżerskiej oraz przedstawimy aktualne i projektowane zasady odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Wyjaśnimy też w jaki sposób przedsiębiorcy mogą minimalizować te ryzyka poprzez wdrożenie efektywnych programów compliance.
Zgłoszenia należy kierować do 4 czerwca pod adres mailowy:
II. Odpowiedzialność karna podmiotów zbiorowych – nowe regulacje
III. Compliance jako mechanizm minimalizowania ryzyka odpowiedzialności karnej
Prowadzący:
Aleksandra Stępniewska
Doradza i reprezentuje klientów głównie w sprawach z zakresu prawa karnego, w tym karnego gospodarczego i o charakterze transgranicznym oraz w sprawach związanych z cyberprzestępczością. Broni i reprezentuje pokrzywdzonych w sprawach karnych. Zajmuje się wdrażaniem i monitorowaniem procedur compliance oraz ocenia ryzyka odpowiedzialności karnej w związku z decyzjami biznesowymi. Prowadzi szkolenia za zakresu procedur compliance, ryzyka odpowiedzialności karnej kadr zarządzających oraz z zakresu prawa do obrony.
Łukasz Lasek
Zajmuje się sprawami sądowymi i arbitrażowymi, w szczególności dotyczącymi nowych technologii (spory dotyczące kontraktów, inwestycji, nieuczciwej konkurencji). Reprezentuje także klientów w związku ze sprawami karnymi dotyczącymi oszustw, korupcji oraz cyberprzestępstw. Jest certyfikowanym mediatorem Centrum Mediacyjnego oraz członkiem Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, a także solicitorem w Anglii i Walii (niewykonującym aktualnie zawodu w tej jurysdykcji).
Luigi Lai
Włoski avvocato mówiący biegle po polsku i specjalizujący się w kontaktach handlowych pomiędzy Włochami i Polską, gdzie pracuje od blisko 10 lat.
Doradza w sprawach związanych z komercjalizacją wyników badań naukowych, ulgami podatkowymi na badania i rozwój w Europie oraz współpracą nauki z przemysłem w Polsce i w innych krajach europejskich.
Artur Pietryka
Posiada doświadczenie w prowadzeniu postępowań karnych, zwłaszcza z zakresu prawa karnego gospodarczego oraz w sprawach z udziałem podmiotów korporacyjnych. Zajmuje się również ochroną dóbr osobistych. Z powodzeniem reprezentuje klientów w postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Aktywnie działa pro bono na rzecz m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Fundacji Panoptykon.