Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Sympozjum w Jackson Hole pozytywne dla złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5710 (umocnienie złotego o 0,2%). Na otwarciu w poniedziałek złoty przejściowo osłabił się. W kolejnych dniach kurs EURPLN był relatywnie stabilny i kształtował się w przedziale 4,56-4,59. Stabilizacji kursu polskiej waluty sprzyjał ubogi kalendarz makroekonomiczny w oczekiwaniu na piątkowe wystąpienie J. Powella na sympozjum w Jackson Hole (patrz powyżej). Brak jastrzębich sygnałów ze strony prezesa FED oddziaływał w kierunku lekkiej aprecjacji złotego w piątek. Kurs EURUSD kształtował się przez cały tydzień w łagodnym trendzie wzrostowym, czemu sprzyjało obniżenie światowej awersji do ryzyka odzwierciedlane spadkiem indeksem VIX. Piątkowe wystąpienie J. Powella przyczyniło się do dalszego umocnienia euro względem dolara.

W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będą informacje nt. rosnącej liczby zachorowań na COVID-19. W kierunku lekkiego osłabienia złotego będzie oddziaływać publikacja indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa. Dane z USA, publikacja inflacji i PKB w Polsce, inflacji Niemczech i strefie euro nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego. Odczyty indeksów PMI w Chinach również będą neutralne dla kursu polskiej waluty.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!