Nasze spojrzenie na…  •  Komunikaty prasowe  •  Zobacz także  •  Izba

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych dla Ukrainy UA

Są takie wydarzenia i takie okoliczności, których nie zakładaliśmy, których nie chcieliśmy ale one się jednak dzieją. W obliczu tragedii Ukrainy i jej mieszkańców nie możemy i nie jesteśmy obojętni. Odłóżmy na bok stopy zwrotu, inwestycje, nie dodawajmy otuchy naszym Sąsiadom poprzez polubienie tweetów i lajkowanie na Facebooku. Zróbmy ile potrafimy i możemy realnie. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przyłącza się do akcji niesienia pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Chcemy dać dobry przykład, a zatem:

Informujemy, że wpłaciliśmy 5000 zł na Polską Akcję Humanitarną – organizację, która w naszej opinii ma ogromne, wieloletnie doświadczenie w niesieniu pomocy ofiarom różnych wojen.

Polska Akcja Humanitarna jest zaangażowana w niesienie pomocy także teraz, w przypadku agresji Rosji na Ukrainę. Uważamy, że taka pomoc to nie tylko konieczność, ale w takich okolicznościach także nasz obowiązek. Zachęcamy także do tego wszystkich członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, wszystkich inwestorów oraz czytelników naszej strony. Dla nas to często drobiazg, a dla ofiar wojny szansa na przeżycie.

Co możemy zrobić dziś dla Ukraińców? Jest wiele opcji!

Rosyjska agresja uruchomiła w nadzwyczajne pokłady solidarności, eksperci do spraw bezpieczeństwa jednak przestrzegają przez organizacjami podszywającymi się pod organizacje humanitarne. Może dochodzić do wyłudzenia nie tylko pieniędzy, ale i danych osobowych. Poniżej przekazujemy listę zbiórek działających od lat organizacji oraz podpowiadamy, jak pomóc uchodźcom w znalezieniu schronienia, oddać krew albo zgłosić się na wolontariat.

Zbiórki pieniędzy dla uchodźców z Ukrainy

Polska Akcja Humanitarna. PAH prosi o środki na żywność, leki i artykuły higieniczne, ponadto chce zapewnić ludziom uciekającym przed wojną opiekę psychologiczną. Przez lata organizacja prowadziła także wsparcie na miejscu, które obecnie planuje wznowić. Chodzi m.in. o pomoc osobom, które w związku z chorobą lub podeszłym wiekiem nie mogą opuścić Ukrainy.

https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina

lub

https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina

Polski Czerwony Krzyż. PCK uruchomił zbiórkę na żywność i opatrunki. Nasze złotówki popłyną ponadto na wyposażenie ośrodków granicznych oraz miejsca tymczasowego zakwaterowania. Organizacja prosi nie tylko o przelewy, ale i wsparcie rzeczowe, regularnie informując na swojej stronie, gdzie można przekazywać żywność, kosmetyki, koce i śpiwory.

https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/

Euromajdan-Warszawa. Ukraińska inicjatywa społeczna działa w stolicy od listopada 2013 r. Chociaż jej działacze i działaczki mieszkają w Polsce od lat, pozostają w bezpośrednim kontakcie z wojskowymi i wolontariuszami we wszystkich obwodach Ukrainy. Jak podkreślają: wiedzą, gdzie i co przekazywać.

https://zrzutka.pl/dlaukrainy

Fundacja Ocalenie. Ocalenie nie od wczoraj wspiera mieszkających w Polsce Ukraińców i Ukrainki, jednak obecna sytuacja wkrótce przerośnie możliwości grupy. Wpłaty pozwolą na zatrudnienie dodatkowych specjalistów i specjalistek. Osobom, które przybywają do Polski, fundacja chce znaleźć pokoje i mieszkania, a także zorganizować pomoc psychologiczną i prawną.

https://crm.ocalenie.org.pl/civicrm/contribute/transact?reset=1&id=3&lang=pl

Fundacja HumanDoc. Pracownicy fundacji planują ewakuować z terenów pod ostrzałem dzieci i osoby starsze (HumanDoc współpracuje w tym celu z ukraińskimi działaczami). Wśród celów zbiórki wymieniają kupno lekarstw, materiałów opatrunkowych, paliwa i żywności.

https://zrzutka.pl/6phj34

Caritas. Z własną inicjatywą ruszył Caritas, już na starcie przeznaczając 100 tys. zł na bieżące działania swoich ukraińskich oddziałów. Dzięki naszym wpłatom katolicka organizacja zapewni potrzebującym wodę, żywność, środki higieniczne, a ponadto pomoc materialną i wsparcie profesjonalnych psychologów.

https://caritas.pl/ukraina/

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Fundacja wspiera Ukrainę od ośmiu lat, podczas których zapewniała potrzebującym dostęp do opieki medycznej, wysłała konwój z pomocą humanitarną i wyremontowała ośrodek dla uchodźców oraz kilkanaście szkół. PCPM oferuje możliwość jednorazowych i cyklicznych wpłat, które przeznaczy na pomoc dla Ukraińców i Ukrainek zamieszkujących tereny wojenne, a także na ewakuację ludności cywilnej.

https://pcpm.org.pl/ukraina

Pomagam.pl. „W związku z ostatnimi wydarzeniami w Ukrainie nie możemy pozostać obojętni!” – czytamy w opisie zbiórki. Pomagam.pl chce pośredniczyć między obywatelami Polski a ukraińskimi organizacjami humanitarnymi. „Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują w tych trudnych chwilach”. Partnerem akcji jest Fundacja „Nasz Wybór”, która od 2009 r. zajmuje się integracją ukraińskich migrantów z Polkami i Polakami.

https://pomagam.pl/solidarnizukraina

#RazemDlaUkrainy. „Pokażmy, że w obliczu tej tragedii jesteśmy razem z wszystkimi poszkodowanymi. Wspierajcie ich dobrymi myślami, modlitwami, wpłatami. Zakładajcie skarbonki, piszcie na social media. W tej najczarniejszej godzinie dla mieszkańców Ukrainy wspierajmy ich jak możemy” – zachęcają do wpłat Fundacja To Się Uda i serwis zrzutka.pl. Oba podmioty wzięły na siebie pokrycie kosztów operacyjnych, dzięki czemu 100 proc. pozyskanych pieniędzy trafi na konta specjalistycznych organizacji humanitarnych.

https://zrzutka.pl/razemdlaukrainy

Polska Misja Medyczna. Wpłat możemy dokonywać jednorazowo bądź cyklicznie. Aktywiści przeznaczą je na antybiotyki, zestawy opatrunkowe, środki ochronne i sprzęt ratunkowy.

https://pmm.org.pl/ukraina-pilna-pomoc-medyczna

Zbiórki darów rzeczowych

Zbiórkę darów rzeczowych, takich jak żywność długoterminowa, kosmetyki, środki opatrunkowe i koce termiczne ogłosił Polski Czerwony Krzyż. Szczegóły można znaleźć tutaj: https://pck.pl/zbiorka-darow-rzeczowych-dla-cuhcodzcow-z-ukrainy/

Gdzie można oddać krew?

Krew można oddawać w dowolnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Oddziale Terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania. Najbliższe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znajdziesz: https://krew.info/rckik/

Jak przyjąć uchodźców z Ukrainy u siebie

Osoby chętne do zaoferowania tymczasowego noclegu dla uchodźców w Warszawie mogą wypełnić formularz zgłoszeniowy na stornie Ochotnicy Warszawa (https://ochotnicy.waw.pl/mieszkania) oraz w formularzu Ukraińskiego Domu w Warszawie https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfHdVCst9f4TFHtlHVsTjGgefbKLYUgx50rGRagtAlkHh3_Ww/viewform?fbzx=4543751626075058011&fbclid=IwAR2ahibjWav8HsAry8PqagwurAKkxhdwagJEyrXoz1sK9_0Q0Ao8WdTPMPo

Wolontariat. Gdzie się zgłosić?

Polska Akcja Humanitarna. PAH apeluje o wsparcie w działaniach pomocowych. Do zespołu mogą dołączyć osoby pełnoletnie, gotowe do przemieszczania się w obrębie Polski, posługujące się polszczyzną i przynajmniej jednym z trzech dodatkowych języków (rosyjski, ukraiński, angielski).

https://system.erecruiter.pl/FormTemplates/RecruitmentForm.aspx?WebID=36f770dfe5c040a6b4ff45fb10dc89b7&fbclid=IwAR0q7wc2D9h4i7EhPE3qYM97PaR-EjiuoV4yJG0b-R_tQGazDJ4-QP9qZNQ

Fundacja Ocalenie. Fundacja poszukuje dodatkowych rąk do pracy. Szczególnie intensywnie stara się znaleźć tłumaczy języka ukraińskiego i rosyjskiego, prawników, przedstawicieli zawodów medycznych oraz psychologów. Na jej apel mogą odpowiedzieć także właściciele samochodów, którzy mogliby pomóc w transporcie uchodźców z terenów przygranicznych.

https://ocalenie.org.pl/ukraina-pomoc

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. WRCS koordynuje wrocławskie akcje pomocowe, zachęca też do zaangażowania w wolontariat. Najwyższy priorytet mają osoby znające język ukraiński i rosyjski, prawnicy oraz przedsiębiorcy, którzy mogliby zatrudnić uchodźców.

https://wcrs.wroclaw.pl/

Homo Faber. Mieszkańcy i mieszkanki Lublina powinni zgłaszać się do grupy Homo Faber. W pomoc możemy zaangażować się na żywo lub zdalnie (np. pomagając z prowadzeniem dokumentacji). Za pośrednictwem formularza da się też zadeklarować przyjęcie uchodźcy bądź pomoc w transporcie potrzebujących.

https://www.hf.org.pl/ao/index.php

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju. Krakowskie organizacje pomocowe apelują o pomoc w znalezieniu lokali mieszkalnych. Równolegle werbują tłumaczy języka ukraińskiego i rosyjskiego oraz ekspertów, którzy mogliby poprowadzić warsztaty i podjąć się nauki języka.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfZRIbNh3VDzKiObGWo5F_H8sLzp959-Iu9KdpWk__VkkkHVw/viewform

Dom Polski w Warszawie. Warszawianki i warszawiacy mogą nieść pomoc na rozmaite sposoby: Dom Polski potrzebuje tłumaczy, organizatorów zbiórek, prawników i ekspertów, którzy zapewnią wsparcie psychologiczne oraz opiekę medyczną.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeCKDqxfhZ0tb88eZ66OSq-LVShgQrGK0Mb1mmNxmKwoh0StQ/viewform

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!