RSE

Spotkanie Komitetu ESG CSR - wyzwania związane z flotą urządzeń mobilnych

Podczas ostatniego spotkania Komitetu ESG CSR, które odbyło się 12 marca, podjęliśmy temat gospodarki obiegu zamkniętego w kontekście szczególnych wyzwań firm związanych z flotą urządzeń mobilnych. Wraz z ekspertem Michałem Czernkiem, B2B Bussines Line Director w Digital Care, analizowaliśmy, w jaki sposób dyrektywa CSRD wpływa na zarządzanie firmowym sprzętem elektronicznym.

Skupiliśmy się na modelu usług Device as a Service będącego wsparciem gospodarki o obiegu zamkniętym. Device as a Service (DaaS) jest kompleksowym rozwiązaniem, które łączy w sobie wynajem urządzeń i zestaw usług zarządzania w całym cyklu ich użytkowania. Dostawca usługi staje się strategicznym partnerem, który w ramach miesięcznej subskrypcji przejmuje na siebie odpowiedzialność za dostarczanie i wycofywanie sprzętu wykorzystywanego przez pracowników firmy. Model DaaS obejmuje swoim zakresem komputery osobiste, smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne, nawet jeśli pochodzą od różnych producentów. Według analiz wydłużenie o rok żywotności wszystkich notebooków, smartfonów czy innych urządzeń elektronicznych w UE odpowiada usunięciu z dróg ponad dwóch milionów samochodów rocznie. Podobne rozwiązania będą zyskiwać na popularności, ponieważ zgodnie z raportem Instytutu Badawczego Zymetria (maj 2023) blisko 75% większych firm zwraca uwagę na ślad węglowy kupowanego sprzętu.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość skorzystania ze SPA dla smartfonów - coraz powszechniejszej usługi, która pozwala przedłużyć żywotność urządzeń, wspierając zrównoważoną konsumpcję i zmniejszając ilość elektroodpadów.

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!