Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Sodexo Polska świętuje 30 lat działalności

Informacja prasowa 

Warszawa, 29 czerwca 2023 r. 

 

W tym roku Sodexo, lider w dziedzinie kompleksowej obsługi nieruchomości i usług żywieniowych, obchodzi 30-lecie swojego istnienia na polskim rynku. W 1993 spółka uruchomiła swój pierwszy kontrakt w Polsce, aby po kolejnych trzech dekadach rozwoju stać się jedną z czołowych firm w branżach Facility Management i Food w kraju. 

 

Od 1 klienta…do 120 

Firma Sodexo założona została we Francji w latach 60. ubiegłego wieku przez Pierre’a Bellon. Przez lata rozwijała się, poszerzając swój biznes o kolejne państwa. Grupa rozpoczęła działalność w Polsce dokładnie 30 lat temu, otwierając pierwsze kontrakty w zakresie usług żywieniowych. Kilka lat później Sodexo Polska uruchomiło pierwszy kontrakt z obszaru Facility Management – klientem był największy wówczas zagraniczny bank w kraju. Portfolio z roku na rok poszerzało się. Dołączali do niego klienci z różnych branż – instytucje państwowe, obiekty biurowe, podmioty z obszaru opieki zdrowotnej, hotele, fabryki. Dziś firma obsługuje 120 klientów w Polsce, służąc unikalną ekspertyzą o bardzo szerokim zakresie. 

 

Różnorodna oferta w odpowiedzi na różnorodne potrzeby 

Oferta Sodexo Polska ewoluowała przez lata w różnych obszarach. Obecnie firma oferuje ponad 100 usług wspierających obsługę nieruchomości i kompleksowe zarządzanie miejscem pracy. Początkowo ekspertyza skupiała się głównie wokół serwisów żywieniowych, jednak Sodexo bardzo szybko rozwinęło swoją ofertę o obszar związany z obsługą techniczną budynków, usługi sprzątania czy serwis przeciwpożarowy. Zeszłej jesieni Sodexo wprowadziło na rynek wyjątkową propozycję dla klientów – Vital Spaces. To zupełnie nowe podejście do zrządzania miejscem pracy, odpowiadające na obecne potrzeby pracowników. Vital Spaces łączy ze sobą tradycyjne usługi żywieniowe i Facility Management z nowatorskimi rozwiązaniami dostosowanymi do elastycznego modelu  pracy.  

 

W ciągu ostatnich trzech dekad potrzeby rynku w zakresie dbania o miejsce pracy poszerzyły się z typowej opieki nad budynkiem w kierunku troski o budowanie pozytywnych doświadczeń pracowników. Firma wspiera swoich klientów w tworzeniu bezpiecznej, komfortowej i przyjaznej przestrzeni do pracy. Tworzy rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta, kreujące przestrzeń, w której pracownicy z przyjemnością przebywają.  

 

W tworzeniu tej przestrzeni Sodexo kieruje się bezpieczeństwem jej użytkowników jako naczelną wartością. Potwierdzeniem najwyższej jakości dostarczanych usług są liczne certyfikaty ISO, którymi firma może się pochwalić. Poświadczają one, że Sodexo spełnia wszelkie normy związane zarówno z bezpieczeństwem żywności, jak i z bezpieczeństwem dotyczącym usług technicznych. Troska o najlepszą jakość obsługi wynika z przyświecającej firmie idei, aby stawiać człowieka w centrum. Nastawienie na ludzi jest bliskie Sodexo nie od dziś. 

 

Najważniejsi są ludzie 

- Ludzie od zawsze są w sercu naszego działania – mówi Marta Stańczak, Managing Director Sodexo Polska. - Świętując 30 jubileusz naszej firmy, oczywiście, z ogromną satysfakcją spoglądam na to, gdzie jesteśmy jako Sodexo biznesowo i jakie są nasze wyniki, ale z jeszcze większą dumą patrzę na zespół, który zbudowaliśmy. Trzy dekady działalności bez wątpienia nie byłyby możliwe, gdyby nie fantastyczni pracownicy, którzy na co dzień, z ogromnym zaangażowaniem dostarczają usługi klientom. 
 

Sodexo zaczynało w Polsce od kilkunastu osób w zespole w 1993 roku. Pracowników przybywało wraz z dynamicznym rozwojem firmy. Dziś, po 30 latach, firma liczy sobie blisko 1800 osób. 
 

- Wśród naszych pracowników są tacy, którzy pracują w Sodexo 15, 20, a nawet 25 lat. Wielu z nich brało czynny udział w rozwoju firmy niemal od początku jej istnienia.   
Jestem dumna, że nasze zespoły już od lat budują długotrwałe relacje z naszymi Klientami i parterami biznesowymi – dodaje Marta Stańczak. 

 

Zrównoważone podejście 

Społeczna odpowiedzialność, rozumiana wielowymiarowo, jest zakorzeniona w DNA firmy. W ostatnich latach ścieżkę wytycza strategia Better Tomorrow 2025 określająca cele i zobowiązania firmy w zakresie wpływu na ludzi, społeczności i na środowisko.  

 

Wyeliminowanie plastikowych artykułów jednorazowego użytku z restauracji, wprowadzanie rosnącej liczby roślinnych dań do menu, wprowadzenie szkoleń VR dla techników, wspieranie przedsiębiorczości kobiet czy zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami to tylko niektóre z przykładów zrównoważonych działań firmy z ostatnich lat. 

 

Społeczna odpowiedzialność to również pomoc potrzebującym. W latach 90 powstała fundacja Stop Hunger – globalna inicjatywa Sodexo w odpowiedzi na problem głodu i niedożywienia na świecie. Co roku, w oddziałach firmy na świecie, w tym w Polsce, rusza cykliczna akcja Stop Hunger Servathon. W sercu całej inicjatywy znajduje się zbiórka żywności odbywająca się w maju. 

 

Dla Sodexo w Polsce tych kilka tygodni zbiórki to zawsze wyjątkowy czas, ale także działanie na szeroką skalę. Do akcji dołączają bowiem nie tylko pracownicy, ale także klienci i dostawcy. - Dzięki temu, że nasi partnerzy to znacznej większości firmy, które podzielają podejście Sodexo do kwestii związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, co roku udaje nam się przekazać kilka ton żywności tym, którzy najbardziej tego wsparcia potrzebują – komentuje Marta Stańczak. 

 

Doceniani w branży 

Na przestrzeni ostatnich dekad, Sodexo Polska było laureatem licznych nagród biznesowych. Na swoim koncie firma ma takie wyróżnienia, jak Gazele Biznesu czy Listki CSR tygodnika „Polityka” (czterokrotnie).  

Sodexo Polska było także notowane w prestiżowych rankingach, takich jak Book of Lists (dziesięciokrotnie na I miejscu) czy 300 Najlepszych Polskich Pracodawców według Forbes (trzykrotnie).  

 

 

 

O Sodexo 

Założona w 1966 roku w Marsylii przez Pierre'a Bellona, firma Sodexo jest światowym liderem w dziedzinie usług podnoszących jakość życia - istotnego czynnika wpływającego zarówno na wyniki indywidualne pracowników,  
jak i całej organizacji. 

 

Działając w 55 krajach świata, 412 00 pracowników Sodexo każdego dnia obsługuje 100 milionów konsumentów.  

Grupa Sodexo charakteryzuję się niezależnością i wciąż pozostaje w rękach rodziny, która dała początek całemu przedsiębiorstwu. Firmę wyróżniają także zrównoważony model biznesowy i portfolio serwisów. Oferuje przede wszystkim usługi gastronomiczne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz usługi motywacyjne. Zapewnia wysokiej jakości, wielowymiarowe i dopasowane do potrzeb konsumentów doświadczenia kulinarne, a także kreuje atrakcyjne i włączające miejsca pracy. Zapewnia zarządzanie obiektami klienta  
w bezpieczny i przyjazny dla środowiska sposób. Od momentu powstania, Sodexo koncentruje się  
na konkretnych, codziennych działaniach, aby, za pośrednictwem swoich usług, wywierać pozytywny wpływ gospodarczy, społeczny i środowiskowy. Firma uważa, że rozwój i zaangażowanie społeczne idą w parze. Celem Sodexo jest tworzenie lepszej codzienności dla każdego, aby budować lepsze życie dla wszystkich. 

 

Firma Sodexo jest notowana w indeksach: CAC Next 20, CAC 40 ESG, FTSE 4 Good i DJSI. 

 

Więcej informacji na: www.sodexo.com  

 

W Polsce Sodexo od prawie 30 lat jest liderem w dziedzinie kompleksowej obsługi nieruchomości i największą firmą FM o zasięgu ogólnopolskim. Usługi Integrated Facility Management (IFM) świadczy w ponad 200 obiektach.  
Prowadzi 40 restauracji pracowniczych, świadczy usługi cateringowe – w tym: catering klasy premium jako Sodexo Prestige. Wspiera firmy w zarządzaniu miejscem pracy i tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla pracowników w obiekcie klienta. W portfolio stałych klientów ma wiele ikonicznych brandów z branż m.in.: przemysłowej, FMCG, farmaceutycznej i technologicznej. 

 
Więcej informacji na: www.pl.sodexo.com 
 

Sodexo w liczbach 

 
 • 21.1 miliarda euro skonsolidowanego 
  przychodu rocznie w 2022 r.  

 • 422 000 pracowników  
  (stan na 31 sierpnia 2022 r.) 

 

 
 • 53 kraje  

 • 100 milionów obsługiwanych konsumentów dziennie 

 • 13.3 miliarda euro kapitalizacji rynkowej  

(stan na 4 kwietnia 2023 r.) 

Sodexo w Polsce 

 
 • ponad 1800 pracowników 

 • 120 klientów biznesowych 

 

 
 • 40 restauracji 

 • ponad 200 obsługiwanych nieruchomości 

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!