Aktualności firm stowarzyszonych

Skuteczna realizacja dla Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim. Panattoni ukończyło fabrykę i wsparło relokację produkcji z Danii do Polski

Panattoni, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, z ukończonym kompleksem produkcyjno-biurowym dla Danfoss Polska. Zespół budynków o powierzchni ponad 13 000 m kw. wraz z infrastrukturą towarzyszącą został ukończony rok po rozpoczęciu budowy. Na jego terenie działa ponad 350 operatorów i 45 linii produkcyjnych, na których wytwarzane są m.in. rozwiązania zwiększające efektywność systemów chłodniczych w przemyśle spożywczym. To flagowy przykład  realizacji inwestycji z relokacją  linii produkcyjnych oraz utrzymaniem ciągłości produkcji. Inwestycja posłuży przedsiębiorstwu do obsługi klientów na całym świecie, a także  wesprze Danfoss w osiągnięciu zero-emisyjności w 2030 roku. Jej generalnym wykonawcą jest firma Dekpol. 

Rok po rozpoczęciu budowy Panattoni ukończyło wymagający proces realizacji kompleksu produkcyjno-magazynowo-biurowego o powierzchni ponad 13 000 m kw. dla Danfoss Poland - oddziału duńskiego producenta energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych m.in. dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa, branży napędowej, czy maszyn mobilnych. Wytwarzane w nim będą rozwiązania dla chłodnictwa komercyjnego i przemysłowego. Budowa inwestycji w Grodzisku Mazowieckim doskonale wpasowała się w działanie mazowieckiego kampusu firmy. Nie wpłynęła negatywnie na procesy w sąsiadującej fabryce przedsiębiorstwa i pozwoliła na utrzymanie ciągłości produkcji, a także pozwoliła na regularną relokację 45 linii produkcyjnych i środków Danfoss z zakładu w Danii.

W ukończonym kompleksie część produkcyjna zajęła 10 000 m kw. Ponadto 2300 m kw. wyniosła powierzchnia części biurowo-socjalnej, a 1300 m kw. budynek techniczny. Na ostatnim etapie deweloper zrealizował również ponad 1500 m kw. części magazynowej. Na terenie inwestycji powstał dział Research & Development, który będzie miał kluczowe znaczenie dla całej działalności Danfoss na świecie. Zrealizowany przez Panattoni obiekt został również wyposażony w zaawansowane technologie z zakresu automatyzacji i robotyzacji, które gwarantują najwyższą jakość produktów.

- „W ramach realizacji mierzyliśmy się z szeregiem wyzwań” – mówi Marek Foryński, BTS Managing Director w Panattoni  i dodaje „Krótki czas budowy, realizacja pierwszego etapu zimą i powstawanie obiektu w sąsiedztwie już istniejącego zakładu, bez wpływu na bieżące procesy. Ponadto naszym zadaniem było ułatwienie relokacji linii produkcyjnych z Danii. Przy takiej skali wymagań, nasze doświadczenie było na wagę złota”. Napięty harmonogram obejmował m.in. dodatkowe procedury planistyczne. Jak dodaje Michał Chodecki, BTS Development Director w Panattoni – „Zadbaliśmy, by mimo pandemii zachowana została ciągłość pracy ekip budowlanych, a także zapewniliśmy wydajną pracę projektantów odpowiedzialnych za dokumentację wykonawczą. Ponadto hala produkcyjna powstawała na miejscu istniejącego parkingu, co wymagało zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mimo wyzwań, już po 7 miesiącach rozpoczęto montaż pierwszych linii produkcyjnych”.

Potwierdza to Adam Jędrzejczak, Prezes Danfoss Poland – „Każdy z etapów budowy udało się ukończyć z sukcesem dzięki bardzo dobrej kooperacji pomiędzy Danfoss a Panattoni i generalnym wykonawcą, firmą Dekpol. Błyskawiczne tempo realizacji fabryki, a w międzyczasie także magazynu wyrobów gotowych i komponentów do produkcji miały kluczowe znacznie dla ograniczenia wpływu relokacji fabryki dla naszych klientów”.

Panattoni wspiera Danfoss, a Danfoss zielony biznes. Panattoni zrealizowało w Europie ponad 14 mln m kw. z czego ok. 8 mln już przeszło certyfikację potwierdzającą powstanie inwestycji zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Deweloper jest ważnym partnerem dla przedsiębiorstw z ambitnymi celami dotyczącymi neutralności klimatycznej, takich jak Danfoss. Firma dąży do osiągnięcia zeroemisyjności już w 2030 roku. Ponadto rdzeń aktywności – produkcja energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych - napędza zielone zmiany setek przedsiębiorstw. – ”W związku z tym nowa fabryka - m.in. energooszczędnych przemysłowych i chłodniczych zaworów elektromagnetycznych - musiała w stu procentach wpisać się w kierunek jaki firma nadaje sobie oraz partnerom biznesowym – dodaje Marek Foryński.

Zarówno nowy obiekt produkcyjnobiurowy jak i część magazynowa zostały wyposażone w szeroką gamę energooszczędnych rozwiązań. Danfoss Poland korzysta m.in. z systemu odzysku ciepła z agregatów wody lodowej, czy sprężarek powietrza, co pozwala w efektywny sposób zarówno przygotować ciepłą wodę użytkową, jak i również ogrzać hale i biura. Ponadto zastosowane zostały pompy ciepła oraz elektryczne kotły – które pozwolą pokryć zapotrzebowanie w szczytowych okresach – a także wentylacja z rekuperacją. Nad ograniczonym zużyciem energii dodatkowo czuwać będzie zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. Panattoni wzmocniło również dach inwestycji pod instalacje fotowoltaiczne.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!