Mais aussi • Membres
Silny wzrost inflacji w marcu

Zgodnie z danymi GUS inflacja CPI wzrosła w marcu do 3,0% r/r wobec 2,1% w lutym, kształtując się zgodnie z konsensusem rynkowym i naszą prognozą. Do znaczącego wzrostu inflacji w marcu w największym stopniu przyczyniło się zwiększenie dynamiki cen paliw do 8,6% r/r wobec -7,8% w lutym. Czynnik ten podbił roczny wskaźnik inflacji o 0,9 pkt. proc. Tak znaczący wzrost dynamiki cen paliw był związany głównie z silnym wzrostem cen ropy naftowej wywołanym przez wojnę w Iranie i napięcia na Bliskim Wschodzie. W kierunku zwiększenia inflacji ogółem oddziaływało również przyspieszenie wzrostu cen w kategorii „rekreacja, sport i kultura” (do 5,1% r/r z 2,4%), do czego w znacznym stopniu przyczyniło się wyraźne zwiększenie dynamiki cen turystyki zorganizowanej (do 8,6% z 2,9%). Było ono spowodowane głównie silnym zwiększeniem tempa wzrostu cen w kategorii „turystyka zorganizowana za granicą” (do 11,7% z 3,7%), wywołanym przez efekt niskiej ubiegłorocznej bazy. Oczekujemy, że wybuch konfliktu na Bliskim Wschodzie i związane z nim zwiększenie kosztów transportu, wzmacniane przez osłabienie kursu złotego, będą oddziaływać w kierunku wzrostu dynamiki cen w tej kategorii w najbliższych miesiącach (por. MAKROpuls z 13.03.2026).
Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl
Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig(@)credit-agricole.pl