Aktualności firm stowarzyszonych

Rynek walutowy pozostaje pod wpływem epidemii wirusa 2019-nCoV

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,2962 (osłabienie złotego o 0,9%). Przez cały ubiegły tydzień mieliśmy do czynienia z osłabieniem złotego oraz innych walut rynków wschodzących. Było ono związane ze wzrostem światowej awersji do ryzyka ze względu na obawy inwestorów dotyczące wpływu rozprzestrzeniającego się koronawirusa na globalną gospodarkę. W efekcie kurs EURPLN zwiększył się do najwyższego poziomu od początku grudnia ub. r. Krajowe dane o PKB nie miały istotnego wpływu na rynek.

Na początku tygodnia mieliśmy do czynienia z łagodnym spadkiem kursu EURUSD. Lekko gołębi wydźwięk środowej konferencji po posiedzeniu FOMC doprowadził jednak do odwrócenia trendu i osłabienia dolara względem euro. Słabsze od oczekiwań dane o PKB w strefie euro nie miały istotnego wpływu na rynek walutowy.

Opublikowane dzisiaj rano wyniki badań koniunktury (indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa oraz indeks PMI dla polskiego przetwórstwa) są lekko negatywne dla złotego. W tym tygodniu kluczowa dla polskiej waluty będzie publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Nasza prognoza wzrostu zatrudnienia w USA jest jednak zbliżona do konsensusu rynkowego i tym samym uważamy, że jej realizacja nie będzie miała istotnego wpływu na kurs złotego. Do lekkiego umocnienia kursu polskiej waluty może przyczynić się natomiast dzisiejsza publikacja indeksu ISM dla amerykańskiego przetwórstwa. Neutralne dla złotego będą naszym zdaniem dane o chińskim bilansie handlowym oraz posiedzenie RPP. Jednocześnie można oczekiwać, że rynek walutowy pozostanie pod wpływem podwyższonej awersji do ryzyka ze względu na rozwijającą się epidemię koronawirusa.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain RVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!