RSE  •  COVID-19  •  Aktualności firm stowarzyszonych

Renault wspiera walkę z COVID-19 w Polsce i na świecie

W Polsce Renault razem z Polskim Czerwonym Krzyżem przyłączyło się do pomocy najbardziej potrzebującym, użyczając  samochody, które są wykorzystywane w ramach działań pomocowych realizowanych przez PCK w różnych miastach Polski. Renault Polska użyczyło również Renault Master Izoterma na potrzeby Centrum Zdrowia Dziecka. Wsparcia udzieliła także sieć dealerów Renault w Polsce oraz Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault.

Grupa Renault zaangażowała się w pomoc w walce z kryzysem COVID-19 w wielu państwach na świecie ― użyczenie samochodów, produkcja brakującego sprzętu np. przyłbic ochronnych czy respiratorów, wsparcie dla służb medycznych i organizacji pomagającym chorym to niektóre z inicjatyw podejmowane w tym trudnym okresie.

RENAULT RAZEM Z POLSKIM CZERWONYM KRZYŻEM WYRUSZYŁO W POLSKĘ Z POMOCĄ ORAZ UŻYCZYŁO RENAULT MASTER IZOTERMA CENTRUM ZDROWIA DZIECKA

Renault Polska użyczyło Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi samochody, które są wykorzystywane w ramach działań pomocowych realizowanych w różnych miastach Polski. Dziewięć samochodów Renault trafiło do oddziałów PCK zlokalizowanych w czterech miastach w Polsce. Częścią użyczanej floty są zarówno modele osobowe, dostawcze, jak

i samochód dostawczy typu izoterma. Samochody posłużyły do przewozu i dostarczania żywności, środków czystości oraz chemii gospodarczej do osób starszych i osób będących w kwarantannie. Samochody są też wykorzystywane do dostawy sprzętu medycznego (m.in. maseczek, płynów dezynfekujących, przyłbic) dla szpitali i lokalnych władz.

Renault Master Izoterma użyczony Centrum Zdrowia Dziecka jest natomiast wykorzystywany w transporcie leków oraz preparatów żywieniowych w programie żywienia do i pozajelitowego, wymagających transportu w temperaturze kontrolowanej. Samochód służy również do stałego transportu środków ochrony indywidualnej oraz testów i odczynników do badania pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

Centrum Zdrowia Dziecka jest jedyną jednostką w kraju, która swoim zasięgiem obejmuje całe terytorium Polski i musi cyklicznie dostarczać asortyment niezbędny do codziennego funkcjonowania swoich pacjentów.

POMOC DEALERÓW W POLSCE

Partnerzy Renault i Dacia w Polsce także na różne sposoby zaangażowali się we wsparcie dla  służby zdrowia. Sprzęt medyczny zakupiła m.in. firma Auto-Centrum Lis oraz pracownicy firmy Karlik, a wsparcia finansowego dla szpitala udzielił salon Renault Pabich. Koncesjonerzy Renault Pabich, Karlik, Pietrzak i Auto-Zięba przekazali miejscowym oddziałom pogotowia ratunkowego pokrowce ochronne na fotele. Euro-Car Zamość zamówiło profesjonalne maski przeciwbakteryjne dla SOR w Zamościu. Pracownicy służby zdrowia mogli również skorzystać z darmowej wymiany opon dzięki firmom Adamowscy, Uni-Car oraz Jaszpol. Priorytetową obsługę służb specjalistycznych (policja, straż, służba zdrowia) w serwisie zapewniła Anndora Kraków. Grupa Zdunek i Promotor dzięki współpracy z lokalnymi restauracjami dostarczali posiłki do szpitali.

SZKOŁA BEZPIECZNEJ JAZDY RENAULT

W związku z kryzysem COVID-19 Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault również włączyła się w działania pomocowe dla pracowników medycznych oraz innych grup potrzebujących wsparcia – seniorów i osób poddanych kwarantannie.

Instruktorzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault dostarczyli dwa samochody dostawcze Renault Kangoo przekazane przez Renault Polska w użytkowanie oddziałowi Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie. Samochody są wykorzystywane w celu transportu żywności i środków czystości osobom starszym oraz będącym w kwarantannie, a także do dostawy sprzętu medycznego dla szpitali i lokalnych władz. Oprócz tego instruktorzy przewieźli również niezbędny sprzęt ochronny dla placówek pomocowych. Posłużyły do tego auta Renault Megane, na co dzień wykorzystywane podczas szkoleń w Szkole Bezpiecznej Jazdy Renault.

DZIAŁANIA NA ŚWIECIE

Kilka zakładów przemysłowych Renault we Francji, w Hiszpanii, Portugalii i Słowenii przekazało około 120 000 maseczek pracownikom służby zdrowia. We Flins we Francji 300 kombinezonów ochronnych, zazwyczaj wykorzystywanych podczas malowania, zostało przekazanych do szpitala Mignot w Wersalu, który jest głównym ośrodkiem intensywnej opieki medycznej w Paryżu.

W Szwajcarii sieć dealerów udostępniła 100 Renault ZOE kilkunastu organizacjom pomocowym (Czerwony Krzyż, Spitex i Pro-Senectute). Rumuńskie Ministerstwo Zdrowia otrzymało około 100 samochodów marki Dacia i Renault dla personelu szpitalnego. W czasie rosnącej aktywności szpitali udostępnione samochody pomogły odciążyć tych, którzy niosą pomoc pacjentom. Równocześnie z działaniami podejmowanymi w innych krajach partner Grupy w obszarze carsharingu zaoferował personelowi medycznemu swoją flotę samochodową. W ten sposób w Danii udostępniono 400 samochodów elektrycznych z platformy Green Mobility.

W Maroku 50 modeli Lodgy, Trafic i Master zostało zaadaptowanych na karetki potrzebne w walce z pandemią.

Poza darowiznami są także inne inicjatywy, w szczególności w dziedzinie inżynierii.

W Hiszpanii 120 pracowników Grupy Renault utworzyło ruch „Renault al rescate” (Renault na ratunek). Został stworzony łańcuch solidarności w celu drukowania przyłbic na drukarkach 3D. W zaledwie kilka dni ponad 4000 przyłbic zostało dostarczonych do szpitali i domów spokojnej starości w Valladolid, Palencii, Maladze i Jerez. Podobna inicjatywa została uruchomiona przez pracowników Renault w Brazylii.

Laboratorium Kreatywne działu konstrukcyjnego Renault w Brazylii drukuje na drukarkach 3D przyłbice dla personelu medycznego.

Drukarki 3D wykorzystywane były również we Francji.

Po testach technicznych wyprodukowano 2000 przyłbic, które trafiły do różnych szpitali we Francji. Szczegóły projektu zostały przekazane zespołom Grupy Renault w Rumunii, Brazylii i w regionie Afryki Bliskowschodniej, aby móc jak najszybciej wdrożyć je tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Rezultatem jest wyprodukowanie w ramach walki z koronawirusem w sumie 40 000 przyłbic na całym świecie.

Renault wraz z innymi firmami dołączyło do inicjatywy „Makers for Life” (Producenci dla życia) w Nantes, której celem jest wyprodukowanie 500 respiratorów w bardzo krótkim czasie. Podobne projekty rozpoczynają się w Hiszpanii i Rumunii. Są to najczęściej kolektywne działania, które pokazują znaczenie wymiany know-how i korzyści płynących z otwartego dostępu do danych. Projekt MUR „Podstawowy Uniwersalny Respirator" (https://www.mur-project.org/) to kolejny przykład zaangażowania Grupy Renault.

300 ZOE OD ZITY DLA PIELĘGNIAREK W ILE-DE-FRANCE

We Francji podjęto działania, by wspomóc paryskich pracowników służby zdrowia, w szczególności tych z pierwszej linii frontu. 300 ZOE z floty usługi ZITY zostało przekazanych personelowi APHP w ramach współpracy. Samochody zaparkowane w pobliżu dziewięciu paryskich szpitali mogą być wypożyczane za darmo przez pracowników służby zdrowia. Ta pomoc, która doskonale symbolizuje zaangażowanie Grupy, była możliwa dzięki stworzeniu platformy do składania rezerwacji „Hoptisoins”, która ma już ponad 4000 subskrybentów.

Z pomocy korzysta dziewięć szpitali:

  • Avicenne (Bobigny)
  • Beaujon (Clichy)
  • Bicêtre (Kremlin Bicêtre)
  • Bichat-Claude Bernard (Paryż)
  • Cochin (Paryż)
  • Szpital Europejski Georges-Pompidou (Paryż) 
  • Lariboisière (Paryż)
  • Saint-Louis (Paryż)
  • Szpital Uniwersytecki Pitié-Salpêtrière (Paryż)

ZAANGAŻOWANIE DEALERÓW

Sieć dealerów Grupy Renault we Francji udostępniła nieodpłatnie blisko 1000 samochodów, aby zapewnić mobilność personelowi medycznemu, gdyby ich własny samochód był niedostępny, na przykład z powodu serwisowania lub awarii.

Samochody osobowe, które są zwykle wykorzystywane jako zastępcze lub udostępniane w ramach najmu krótkoterminowego, są dostępne w 150 salonach Renault w całej Francji.  Za operację odpowiadają Renault Retail Group, spółka zależna Renault odpowiedzialna za dystrybucję, Związek Dealerów Renault i Grupa Renault.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!