Aktualności firm stowarzyszonych
Rehabilitacja po Covid-19: na czym polega i dlaczego jest tak ważna
Osoby, które przebyły COVID-19 wielokrotnie zgłaszają się do swoich lekarzy z powodu negatywnych skutków takich jak zaburzenia oddychania, zmęczenie podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności, osłabienie siły mięśniowej, przewlekłe zmęczenie, bóle stawowo-mięśniowe, a także zaburzenia równowagi i koordynacji nerwowo-mięśniowej, problemy z koncentracją i pamięcią oraz bóle głowy. Takie powikłania mogą trwać nawet do trzech miesięcy i pojawić zarówno w przypadku ostrego, jak i łagodnego przebiegu choroby.
Konsekwencje przebytej choroby ograniczają codzienną aktywność, prowadzą do utraty samodzielności, zwiększają również podatność na infekcje i inne choroby, pogarszając znacznie jakość życia. Dodatkowo, chorzy, którzy byli podłączeni do respiratora, mają traumatyczne doświadczenia – bólu, strachu i samotności, a często również stanów depresyjnych. „Ozdrowieńcy” nadal potrzebują zatem pomocy w powrocie do pełnej sprawności.
„Osoby, które chorowały i zauważają takie niepokojące powikłania, powinny skontaktować się z lekarzem i rozpocząć rehabilitację. Program kompleksowej rehabilitacji po Covid-19 ma na celu remisję choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz – co bardzo ważne – udzielenie wsparcia psychicznego i poprawę pamięci świeżej” – mówi doktor Joanna Wagstyl-Marcinkowska, Kierownik medyczna Domu opieki HONORATA Grupy ORPEA.
Podstawą profesjonalnej rehabilitacji po Covid-19 są ćwiczenia ogólnousprawniające prowadzone indywidualnie, najlepiej przez jednego fizjoterapeutę. Pozwala to modyfikować program rehabilitacji i dostosowywać go do danej osoby. Rodzaj i natężenie ćwiczeń ustalane są po przeprowadzonym badaniu lekarskim i fizjoterapeutycznym. Drugim ważnym elementem rehabilitacji po COVID-19 jest gimnastyka oddechowa, podczas której uczy się prawidłowego oddechu. Dla osób, które skarżą się na bóle kostno-stawowe czy powikłania ze strony narządu ruchu, stosuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii. Terapeuci przygotowują też różne zajęcia, które wpływają na poprawę pamięci, koncentracji i przede wszystkim dają poczucie działania w grupie, co znacznie poprawia samopoczucie i zachęca do działania. Jest czas na ćwiczenia, pracę, a także na rozmowę i relaks, co przyspiesza powrót do kondycji zdrowotnej sprzed pandemii.
Jednak jak podkreślają specjaliści, rehabilitacja powinna być prowadzona w sposób świadomy i ostrożny. Najlepiej jeśli spersonalizowane ćwiczenia dobierze i zaplanuje fizjoterapeuta.
Zachęcamy do wysłuchania audycji radiowej Dr Silesia, w której Kierownik medyczna i Kierownik zespołu rehabilitantów Domu opieki HONORATA wyjaśniają na czym polega i dlaczego tak ważna jest rehabilitacja po Covid-19 – kliknij
Jesteś ozdrowieńcem? Chcesz poprawić swoje zdrowie po przebytym koronawirusie?
Już dziś skontaktuj się z nami by ustalić szczegóły Rehabilitacji.
ZADZWOŃ
- 22 888 59 03
Klinika rehabilitacyjna MARIANNA
Trasa Lubelska 13, Majdan (gm. Wiązowna)
www.orpea.pl/marianna-rehabilitacja
- 22 888 59 30
Dom opieki HONORATA Grupy ORPEA
Ul. Główna 31, Chorzów