Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Raport CRIDO | Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych w 2022 roku

z raportu CRIDO „Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych w 2022 roku”, którego autorami są eksperci z zespołu Prawo Spółek Mateusz Baran, Justyna Solnica i Konrad Sadowski wynika, że w 2022 r. mieliśmy więcej zgłoszeń do CRBR niż w 2021 roku, ale i więcej kontroli ze strony fiskusa. Stosowano też coraz wyższe kary za unikanie obowiązku zgłoszenia do #CRBR.

 

Wśród 𝘀𝗽𝗼́ł𝗲𝗸 𝘇 𝗼.𝗼. 𝗼𝗯𝗼𝘄𝗶𝗮̨𝘇𝗲𝗸 𝘄𝘆𝗽𝗲ł𝗻𝗶ł𝗼 𝟳𝟰 𝗽𝗿𝗼𝗰. 𝘇 𝗻𝗶𝗰𝗵, 𝘄 𝘀𝗽𝗼́ł𝗸𝗮𝗰𝗵 𝗷𝗮𝘄𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗯𝘆ł𝗼 𝘁𝗼 𝗯𝗹𝗶𝘀𝗸𝗼 𝟴𝟳 𝗽𝗿𝗼𝗰., 𝘄 𝗸𝗼𝗺𝗮𝗻𝗱𝘆𝘁𝗼𝘄𝘆𝗰𝗵 𝟵𝟲 𝗽𝗿𝗼𝗰. Nadal niski wynik w przypadku spółek z o.o. wynika zapewne z bardziej skomplikowanej struktury własnościowej, co utrudnia dokonanie analizy w zakresie beneficjenta rzeczywistego, jak i dokonanie zgłoszenia w terminie.

 

Jedynie 𝟱𝟱 𝗽𝗿𝗼𝗰. 𝘇 𝗳𝘂𝗻𝗱𝗮𝗰𝗷𝗶, 𝘀𝗽𝗼́ł𝗱𝘇𝗶𝗲𝗹𝗻𝗶 𝗰𝘇𝘆 𝘀𝘁𝗼𝘄𝗮𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇𝗲𝗻́ objętych obowiązkiem zgłosiło dane do CRBR. Takie podmioty działają najczęściej w interesie określonych społeczności, a beneficjentem ich działań są określone jednostki lub grupy osób. To może powodować nieświadomość w zakresie istnienia beneficjentów rzeczywistych (w odniesieniu np. do struktury zarządczej fundacji, spółdzielni lub stowarzyszenia).

 

Kary za brak zgłoszenia do CRBR są coraz surowsze – 𝘄 𝟮𝟬𝟮𝟮 𝗿𝗼𝗸𝘂 𝗺𝗮𝗸𝘀𝘆𝗺𝗮𝗹𝗻𝗮 𝗸𝗮𝗿𝗮 𝘄𝘆𝗻𝗶𝗼𝘀ł𝗮 𝟮𝟱𝟬 𝘁𝘆𝘀. 𝘇ł, w 2021 roku było to 35 tys. zł. To wskazuje na zdecydowane zaostrzenie sankcji stosowanych przez fiskusa. Maksymalna kara przewidziana przez prawo to 1 mln zł.

 

Do 31 grudnia 2022 r. 𝘄𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲̨𝘁𝗼 ł𝗮̨𝗰𝘇𝗻𝗶𝗲 𝟰𝟬𝟲 𝗽𝗼𝘀𝘁𝗲̨𝗽𝗼𝘄𝗮𝗻́ administracyjnych w zakresie naruszeń związanych z obowiązkiem dokonania zgłoszenia do CRBR.

 

Zachęcamy do zapoznania się z raportem CRIDO, dostępnym na naszej stronie

https://crido.pl/report/raport-crido-crbr-w-2022-roku/

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!