Podsumowanie wydarzeń

Rafał Trzaskowski spotkał się z przedsiębiorcami zrzeszonymi w CCIFP

<p style="text-align: justify;">Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji spotkał się 22 maja br. z przedstawicielami Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedsiębiorcy reprezentujący sektor IT, telekomunikację oraz ubezpieczenia.</p>

>

Minister Trzaskowski mówił m.in. o rozwoju internetu szerokopasmowego w Polsce, podkreślał też, że już w tej chwili dysponujemy sporym katalogiem e-usług. Dzięki nim możemy np. płacić podatki, sprawdzać dane pojazdu (CEPiK), funkcjonuje KRS, a już wkrótce będzie można zgłosić zbiórkę publiczn?. „Problem w tym że e-usługi s? rozproszone i nie zawsze przyjazne dla obywatela.” – powiedział, dodaj?c, że obecnie trwaj? prace nad tym by ten stan rzeczy zmienić, bo „Internet zmienił sposób komunikacji władzy oraz urzędników ze społeczeństwem, a społeczeństwo trzeba traktować jak partnera”.

Dlatego ważne jest, aby tworzyć usługi w pełni dojrzałe, czyli takie, które pozwol? w pełni załatwić sprawę bez pytania obywatela o informacje, które państwo ma już w swoich rejestrach.

Szef MAC mówił także o kompetencjach cyfrowych przedsiębiorców, piractwie oraz wykorzystywaniu nielegalnych treści w internecie. Podkreślał, że ważne, aby zwiększać dostępność i wykorzystanie informacji sektora publicznego.

Przedsiębiorcy reprezentuj?cy francuskie firmy w Polsce, pytali ministra Trzaskowskiego m.in. o kwestie zwi?zane z załatwianiem spraw przez internet, prawo do bycia zapomnianym, profilowanie, zbiórki publiczne, a także now? perspektywę finansow?. Sporo miejsca poświęcono na kwestie zwi?zane z ochron? danych osobowych – „Chcemy równowagi pomiędzy interesami biznesu, a obawami obywateli”.

Francja należy do największych zagranicznych pracodawców w Polsce. Na naszym rynku obecnych jest ok. 1300 francuskich podmiotów gospodarczych, z czego 10% to duże firmy kapitałowe, dzięki którym stworzono około 200 tys. miejsc pracy. Główne obszary implantacji francuskiej na rynku polskim to: telekomunikacja - 25%, przemysł - 28 %, a także wielkie sieci dystrybucyjne - 15 %.

  Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Wirtualne TARGI PRACY UKSW

Wydarzenie UNIWERSYTECKIE zorganizowane jako nieformalne spotkania studentów i absolwentów z przedstawicielami firm i instytucji tzw. "Recruitment...

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!