Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Przyszłość sektora motoryzacyjnego w świetle aktualnych trendów

Przemysł motoryzacyjny stanowi istotną część europejskiej gospodarki. W 2021 roku na terenie Unii Europejskiej wyprodukowano prawie 12 milionów lekkich pojazdów silnikowych, a przemysł motoryzacyjny odpowiada za ok. 7 proc. unijnego PKB pozostając prawdziwym motorem rozwoju gospodarczego. Jednocześnie w sektorze motoryzacyjnym zachodzą istotne zmiany strukturalne. Wyzwania takie jak pandemia COVID-19, inwazja na Ukrainę i niedobory półprzewodników podkreślają ryzyko związane z globalnymi łańcuchami dostaw. 

Eksperci podczas panelu, który odbył się w ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dyskutowali o przyszłości motoryzacji w Europie i na świecie w obliczu bieżących trendów, przyszłości tradycyjnych napędów, kryzysie na rynku półprzewodników oraz o kwestiach materiałów i nowych technologii cyfrowych w motoryzacji. 

Motoryzacja w wymiarze polskim, europejskim i światowym znajduje się w momencie rewolucyjnych zmian związanych z nowymi rozwiązaniami technologicznymi systemów napędu, digitalizacji, rynku motoryzacyjnego i sposobów korzystania z samochodów oraz stałej, rosnącej presji regulatorów. Jednocześnie poddawana jest coraz to nowym napięciom zewnętrznym związanym chociażby z COVID-19, kryzysem na rynku półprzewodników czy konfliktem w Ukrainie i wynikającymi z tego problemami z dostępnością i cenami surowców do produkcji. Problemy związane z bieżącą sytuacją w motoryzacji wyrażającą się dla zwykłego konsumenta czasami w prozaiczną konieczności długiego oczekiwania na zakupiony samochód nie powinny nas jednak powstrzymywać od pytań o długoterminowy rozwój branży tak istotnej zarówno dla gospodarki jak i w naszym życiu codziennym – mówi Mirosław Michna, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider doradztwa dla sektora motoryzacyjnego w KPMG w Polsce.

****

O KPMG:

KPMG jest globalną organizacją niezależnych firm świadczących usługi profesjonalne z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG działa w 145 krajach i zatrudnia ponad 236 000 pracowników w firmach członkowskich na całym świecie. Każda z firm KPMG jest odrębnym podmiotem prawa. KPMG International Limited jest prywatną spółką angielską z odpowiedzialnością ograniczoną do wysokości gwarancji. KPMG International Limited i podmioty z nią powiązane nie świadczą usług na rzecz klientów. W Polsce KPMG działa od 1990 roku. Obecnie zatrudnia blisko 2000 osób w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi. Więcej na stronie kpmg.pl.

 

****

Kontakt dla mediów:

Krzysztof Krzyżanowski, e-mail: kkrzyzanowski@kpmg.pl, tel.: +48 22 528 11 14 lub 508 047 582

Patrycja Kowalczyk, e-mail: patrycjakowalczyk@kpmg.pl, tel.: +48 22 528 11 87 lub 664 718 676

Jakub Malczewski, e-mail: jmalczewski@kpmg.pl, tel.: +48 22 528 15 72 lub 605 511 308

 

****
Nie przegap żadnej aktualizacji od 
@KPMGPoland

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!