Aktualności firm stowarzyszonych  •  Partnerzy

Przejadą pół Polski 90-letnim Citroënem C4, by uczcić 121 rocznicę przyjazdu Andre Citroëna do naszego kraju

Andre  Citroën był wizjonerem motoryzacji, często nazywano go europejskim Henrym Fordem. Stworzył markę, której oddziały znajdowały się na całym świecie. Mało kto jednak wie, że historia tej firmy jest bardzo blisko związana z Polską. W Warszawie mieszkali i są pochowani dziadkowe Citroëna a jego rodzice wzięli tu ślub. Jednym z głównych inżynierów Citroëna był Polak, później dyrektor zakładów produkujących bombowce PZL Łoś, Kazimierz Kazimierczak. Z kolei salon marki w Warszawie przed drugą wojną światową prowadził Wojciech Kołaczkowski, dowódca słynnego Dywizjonu 303.

To jednak nie koniec. Firma Citroën być może nigdy by nie powstała, gdyby nie podróż, jaką młody Andre odbył do Polski. W Głownie, w woj. łódzkim, zobaczył daszkowe koła zębate. Miało to miejsce 18 kwietnia 1900 roku. Od razu dostrzegł ich potencjał, koła przenosiły większe obciążenia i były bardziej trwałe niż inne konstrukcje. Citroën kupił patent, wrócił do Francji i rozpoczął ich produkcję z metalu. Trafiały m.in. do przemysłu,. kopalni, na okręty wojenne i statki. Do dzisiaj koła wyprodukowane przez zakłady Citroëna można podziwiać w maszynowni niszczyciela Błyskawica. Tak zaczęła się historia marki Citroën.

18 kwietnia 2021 roku, w 121 rocznicę tego wydarzenia, członkowie stowarzyszenia Amicale Citroën Pologne pod honorowym patronatem Ambasady Francji i burmistrza miasta Głowno ruszają w niezwykłą podróż. Zabytkowy Citroën C4 z 1931 roku, w towarzystwie współczesnych C4, ruszy o godzinie 3 rano z ulicy Andre Citroëna 1 w Szczecinie do Głowna. 90-letni samochód pokona ponad pół tysiąca kilometrów.

Każdy będzie mógł śledzić tą podróż na żywo na stronie https://citroenwpolsce.pl . Znajduje się tam interaktywna mapka, będzie również transmitowany obraz z kamery w samochodzie. Zdjęcia z wyprawy będą pojawiać się w mediach społecznościowych z hashtagiem #CitroenwPolsce.

„Chcemy przypomnieć, że historia firmy Citroën rozpoczęła się w naszym kraju i gdyby nie wizyta Andre w Głownie, być może nie powstał by żaden z legendarnych modeli, takich jak Traction Avant, 2CV, DS, CX czy XM. Przejazd zaczynamy na ulicy Andre Citroëna 1 w Szczecinie w nocy, by o godzinie 15:00 pojawić się w Głownie. W Głownie zostanie zainscenizowany przyjazd Andre Citroëna, którego zagra aktor, Zachariasz Muszyński.

Ze względu na pandemię zapraszamy by śledzić wydarzenie w internecie, na stronie https://citroenwpolsce.pl.” – mówi Konrad Dula, prezes stowarzyszenia Amicale Citroën Pologne.

Przejazd nie jest łatwy, bo samochody z tego okresu nie mają ogrzewania ani w pełni zamkniętej kabiny. Przygotowanie Citroëna do takiej podróży wymagało sporo wysiłku.

„Chciałbym bardzo podziękować za pomoc i zaangażowanie ambasadorowi Francji, panu Fredericowi Billet oraz przedstawicielom firmy Michelin, którzy dosłownie stawali na głowie, aby dostarczyć na wyprawę nowe opony do zabytkowego samochodu, którym jedziemy. W przypadku 90-letniego auta nie jest to takie łatwe. Dużej pomocy udzielili nam również dealerzy Citroëna ze Szczecina, Koszalina, Bydgoszczy i Łodzi, którzy zapewnili opiekę techniczną” – dodaje prezes Dula.

Partnerami akcji są Michelin oraz Francusko-Polska Izba Gospodarcza.

Honorowy patronat nad akcją objął ambasador Francji, pan Frederic Billet oraz burmistrz miasta Głowno, pan Grzegorz Janeczek.

Transmisję danych z zabytkowego C4 zapewnia Orange.

Stronę https://citroenwpolsce.pl oraz technologię niezbędną do realizacji pozycjonowania przygotowała firma Connecto.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!