COVID-19  •  Aktualności firm stowarzyszonych  •  Usługi

PROGRAF SG: PRZYŁBICA OCHRONNA – JEJ WŁAŚCIWOŚCI OPTYCZNE ORAZ WPŁYW NA DŁUGOTRWAŁE UŻYTKOWANIE

Osłona na twarz, aby jak najlepiej spełniać swoje funkcje ochronne, musi przede wszystkim zapewniać komfort użytkowania. Inaczej nie mielibyśmy ochoty jej w ogóle nosić. Oznacza to więc nie tylko wykorzystanie miękkiej elastycznej pianki u góry przyłbicy, z którą styka się czoło, aby wyeliminować ucisk. Ważna jest także folia, z której powstała – ta bowiem decyduje o widoczności, a więc właściwościach optycznych całej osłony. Ich waga jest ogromna, gdy z przyłbicy korzystamy całymi dniami.

 

Najlepiej w połączeniu z maseczką

Przyłbica ochronna to słowo, które weszło do codziennego języka, dopiero gdy nastała pandemia koronawirusa. Środowisko medyczne nie wyobraża sobie bez niej pracy od dawna, a dzisiaj tym bardziej. Korzystają z niej jednak nie tylko lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki, ratownicy itp. Noszą ją także kasjerzy, urzędnicy, ochroniarze, kosmetyczki, kurierzy itd.
Przyłbica posiada tę ważną zaletę, że jedynie osłania twarz, a w szczególności oczy, które również stanowią wrota do przeniknięcia patogenu. Jest to niezwykle istotne, bo właśnie w ten sposób możemy uchronić się w przypadku kaszlnięcia lub kichnięcia osoby zakażonej. Jednak zabezpieczenie bliskie pełnemu daje nam dopiero zastosowanie przyłbicy i maseczki – taki zestaw chroni przed patogenem zawieszonym w powietrzu.
Co ciekawe, na początku sierpnia pojawiły się pogłoski, że Ministerstwo Zdrowia rozważa nakaz używania przyłbic przez wszystkie osoby skarżące się na problemy z oddychaniem, a które obecnie są zwolnione z noszenia maseczek.


Osłona z klasą

Przyłbica jednak przyłbicy nie równa. Z jednych można korzystać non stop, z innych doraźnie. Diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie w widoczności, jaką zapewniają. W czasie trwającej epidemii idealna osłona to taka, której z powodzeniem używamy długimi godzinami, bez żadnego negatywnego wpływu na stan oczu i samopoczucie.
Dlatego niezbędne jest, aby zapewniała możliwie jak najlepszą widoczność, by była czymś w rodzaju okularów zerówek – nie niszczyła wzroku, gdy się ją nosi, w tym by nie odkształcała po bokach pola widzenia. I taka właśnie jest przyłbica klasy optycznej 1. Śmiało mogą z niej korzystać osoby pracujące przy komputerze lub spędzające dużo czasu na czytaniu. Taka osłona, mimo długiego użytkowania, nie powoduje bólu głowy ani nie zaburza pracy błędnika. Jeśli zatem chcemy długotrwale nosić przyłbicę, zanim zdecydujemy się na zakup, musimy koniecznie zwrócić uwagę na jej klasę optyczną.


Gwarancja komfortu użytkowania i jakości

Co jeszcze należy wiedzieć o widoczności, jaką powinna zapewniać przyłbica? Pamiętajmy o wysokości współczynnika przepuszczania światła oraz wymaganemu obszarowi pola widzenia. Ważną rolę odgrywa tu także wysokiej jakości folia poliestrowa, z której przyłbica została wykonana. Musi być przezroczysta i półmatowa. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na grubość osłony, która powinna być wyrażona w mikrometrach, dzięki czemu może zachować odpowiednią sztywność, a to przełoży się również na komfort noszenia. Tylko tak skonstruowana przyłbica umożliwia długotrwałe użytkowanie.


Jeśli zależy nam na jakości i sposobie produkcji osłon, dobrze jest poznać ich pochodzenie. Tylko materiały produkowane w państwach UE, ze względu na obostrzenia w nich stosowane, zapewniają pożądaną jakość, są bezpieczne i przyjazne środowisku – nie zawierają metali ciężkich, formaldehydu ani innych czynnych szkodliwych związków. Ważne, by przyłbica była wykonana z materiału trudnopalnego i była odporna na przecieranie ją środkiem dezynfekującym na bazie czystego spirytusu.


Przyłbice made in Poland

Lekkie i cienki osłony zgodne z normą ISO 2286- i z unijnym rozporządzeniem REACH produkuje polska firma Antare u nas w kraju. Wszystkie należą do klasy optycznej 1, ich współczynnik przepuszczania światła wynosi 82%, a ich gąbki posiadają Atest PZH: HK/B/0282/01/2013. Co ważne, pianki przylegają do czoła, dzięki czemu stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed grawitacyjnie opadającymi cząstkami aerozolu. Produkty marki zostały przebadane przez CIOP, jeden z modeli – przyłbica BASIC – uzyskał certyfikat CE. Osłona ta cieszy się dużym powodzeniem – sprzedano ją w liczbie 250 000 egzemplarzy.


W ofercie Antare znajdują się standardowe przyłbice, w połączeniu z kaskiem oraz te stworzone specjalnie do noszenia przez dzieci, a także przesłony. Każdą osłonę cechuje wysoka wytrzymałość, łatwość użytkowania, wysoka sztywność, optyczna przezroczystość, nie zawierają PCV, nadają się do recyklingu i są przyjazne dzieciom.
 

Kup teraz Osłona Twarzy AN-na - atest CE

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!