Zobacz także  •  Partnerzy

Premiera Raportu Krakowskich Startupów - pierwszej kompleksowej publikacji o krakowskim ekosystemie startupowym

Pierwsza w historii kompleksowa publikacja, zawierająca dane o krakowskim ekosystemie startupowym, ukazała się 19 stycznia 2022. OMGKRK we współpracy z Miastem Kraków przygotowało Raport Krakowskich Startupów. Ankiety i analizy były prowadzone w 2021, od czerwca do grudnia. Zebrane dane zostały przygotowane na podstawie badania przeprowadzonego na grupie 140 krakowskich firm związanych z innowacjami, technologią i IT.


Głównym celem przygotowania raportu jest promocja Krakowa i całego ekosystemu poprzez rozpowszechnianie danych o innowacyjnych podmiotach z regionu. Raport prezentuje informacje o: wskaźnikach zatrudnienia, obszarach specjalizacji, modelach biznesowych, etapach rozwoju, źródłach finansowania i wyzwaniach stojących przed krakowskimi startupami.

 

Jerzy Muzyk, Wiceprezydent Krakowa w kilku zdaniach podsumował publikację: ,,Robimy wiele, by Kraków przyciągał duże i małe przedsiębiorstwa, instytucje finansowe, firmy high-tech oraz startupy. Każda z tych branż i sektorów, począwszy od jednoosobowej działalności gospodarczej, na globalnej marce kończąc, pozwala miastu odkrywać nowe, dotąd nieznane obszary rozwoju. Krakowska scena startupowa staje się bardzo ważnym elementem tej mozaiki przedsiębiorczości i innowacyjności, a przygotowany przez  OMGKRK raport doskonale to pokazuje.”

Raport Krakowskich Startupów wyszczególnia również informacje o programach i instytucjach wsparcia, funduszach inwestycyjnych, dostępnej infrastrukturze biznesowej oraz przedstawia historie sukcesu wybranych krakowskich startupów. W grupie badanych firm znalazły się m.in.:

  • edrone, dostawca systemów CRM dla e-Commerce,
  • Talent Alpha, twórca platformy HRTech, która umożliwia firmom wymianę specjalistów IT w chmurze,
  • FLYR, zagraniczny startup z siedzibą w Krakowie, dostawca systemów zarządzania dla sektora lotniczego.

 

Wybrane wnioski płynące z raportu:

  • 59,3% badanych startupów powstało w ciągu ostatnich 5 lat (2021-2017).
  • Sztuczna inteligencja, automatyzacja biznesu/produktywność i aplikacje mobilne to 3 najbardziej popularne specjalizacje wśród produktów oferowanych przez startupy biorące udział w badaniu.
  • Zdecydowana większość krakowskich startupów - 76% działa w modelu Business to Business (B2B), oferując swoje produkty innym firmom.
  • 50% startupów kieruje swoje produkty i usługi głównie lub wyłącznie do polskich klientów. 41,5% startupów działa tylko lub głównie na rynkach międzynarodowych.


Raport pobiorą Państwo na stronie internetowej OMGKRK pod adresem: https://bit.ly/Krakow_Startups_Report

 

***

Misją OMGKRK jest budowanie światowej klasy ekosystemu innowacji w Krakowie. Od 6 lat OMGKRK animuje Krakowski Ekosystem Innowacji, w tym czasie Fundacja zorganizowała 50 wydarzeń, przeprowadziła 4 programy akceleracyjne, dla 30 młodych firm, zaangażowała  110 prelegentów, mentorów, ekspertów i współpracowała z ponad 100 członkami i partnerami.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!