Aktualności firm stowarzyszonych

Poznań walczy z nadmiarem aut. Wzbogacił się o trzy nowe parkingi Parkuj i Jedź (Park & Ride, P+R) – ponad 300 nowych miejsc postojowych w czterech strategicznych częściach miasta

Zmotoryzowani mieszkańcy stolicy Wielkopolski otrzymali nowe udogodnienie, ale jego pozytywne strony odczują wszyscy. To przede wszystkim redukcja korków, hałasu i spalin. Otwarto trzy nowe parkingi P&R: św. Michała, Biskupińska i rondo Starołęka. Poznański system P&R oferuje ponad 330 miejsc postojowych. Jego celem jest ograniczenie ruchu pojazdów w śródmieściu. W powstawaniu nowych parkingów oraz dążeniu Poznania do zrównoważonego transportu pomogła firma SUEZ Consulting - SAFEGE.

Nowa inwestycja to trzy dodatkowe parkingi „Parkuj i Jedź” (P+R), które zmniejszą ruch w centrum miasta o kilkaset aut dziennie. Idea „Park + Ride” ma za zadanie przekonać kierowców aut osobowych do częstszego korzystania z transportu zbiorowego. System parkingowy zintegrowano z Poznańską Elektroniczną Kartą Aglomeracyjną (PEKA). Za opłatą parkingi będą dostępne również dla osób, które w/w karty nie posiadają.

Parkingi zostały wyposażone w nowoczesną infrastrukturę informacyjną i systemy teletechniczne. Wszystkie parkingi są sterowane i monitorowane z jednego stanowiska operatorskiego - infrastrukturą i systemem zawiaduje Zarząd Transportu Miejskiego.

Obiekty powstały z pomocą dofinansowania unijnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Inwestycję z ramienia Inżyniera Kontraktu prowadził p. Krzysztof Wołowicki z SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce.

Poznań jest bardzo zmotoryzowanym miastem  - jest w tej kwestii w czołówce europejskiej (1)  - w którym mieszka ponad pół miliona osób (2). W 2018 roku liczba zarejestrowanych w tym mieście aut przekroczyła liczbę mieszkańców aż o 24 tys. (3) Miasto pilnie potrzebowało wsparcia i jego mieszkańcy mogą się nim cieszyć od 15 marca, br.

Z parkingów komfortowo skorzystają również osoby niepełnosprawne (na każdym z parkingów są po 3 miejsca postojowe dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową) i rowerzyści (parkingi mają zadaszone wiaty ze stojakami na rowery oraz wyposażone są w zestaw naprawczy rowerów, a układ komunikacyjny zapewnia niezależne bezpośrednie połączenie z sąsiadującymi drogami rowerowymi). Na każym parkingu umieszczono automatyczną toaletę.

Inwestycja powstawała od 2018 r. Parkować można przez 7 dni w tygodniu – w określonych godzinach, z wyłączeniem niektórych świąt, zaś bilet parkingowy pobrany na jednym z parkingów uprawnia do wjazdu w danym dniu na każdy z pozostałych parkingów P&R.


Objaśnienia:

(1) Za: Strategia Rozwoju Poznania 2020+

(²) Liczba ludności w Poznaniu: 535 946 – dane z 2019 r, GUS

(³) Liczba zarejestrowanych aut w Poznaniu: 535 970 – dane z 2018 r., UM Poznań

Informacji dodatkowych udzieli Państwu:

 

Mikołaj Nowak

PR & Communications Consultant

Biuro Prasowe SAFEGE S.A.S ODDZIAŁ W POLSCE


Mob.: 516 444 773

biuro.prasowe(@)suezpolska.pl

Zapraszamy do kontaktu.

SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce
Eurocentrum Office Complex - Al. Jerozolimskie 134 - 02-305 Warszawa – PL

NIP: 1070000916 - REGON: 015739713 - KRS: 0000208465 - www.safege.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!