Postulaty IGCC do nowego Ministra Finansów
Poznaliśmy nowego Ministra Finansów w rządzie Donalda Tuska. Stery resortu przejął Andrzej Domański, a zmiana na tym stanowisku była dla nas pretekstem do podsumowania głównych międzysektorowych wyzwań z zakresu prawa podatkowego, które odzwierciedlają najpilniejsze potrzeby firm członkowskich.
Działając w imieniu IGCC (International Group of Chambers of Commerce), skierowaliśmy 20 grudnia na ręce nowego Ministra listę postulatów, która zawiera uwagi zgłaszane poprzednim władzom w ramach konsultacji społecznych na przestrzeni kilku ostatnich lat. Chcemy, by ten dokument był punktem wyjścia do spotkań z przedstawicielami parlamentu i rządu nowej kadencji.
Na liście poruszonych przez IGCC kwestii znalazły się:
- Potrzeba transparentnego sposobu procedowania zmian w podatkach.
- Zmiana jakości relacji przedsiębiorców z organami skarbowymi.
- Podatek u źródła.
- Krajowy System e-Faktur (KSeF).
- Składka na ubezpieczenie zdrowotne.
- Raportowanie JPK CIT.
- Potrzeba rewizji minimalnego podatku dochodowego.
- Globalny podatek minimalny (Pillar 2) i DAC7.
Postulaty zostały opracowane przez współprzewodniczące Komitetu Podatkowo-Finansowego CCIFP: Agnieszkę Wnuk, partnerkę i doradczynię podatkową w Quidea oraz Monikę Lewandowską, doradczynię podatkową i partnerkę w Crido.
IGCC (Międzynarodowa Grupa Izb Handlowych w Polsce) powstała w 2005 r. w celu stworzenia jednolitej platformy do komunikacji dla międzynarodowego środowiska przedsiębiorstw z władzami Rzeczpospolitej. Obecnie IGCC skupia 17 Izb Handlowych, które reprezentują 23 kraje i ponad 2700 przedsiębiorstw, przedstawicieli najbardziej znaczących inwestorów zagranicznych na polskim rynku, zatrudniających bezpośrednio ponad 800 tysięcy osób.
Dziękujemy wszystkim firmom za udział w procesie konsultacji oraz ekspertkom CCIFP za koordynację procesu i cenne wsparcie merytoryczne.